Arcydzięgiel

Arcydzięgiel lekarski jako pomoc w pobudzeniu apetytu i nie tylko

Arcydzięgiel lekarski- Archangelica officinalis Hoffm., może być znana pod takimi nazwami jak angelika, anżelika, anielski korzeń, anielskie ziele, arcydzięgiel litwor, archangelika, archangielski korzeń, arcydzięgiel kartuzów, dzięgiel szerokoliściowy, dzięgiel wielki, gołębie pokrzywy, lubsza, litwor. Należy do grupy roślin baldaszkowatych.

Gdzie możemy tą roślinę spotkać?

W stanie dzikim arcydzięgiel występuje na górzystych i wilgotnych terenach Europy i Azji. W Polsce podgatunek typowy występuje na wilgotnych łąkach, także w zaroślach, nad brzegami potoków w Sudetach i Karpatach, a podgatunek nadbrzeżny występuje w pasie wybrzeża i dolinach rzek. Arcydzięgiel preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste.

Krótki opis arcydzięgla lekarskiego

Arcydzięgiel jest rośliną dwuletnią, obcopylną, o silnym zapachu, zapylaną głównie przez pszczoły. Jej wysokość dochodzi do 2-3 m. Łodyga jest gruba, naga, bruzdowana, nieowłosiona, rozgałęziona, pusta w środku w międzywęźlach. Liście o znacznych rozmiarach zebrane są w rozetę. Kwiaty mają barwę zielonkawożółtą lub zielonkawobiałą. Kwitnie od końca maja do lipca.

Jakie ma wymagania ta roślina?

W uprawie rośnie dobrze na terenie całego kraju zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Arcydzięgiel wymaga gleb głębokich, żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, dostatecznie zaopatrzonych w wodę (czarnoziem, lessy mady, gleby gliniasto- piaszczyste). Arcydzięgiel zazwyczaj zajmuje stanowisko po roślinach okopowych na pełnej dawce obornika ewentualnie po rzepaku lub mieszankach roślin motylkowatych.

Arcydzięgiel lekarski surowiec

Surowcem jest korzeń, który zawiera olejek. Ma on silny, aromatyczny zapach, smak początkowo słodkawy, następnie palącogorzki. Zawiera olejek eteryczny (felandren, terpeny, pinen), kwas walerianowy, kwas angelikowy, kwas metyloetylooctowy, kwas oksypentadecylowy, sekswiterpeny, kumaryny, flawonoidy, garbniki.

Jakie jest przeznaczenie tej rośliny?

Preparaty zawierające arcydzięgiel mają zastosowanie w chorobach układu pokarmowego jako środek żółciopędny i pobudzający apetyt oraz trawienie. Powodują rozluźnienie napięcia mięśni gładkich (działanie spazmolityczne) żołądka, jelit, przewodów żółciowych i dróg moczowych oraz naczyń, dzięki czemu działa moczopędnie, wiatropędnie, lekko przeciwbólowo oraz obniża ciśnienie krwi (działanie hypotensyjne). Zastosowany zewnętrznie (nalewka,odwar,oleje arcydzięglowy,wywar do kąpieli) działa na stłuczenia, ale również działa rozgrzewająco, znieczulająco i poprawia miejscowe ukrwienie. Pomaga regulować wypróżnienia, antydepresyjnie. Olejek oraz naparz arcydzięgla, gdy jest wcierany zewnętrznie może łagodzić bóle reumatyczne oraz inne dolegliwości bólowe.

Przeciwskazania do stosowania arcydzięgla lekarskiego

Osoby, które są wrażliwe na promienie słoneczne, które zażywają preparaty z arcydzięglem, nie mogą eksponować skóry na słońcu.  Zaleca się również ostrożne stosowanie w stanach zapalnych kłębuszków nerkowych i wyrostka robaczkowego.

Jak go pić?

1 łyżeczkę (1,5g) korzeni zalać 1 szklanką (200ml) wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Napar pić 2- 3 razy na dobę, 30 minut przed jedzeniem jako środek pobudzający łaknienie i wydzielanie soków trawiennych. Doustnie stosuje się dobowo 4,5 g surowca lub 1,5-3 g wyciągu płynnego lub 1,5 g nalewki. Zewnętrznie 10- 20 kropli olejku.

Jakie składniki zawiera arcydzięgiel lekarski?

W samym korzeniu znajdziemy następujące składniki:

-Kumaryny

-Estrogeny

-Cynk

-Potas

-Witamina C

-Witamina B

-Fitosterole

-Flawonoidy

-Terpeny

Skutki uboczne stosowania arcydzięgla lekarskiego

Jeśli nie mamy przeciwskazań do stosowania tej rośliny, to wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych będzie niewielkie. Jednak, gdy się zdarzy tak, że przedawkujemy ją to mogą pojawić się skurcze żołądka, biegunka, nadkwaśności i inne dolegliwości układu pokarmowego.

Czy można go stosować w ciąży?

Jeśli chodzi o to pytanie to odpowiedź brzmi nie. Nie jest zalecane stosowanie tej rośliny kobietom w ciąży i tym, które karmią piersią.

Gdzie go można kupić?

Arcydzięgiel jest dostępny w wielu sklepach zielarskich. Olejek arcydzięglowy znaleźć możemy z kolei w drogeriach i aptekach za granicą.

Co można zrobić z arcydzięgla?

W kuchni możemy go wykorzystać jako dodatek do wyrobu ginu, wermutu i likierów, może także posłużyć jako przyprawa do zup, ryb i owoców morza, sałatek oraz wieprzowiny. Niekiedy używa się go w przemyśle spirytusowym do produkcji cenionych alkoholi gatunkowych lub aromatyzowania wyrobów kosmetycznych. Kandyzowane ogonki liściowe stanowią ozdobę tortów i ciast. Zielone pędy mogą być również spożywane jako jarzyna.

Na co jest dobry korzeń łopianu?

Korzeń łopianu dzięki wysokiej zawartości potasu świetnie wpływa na serce oraz wspomaga leczenie chorób stawów. Jego regularne spożywanie jest więc szczególnie zalecane osobom chorującym na reumatyzm i zapalenie stawów. Wykazuje także działanie moczopędne, przez co wspomaga detoksykację organizmu.

Jakie są podgatunki tej rośliny?

W Polsce wyróżniamy dwa rodzaje podgatunków:

-Dzięgiel litwor typowy występuje w górach, poza nimi uprawiany i dziczejący

-Dzięgiel litwor nadbrzeżny występuje w pasie nadmorskim i wzdłuż brzegów rzek

Podsumowując uważam, że warto jest zacząć stosować tą roślinę, gdyż może nam pomóc na wiele dolegliwości żołądkowych. Jak również idealnie się sprawdzi jako środek pomocny w pobudzeniu apetytu. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona zalecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Warto także przypomnieć, że jak każda roślina lub lek ta też może powodować skutki uboczne, gdy się ją przedawkuje. Będą to takie dolegliwości jak: biegunka, skurcze żołądka, czy nadkwaśność. 

linki do produktów, które zawierają w składzie arcydzięgiel lekarski:

https://suplementy-ziola.pl/produkt/herbatka-z-korzenia-arcydziegla-bio-100-g-dary-natury/https://suplementy-ziola.pl/produkt/przyprawa-do-dan-wegetarianskich-bio-40-g-dary-natury/