Babka lancetowata

Babka lancetowata co warto o niej wiedzieć?

Babka lancetowata- Plantago lanceolata, inaczej może być zwana jako babka wąskolistna, babka koniczynowa jest spokrewniona z babką zwyczajną mają takie samo zastosowanie. Inna nazwa babki zwyczajnej to ,,Plantago major”

Gdzie możemy spotkać tą roślinę?

Ta roślina może rosnąć między innymi na polnych drogach i miedzach, w rowach, oraz na wilgotnych nieużytkach, łąkach, pastwiskach, oraz w domowych ogrodach. Jak podają różne źródła możemy ją spotkać praktycznie wszędzie na całej kuli ziemskiej. Często może stanowić jako charakterystyczne zachwaszczenie koniczny i lucerny.

Na jakie choroby może nam pomóc babka lancetowata?  

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach babka lancetowata pomoże nam w takich dolegliwościach jak: schorzenia narządu oddechowego w szczególności, gdy dokucza nam silne zaflegmienie, przy kaszlu, krztuścu, dychawicy oskrzelowej, czy nawet przy gruźlicy płuc. Możemy stosować każdą część tej rośliny i każda nam pomoże, czyli korzenie kwiaty, ziele, oraz nasiona. Żadna inna roślina jak właśnie babka lancetowata oczyści nam płuca, żołądek, czy chociażby krew. Zaleca się dla osób cierpiącym na niedokrwistość, wysypki, pokasłują, liszaje, chrypkę, a nawet dla osób mające problemy z płucami i nerkami, zaleca się także dla osób mające schorzenia związane z wątrobą, czy pęcherza moczowego. Picie herbatki właśnie z tej rośliny pozwoli zapobiec w tworzeniu się kamieni. Na wsi ludzie używają jej jako popularny środek na rany. Korzystnie może zadziałać na nasze jelita zwiększamy tym samym ich perystaltykę, może zapobiegać zaparciom. Wyciągi z babki zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego, szczególne znaczenie jest, gdy mówimy o profilaktyce oraz leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Z kolei nasiona możemy wykorzystywać jak siemię lniane. W tej postaci świetnie się sprawdzi na złagodzenie stanów zapalnych jelit jak również żołądka. Również świetnie się sprawdzi, gdy będziemy mieli zatrucie pokarmowe, wymioty, czy podrażnioną błonę śluzową. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, ale również może się doskonale sprawdzić w nawilżeniu naszej skóry. Napary z tej rośliny mogą się sprawdzić na skórę głowy, może wspomóc kuracje trądzikową, można go także stosować na powieki, łagodzi świąd, obrzęki skóry czy pokrzywkę. Babka lancetowata również ma działanie przeciwbakteryjne jak i przeciwpasożytnicze. Koi oparzenia, ale także odmrożenia. Możemy ją stosować przy przeziębieniach. Dodatkową cechą tej rośliny jest to, że doskonale się sprawdza na kaszel palacza. Dawniej była także stosowana jako pomoc w leczeniu, gdy zostało się ugryzionym przez węże czy skorpiony. Dziś możemy ją stosować jako pomoc ugryzienia czy użądlenia owadów, ponieważ niweluje obrzęk jak również ból. 

Krótka charakterystyka tej rośliny

Babka lancetowata jest rośliną wieloletnią, łodyga może osiągać do 40 cm wysokości, liście ma równowąskie, lancetowate, u nasady są zwężone w rynienkowaty, owłosiony, ogonek. Kwiatki są drobne, niepozorne, białe i zebrane w gęsty, kulisty lub walcowaty, brunatny kłosek. Kwitnie od maja do września. Lubi lekkie, wilgotne i przewiewne gleby np. czarnoziemne lub gliniasto- piaszczyste. 

Jakie witaminy zawiera w sobie babka lancetowata?

Pewnie duża część z Was w tym momencie zadaje sobie pytanie jakie witaminy ma w sobie tak właściwie ta roślina? Otóż już spieszę z odpowiedzią m.in. dużą ilość magnezu, cynku, karotenu, potasu oraz witaminę K i C, pektyny, sole mineralne, flawonoidy, kwas fumarowy, oraz kwas benzoesowy.

Babka lancetowata i przeciwskazania do spożywania tej rośliny

Nie zaleca się spożywanie babki lancetowatej dzieciom poniżej 12 roku życia. Ostrożność powinny zachować osoby, które stosują leki psychiatryczne i neurologiczne, oraz przy przyjmowaniu leków na stałe powinniśmy uważać. Dlatego przed zaczęciem przyjmowania różnych leków, w których składzie będzie właśnie babka lancetowata powinny się skonsultować ze swoimi lekarzami. Należy pamiętać, że gdy spożyjemy za dużą dawkę tej rośliny mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne takie jak: biegunka, nudności, wzdęcia, jak również może zadziałać przeczyszczająco. Więc zalecane jest, aby zacząć od jak najmniejszej dawki i później stopniowo ją zwiększać, żeby zobaczyć, jak reaguje nasz organizm na tę roślinę.

Skutki uboczne babki lancetowatej

Babka lancetowata jak każda roślina zawiera w sobie zalety jak i wady. Na wiele może pomóc, ale także może powodować skutki uboczne o niektórych wspomniałam wyżej, czyli biegunka, nudności, wzdęcia jak również przeczyszczenie organizmu dodam jeszcze jeden

dodatkowy skutek uboczny jakim jest obniżenie ciśnienia tętniczego we krwi.

Babka lancetowata jako składnik używany do potraw w kuchni

Pewnie nie wiele osób wie, ale babkę lancetową możemy stosować nie tylko na różne dolegliwości i choroby. Doskonale także może się sprawdzić jako dodatek do różnych potraw przygotowywanych w kuchni m.in. zmielone liście nadadzą się jako dodatek do placków, siekane wzbogacą smak zup, sałatek, smoothie, czyli orzeźwiających i lekkich napojów owocowo-warzywnych. 

Jak ją przechowywać?

Babkę należy przechowywać w szczelnie zamkniętych nieprzeźroczystych pojemnikach, bo nawet ususzona pod wpływem światła może szybko stracić cenne składniki i wietrzeje.

Czy ta roślina jest trująca?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi tak babka lancetowa może być trująca. Ale jednocześnie lecznicza co potwierdziłam szczegółowymi przykładami chorób, na które, może pomóc babka lancetowata.

Kiedy pyli babka?

Najintensywniej ta roślina może pylić zarówno w maju jak również w czerwcu.

Co możemy jeszcze przygotować z tej rośliny?

Z tej rośliny możemy wykonać m.in.:

-różnego rodzaju maści

-odwar- odwar z babki lancetowatej należy spożywać 2 razy dziennie po pół szklanki

-okład

-syrop

-sok ze świeżych liści tej rośliny możemy przyjmować kilka razy dziennie