Borówka brusznica pomocna na dolegliwości związane z układem moczowym

Borówka brusznica- Vaccinium vitis-idaea, znana również pod taką nazwą jak borówka czerwona, czerwona jagoda, borówka wieczniezielona. Jest gatunkiem rośliny wieloletniej. Pochodzi z rodziny wrzosowatych

Gdzie możemy ją spotkać?

Teraz opowiem o czymś co może wiele osób zaciekawić, a mianowicie, gdzie możemy spotkać borówkę brusznice. Otóż moi kochani możemy ją spotkać w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. W Polsce występuje jako roślina pospolita. 

Krótki opis tej rośliny

Jest to lekko pokładająca się krzewinka, która dorasta od 15 do 25 cm wysokości. Posiada obłe i delikatnie omszone gałązki, które wyrastają gęstymi kępkami. Liście ma zimotrwałe, skórzaste, eliptyczne do odwrotnie jajowatych, lekko podwiniętych brzegach. Wierzchnia część liści jest ciemnozielona, błyszcząca, a spodnia jest sinawo-zielonkawa, lekko matowa. Kwiaty mają kolor biały z różowawym odcieniem do jasnoróżowych. Kwitnie od maja do lipca. Posiada smak gorzko-kwaskowaty. Lubi kwaśne gleby. 

Na co może nam pomóc borówka brusznica?

Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby opowiedzieć o tym na co może nam pomóc borówka brusznica. A mianowicie będą to m.in. dolegliwości, które dotyczą układu moczowego, a w szczególności, gdy dopadnie nas zapalenie pęcherza. Również bardzo pomocne jest w walce z biegunką i wrzodami żołądka. W medycynie ludowej może być stosowana jako naturalny środek pomocny w ból i stany zapalne. 

Kto nie może stosować borówki brusznicy?

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł nie zaleca się podawanie borówki brusznicy osobom, które mają kamienie pochodzenia szczawianowego. I to jest jedyna grupa osób, którym nie wolno stosować tych owoców. 

Jakie składniki odżywcze posiada borówka?

A teraz myślę, że to jest idealny moment na to, aby opowiedzieć o tym jakie wartości odżywcze możemy znaleźć w tych owocach. Otóż będą to m.in.:

-Tłuszcze wielonienasycone i jednonienasyconych

-Węglowodany 

-Białko

-Błonnik

-Witamina A i C

-Wapń 

-Żelazo

-Mirycetyna

-Arbutyna

-Hydrochinon

-Flawonoidy

-Kwas ursolowy 

-Glikozydy fenolowe

-Kawoiloarbutyna

Do jakich potraw możemy dodawać borówkę brusznicy?

Tych owoców nie jemy na surowo. Lecz może być świetnym dodatkiem do m.in.:

-Konfitur 

-Dżemów

-Kompotów 

-Soków

-Galaretki 

-Mięs 

-Pikantnych sosów 

Jak stosować borówkę brusznicę?

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł w celu przygotowania naparu należy zalać około 2 gramów tego surowca 200ml letniej wody, należy stopniowo doprowadzać do wrzenia i to gotować przez 5 minut. 

Jakie skutki uboczne może wywołać przedawkowanie zalecanej dawki borówka brusznica. 

Jak mogliśmy się przekonać już w poprzednich artykułach każda roślina lub owoc, gdy przedawkujemy zalecaną dzienną dawkę może powodować skutki uboczne. Tak jest i w tym przypadku mogą się pojawić nudności i wymioty. 

Jakie postacie i formy możemy spotkać borówki brusznicy?

W tym momencie opowiem w jakich postaciach i formach możemy spotkać ten owoc. I to nie tylko jako dodatek do potraw o, czym już wyżej wspomniałam. Będą to również m.in.:

-Tabletka 

-Susz 

-Kapsułka 

-Krem 

-Szampon do włosów 

-Odżywka do włosów 

-Żelki 

Kilka nieznanych ciekawostek o borówce brusznicy

W tym momencie opowiem o kilku ciekawostkach, które dotąd nie znaliście. Przyznam szczerze, że nawet ja o nich nie wiedziałam. 

-W starożytności wywar z tego owocu był pomocnym lekiem na gorączkę

-W medycynie ludowej te owoce są stosowane w leczeniu kamieni nerkowych oraz gruźlicy płuc 

-Borówka brusznica jest długowieczną rośliną. Może dożyć od 200 do 300lat

-Kwitnienie tej rośliny trwa nie dłużej niż 2 tygodnie

Jakie i ile jest odmian borówek?

Uważam, że ta informacja będzie już ostatnią, która pojawi się w dzisiejszym artykule. A mianowicie będzie teraz mowa jakie i ile jest odmian borówek? Odpowiedzieć na drugą część pytanie brzmi wyróżnia się 7 odmian będą to m.in.:

-Borówka bagienna Vaccinium uliginosum L.- Inaczej może być również nazywana jako pijanica, łochynią, włochiną. Jest to również gatunek z rodziny wrzosowatych. Jest rozprzestrzeniony m.in. w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Rośnie na obszarach w klimacie arktycznym i umiarkowanym

-Borówka brusznica Vaccinium vitis-idaea L. (o, której jest poświęcony cały artykuł)

-Borówka czarna Vaccinium myrtillus L.- Pomaga m.in. na zaparcia, biegunka, zaburzenia trawienia, łagodzi infekcje pęcherza moczowego, wspiera prawidłowe widzenie, reguluje poziom cukru we krwi. Jest rozprzestrzeniona w takich samych krajach jak borówka bagienna 

-Borówka halna Vaccinium gaultherioides Bigelow ≡ Vaccinium uliginosum subsp. Uliginosum- 

-Borówka pośrednia Vaccinium × intermedium Ruthe

-Borówka wysoka b. amerykańska Vaccinium corymbosum L. – antropofit- Inaczej też znana jako niebieska jagoda. Również jest to gatunek rośliny wieloletniej. Pochodzącej z rodziny wrzosowatych. Można ją spotkać w Ameryce Północnej, ale również w Japonii, Nowej Zelandii, a także w niektórych rejonach Europy 

-Żurawina błotna Oxycoccus palustris Pers. ≡ Vaccinium oxycoccus L.- Pochodzi z tej samej rodziny co poprzednie gatunki. Sięga wokół-biegunowo. Możemy ją spotkać m.in. w północnej, a także środkowej części Europy, północnej Azji, Ameryce Północnej, na Podkarpaciu, często w Sudetach, natomiast w Karpatach jest rzadki. Łodyga osiąga długość do 100 cm, jest delikatna, pełzająca (płożąca), odległe ulistniona. Liście zimotrwałe, drobne, jajowate bądź eliptyczno-jajowate, od spodu sinawo-białe. 

Podsumowując mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł Was zaciekawił. Jak mogliśmy się dowiedzieć jest bardzo pomocny na dolegliwości, które są związane z układem moczowym i nie tylko. Pamiętajmy jednak, że nie należy przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki, bo chcemy, aby ten owoc nam pomógł na nasze dolegliwości, a nie zaszkodził. Przypomnijmy, że mogą się pojawić wtedy wymioty i biegunka.

Link: