bazylia

Bazylia i jej nieznane oblicza i pomoc w różnych dolegliwościach

Bazylia pospolita- Ocimum basilicum L. może być znana również pod takimi nazwami jak balsam polski, bazylek ogrodowy, bazylek wonny, bazylia anyżowa, bazylia ogrodowa, bazylia wonna, bazylijka zwyczajna, bazyliszka polska, ziele św.Józefa.

Gdzie możemy ją spotkać?

Pochodzi z tropikalnej części Azji. Uprawiana jest w wielu krajach o klimacie umiarkowanym. W Polsce nie rośnie dziko, ale można ją stosunkowo łatwo hodować w ogródku. Można ją również spotkać w Afryce. Pierwsze uprawy również były założone w starożytnym Egipcie.

Krótki opis bazylii pospolitej

Bazylia jest rośliną jednoroczną. Łodygę ma rozgałęzioną o przekroju czworokątnym, zabarwienie ma czerwonawe i jej wysokość wynosi od 30 do 60 cm. Liście ma jasnozielone, błyszczące, długości do 5 cm. Mają kształt jajowaty lub romboidalny, o brzegach karbowanych, rzadziej ząbkowanych. Kwitnie od lipca do sierpnia. Bazylia ma wiązkowy system korzeniowy, niezbyt głęboki, silnie rozgałęziony. Cała roślina ma bardzo przyjemny silny korzenny zapach. Bazylia pospolita pochodzi z rodziny jasnotowatych. Posiada kwiaty w kolorach białym i fioletowym.

Jakie ma wymagania bazylia pospolita?

Bazylia ma duże wymagania odnośnie ciepła i wilgotności. Lubi stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru, najlepiej o wystawie południowej. Gleby, które są przeznaczone pod jej uprawę powinny być żyzne, przepuszczalne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Nieodpowiednie do uprawy są gleby ciężkie, gliniaste o zbitym podłożu oraz świeżo nawiezione obornikiem. Najlepiej uprawiać ja po roślinach okopowych, na pełnej dawce obornika, a także po rzepaku i roślinach strączkowych uprawianych po przedplonie nawożonym obornikiem.

Surowiec bazylii pospolitej

Surowcem jest ziele zebrane w czasie kwitnienia. Głównym składnikiem aktywnym surowca jest olejek. O zabarwieniu lekko żółtym i charakterystycznym korzennym zapachu.

Jakie jest przeznaczenie tej rośliny?

Ziele bazylii wywiera dodatni wpływ na działanie przewodu pokarmowego. Może nieznacznie zmniejszyć napięcie mięśni gładkich, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza trawienie. Surowiec jest typowym środkiem wiatropędnym, ponadto ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, działa uspokajająco na system nerwowy. Do użytku zewnętrznego sporządza się okłady przyspieszające gojenie ran.  Można go również stosować do płukania gardła. Wykorzystuje się ją w kuchni, ale również w medycynie, w branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz perfumeryjnej. Ciekawą informacją jest to, że bazylia może działać moczopędnie. Pomaga się pozbyć obrzęków i opuchlizny.

Przeciwskazania do stosowania tej rośliny

Same liście bazylii spożywane w umiarkowanej ilości nie wiążą się z występowaniem skutków ubocznych i nie ma przeciwskazań ich stosowania. Ale jednak osoby, które mają choroby układu krwionośnego, a także takie co borykają się z zaburzeniami krzepliwości krwi, powinny przyjmować bazylię w małych ilościach.

Jakie ma wartości odżywcze bazylia pospolita?

Bazylia pospolita stanowi cenne źródło wielu ważnych witamin jak i minerałów m.in.: Potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, beta- karoten, witamina C, witamina E, witamina B6, witamina B5, miedź, kwas foliowy, mangan, w składzie warto wyróżnić także flawonoidy, garbniki oraz sponiny. 

 Znane i nieznane ciekawostki o tej roślinie

A teraz myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby powiedzieć o kilku ciekawostkach na temat bazylii pospolitej zarówno te, które są znane jak i te, które mogą być mniej znane, a będą to m.in.:

– W Starożytnym Rzymie bazylia symbolizowała nienawiść i groźby zemsty

– Hodowana w doniczce skutecznie może odstraszać owady

– Jest uwielbiana przez Włochów, gdyż stanowi idealny dodatek do pizzy czy makaronu

– W przeszłości uznawano ją za afrodyzjak dla kobiet. Wierzono, że potrafi wpływać na płodność.

Jakie są odmiany bazylii?

Bazylia może występować w ponad 150 odmianach jednak w Polsce najbardziej popularne są m.in.:

– Bazylia pospolita

– Bazylia cytrynowa

– Bazylia grecka

– Bazylia czerwona

– Bazylia cynamonowa

– Bazylia azjatycka

– Bazylia tajska

– Bazylia genewska

– Bazylia purpurowa

– Bazylia fioletowa

– Bazylia święta

– Bazylia eugenolowa

– Bazylia amerykańska

Jak przechowywać liście bazylii na zimę?

Przyszedł moment na to, aby podać kolejną bardzo ważną informacją jaką jest, jak możemy przechowywać liście bazylii w czasie zimy. Otóż spieszę z odpowiedzią na to pytanie najlepszym sposobem na przechowywanie tej rośliny i zachowaniu jej smaku jest zamrożenie. Może być mrożona w całości lub posiekana i zamrażana w kostkach lodu. W ten sposób utrzyma swoją świeżość przez kilka tygodni.

Jak zrobić napar z bazylii?

Napój przygotowujemy, zalewając suszoną bazylię gorącą wodą. Następnie musimy odczekać chwilę, aby herbata się zaparzyła. Jeśli dysponujemy świeżymi liśćmi, należy je posiekać, aby uwolnić olej.

Co jest podobne do bazylii?

Następną ciekawą informacją będzie to jakie rośliny/przyprawy mogą być podobne do bazylii. Będą to m.in.:

– Tymianek

– Oregano

– Mięta

-Melisa

Co gryzie bazylię?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi mszyce to one są najpopularniejszymi szkodnikami roślin. Wysysają soki roślinne z części zielonych, powodując żółknięcie i deformację roślin. Duże nasilenie szkodnika może spowodować poważne uszkodzenia rośliny. Podsumowując myślę, że warto jest zacząć stosować tę roślinę, gdyż może nieść za sobą działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Może działać uspokajająco. I jak mogliśmy się przekonać nieco wyżej możemy spotkać bardzo dużo odmian. Świetnie się może sprawdzić jako dodatek do różnych potraw. Pamiętajmy jednak o tym, że jak każda roślina ta też niesie za sobą przeciwskazania, dlatego uważam, iż należy przed rozpoczęciem jej stosowania udać się do lekarza po poradę w tym temacie.

linki do produktów, które w składzie zawierają bazylię:

https://suplementy-ziola.pl/produkt/herbatka-na-odpornosc-immune-support-bio-17-x-2-g-34-g-yogi-tea/https://suplementy-ziola.pl/produkt/sos-weganski-bolognese-bezglutenowy-bio-350-g-zwergenwiese/