Arnika łąkowa i jej zbawienna pomoc w różnych dolegliwościach
Arnika łąkowa- Arnica chamissoniss(Less.) (łac.Arnika montana), znana może być również pod takim nazwami jak anielskie ziele, arlinka, kupalnik, omieg, podkomornik.
Gdzie możemy go spotkać
Arnikę łąkową możemy zaliczyć do roślin chronionych, jest dość rzadką, występuje na łąkach i obrzeżach lasu na niżu. Możemy ją zlokalizować m.in. w Sudetach, Karpatach, Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej, na Pomorzu, Śląsku, Suwalszczyźnie, Mazurach oraz na Podlasiu. Nie możemy jej pozyskiwać ze stanu naturalnego. Można uprawiać ją wyłącznie do celów leczniczych i ozdobnych.
Krótki opis tej rośliny
Arnika jest wieloletnią byliną. Jej wysokość może osiągać od 50 do 60cm. Jej łodyga jest ogruczolona, wzniesiona, pojedyncza i słabo rozgałęziona. Kłącze ma grube, ukośne, z licznymi brunatnymi korzonkami przybyszowymi. Liście dolne zebrane są w różyczkę, grubawe, odwrotnie jajowate lub podłużne, całobrzegie, natomiast górne, siedzące, obejmujące wpół łodygę, z wierzchu owłosione, spodem nagie lub prawie nagie. Arnika kwitnie od czerwca do sierpnia.
Jakie wymagania ma arnika łąkowa
Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł ta roślina wymaga gleby próchniczej, lżejszej i lekko kwaśnej (czarne ziemie, ciepłe mady, lessy, gleby piaszczysto-gliniaste bogate w próchnicę). Dobrym stanowiskiem jest gleba po roślinach okopowych, rzepaku i roślinach warzywnych, ale wcześnie schodzących z pola. Na glebach lekkich udaje się najlepiej w drugim roku po oborniku. Z kolei pod jej uprawę nie nadaje się m.in. gleby ciężkie, niestrukturalne, zbyt wilgotne i zimne. Polecane jest stanowisko nasłonecznione, zwykle południowe.
Arnika łąkowa co w sobie zawiera
Podstawowym surowcem tej rośliny jest koszyczek, który ma przyjemny, swoisty i aromatycznym zapachu oraz gorzkim, ostrym i piekącym smaku. Koszyczki kwiatowe arniki zawierają m.in. flawonoidy (astragalinę, luteolinę, 3-glukozyd kempferolu, kwercetynę, izokwercytrynę), cynarnę, olejek eteryczny, a w nim tymol, triakontan, tymochydrochinon, ester izomasłowy, tymolu, związki trójterpenowe: arnidol, faradiol, tarakssterol, laktony gwajanowe (arnikolidy), arnifolinę, estry helenaliny, ksantanolidy.
Na co może nam pomóc ta roślina
Surowiec przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego jako preparat odkażający (przeciwgrzybiczy, bakteriobójczy i wirusobójczy oraz przeciwpierwotniakowy), ściągający, lekko drażniący skórę i błony śluzowe, silnie przeciwzapalny, przeciwwywsiękowy (przeciwobrzękowy), przyspiesza gojenie ran. Doustnie stosowany może działać przeciwzakrzepowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwzawałowo, moczopędnie, przeciwgorączkowo. Ciekawą informacją, która dotyczy tej rośliny jest to, że znajduje ona swoje działanie w chorobie reumatyzmu, żylaki, leczenie bólu stawów, siniaki, zwichnięcia, ukąszenia owadów, zapalenie dziąseł lub owrzodzenie jamy ustnej (najlepiej się sprawdzą preparaty do płukania ust).
Jakie mogą być przeciwskazania do stosowania arniki łąkowej
Kolejną ważną informacją, którą powiem w tym artykule będzie to jakie mogą być przeciwskazania do stosowania arniki łąkowej. Jak możemy dowiedzieć się z różnego rodzaju źródeł przeciwskazaniami, które dotyczą tej rośliny będą między innymi: otwarte rany, oparzenia III stopnia, rozległe otarcia naskórka i ostre stany zapalne skóry. Dzieci do 12 roku życia i kobiety w ciąży nie powinny stosować tej rośliny.
Jak przygotować napar z arniki łąkowej i ile razy możemy tą roślinę stosować w różnych postaciach
W tym momencie opowiem Wam o tym jak możemy przygotować napar z tej rośliny. Bo myślę, że wiele osób może to zaciekawić. Herbata/napar z ziela tej rośliny jest bardzo prosty do przyrządzenia. Należy zalać 2łyżeczki ziela 0,25 l wrzącej wody, następnie po 10 minutach parzenia należy przecedzić. Leczniczą maść arnikową możemy nakładać od 2 do 4 razy w ciągu dnia w zależności od tego jakie mamy potrzeby. Podobnie możemy stosować żele i kremy, które w składzie zawierają tą roślinę.
Skutki uboczne przy przedawkowaniu tej rośliny
Jak wiemy każda roślina posiada w sobie różnego rodzaju skutki uboczne. W przypadku tej rośliny mogą wystąpić m.in.:
-reakcja alergiczna
-podrażnienie gardła
-wymioty
-biegunka
– zawroty i bóle głowy
-kłopoty z sercem
-omdlenia
Jakie są odmiany arniki
Jak dowiadujemy się z różnych źródeł możemy wyróżnić dwie odmiany arniki będzie to m.in.
-Arnika łąkowa
-Arnika górska- Występuje na terenach górskich: Alp, Pirenejów, gór Półwyspu Bałkańskiego, Skandynawii oraz obszaru Bałtyku. W średniowieczu ta odmiana była stosowana jako roślina lecznicza w wielu wskazaniach, m.in. krwiaki, urazy, żylaki, zapalenie żył, dna moczanowa, reumatyzm, niestrawność i choroby sercowo- naczyniowe. Obecne jej wykorzystanie ograniczono do tradycyjnego stosowania zewnętrznie na skórę i śluzówkę jamy ustnej.
Z jakimi postaciami tej rośliny możemy się spotkać
Teraz odpowiem na pytanie, które może pojawić się teraz w głowach wielu z Was. A mianowicie w jakich postaciach możemy spotkać arnikę łąkową. A będzie to m.in.:
-Napar
-Nalewka
-Wyciąg
-Krople
-Syrop
-Granulat
-Tabletki
-Wyciąg olejowy
-Maść
-Krem
-Plaster
-Płyn doustny
-Szampony i odżywki do włosów
-Żel na skórę
-Tabletki do ssania
-Spray
-Sól
Podsumowując mam nadzieje, że tym artykułem zachęciłam wszystkich tych, którzy znali lub nie znali do rozpoczęcia stosowania tej rośliny. Jak mogliśmy się dzisiaj przekonać tą roślinę możemy spotkać w bardzo dużej ilości postaci. Nie wolno nam jednak zapomnieć o tym, że należy przestrzegać zalecanej dziennej dawki. Gdyż jak ją przekroczymy ją to mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, o których wspomniałam wyżej. Ale je przypomnę będzie to m.in. reakcja alergiczna, podrażnienie gardła, wymioty, biegunka, zawrotu lub bóle głowy, kłopoty z sercem, a nawet omdlenia. Pamiętajmy o tym ta roślina ma nam pomóc, a nie zaszkodzić.