Co to są suplementy diety 2

Co to są suplementy diety

Suplementy diety mają na celu uzupełnienie lub uzupełnienie diety i różnią się od konwencjonalnej żywności. Multiwitaminy to jedne z wielu suplementów diety znajdujących się na półkach sklepowych lub dostępnych w Internecie. Być może już bierzesz suplementy lub myślisz o jego zastosowaniu. Suplementy diety mogą być korzystne dla zdrowia, ale mogą również wiązać się z ryzykiem dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać lekarzem, który pomoże Ci zdecydować, czy suplement jest dla Ciebie odpowiedni.

Suplement to lek, nawet jeśli jest oznaczony jako suplement diety. Suplementy są spożywane i występują w wielu postaciach, w tym tabletek, kapsułek, miękkich żeli, żelowych nakładek, proszków, batonów, żelków i płynów.

Typowe suplementy obejmują:

 • Witaminy (takie jak multiwitaminy lub pojedyncze witaminy, takie jak witamina D i biotyna).
 • Minerały (takie jak wapń, magnez i żelazo).
 • Rośliny lub zioła (takie jak echinacea i imbir).
 • Związki botaniczne (takie jak kofeina i kurkumina).
 • Aminokwasy (takie jak tryptofan i glutamina).
 • Żywe drobnoustroje (powszechnie określane jako „probiotyki”).

Naturalne suplementy diety

Suplementy to jedno słowo określające dużą kategorię produktów: witamin, minerałów oraz mikro- i makroelementów. Twój organizm potrzebuje niewielkich ilości składników odżywczych, abyś był w najlepszej formie. Na przykład witamina D (witamina) wspiera mocne kości. Cynk (minerał) wspomaga produkcję energii. Omega-3 (kwasy tłuszczowe) wspierają pracę mózgu.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz uzyskać większość swoich składników odżywczych z pożywienia. Użyj suplementów, aby uzupełnić braki żywieniowe. Twoje konkretne potrzeby i cele określą, ile lub jak mało suplementów potrzebujesz każdego dnia.

Jeśli już stosujesz dietę bogatą w składniki odżywcze, która kładzie nacisk na pełnowartościową żywność i minimalizuje przetworzone śmieci, wykonujesz świetną robotę. Niektóre suplementy mogą pomóc uzupełnić braki w diecie, zwalczyć stres, szybciej zasnąć, a nawet pomóc w kontrolowaniu wagi.

Co to jest suplement diety

Przyjrzyjmy się pięciu rodzajom suplementów i roli, jaką odgrywają w Twoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

1. SUPLEMENTY MINERALNE I WITAMINOWE

Niedobory składników odżywczych mogą wystąpić z powodu diety, ćwiczeń lub choroby. Suplementy mineralne i witaminowe pomagają wypełnić luki, dzięki czemu organizm działa na najwyższych obrotach.

2. SUPLEMENTY ZIOŁOWE

Suplementy ziołowe, czasami nazywane środkami botanicznymi, wykorzystują składniki pochodzenia roślinnego do celów leczniczych. Suplementy ziołowe mogą wspierać Twoje zdrowie lub pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru składników odżywczych. Możesz pić herbatę lawendową, aby pomóc Ci zasnąć lub użyć kapsułek z lwią grzywą, aby uspokoić i uspokoić. Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, pomaga we wspieraniu zdrowej reakcji zapalnej.

3. SUPLEMENTY MAKROODŻYWCZE

Makroskładniki odżywcze, zwane również makrami, to węglowodany, tłuszcze i białka, które tworzą żywność i pomagają wytwarzać energię. Suplementy makroskładników są przydatne dla osób z zaburzeniami trawienia. Są również pomocne dla osób, które stosują leki, które ograniczają zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Suplementy makro są popularne w żywieniu sportowców (pomyśl o kulturystach i profesjonalnych sportowcach).

Suplementy diety dla sportowców

Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia, który obejmuje wystarczającą ilość snu, powinny wystarczyć, aby zapewnić większości ludzi energię potrzebną do codziennych czynności. Jednak sportowcy zmuszają swoje ciała do maksymalnej wydajności, więc osoby te mogą potrzebować zastrzyku energii.

 • Witaminy z grupy B
  Wiele witamin i suplementów może zapewnić sportowcom dodatkowy zastrzyk energii. Witaminy z grupy B są niezbędne do uwalniania energii w organizmie, ponieważ wspomagają metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Chociaż niedobór jednej lub kilku witamin z grupy B może wpływać na to, jak dobrze dana osoba może ćwiczyć, istnieje niewiele dowodów na to, że niepotrzebne przyjmowanie suplementów poprawi wydajność.
 • Żelazo
  Według niektórych badań niedobór żelaza jest powszechny u sportowców i może wpływać na wydajność. Chociaż może wystąpić u mężczyzn, ten niedobór występuje częściej u kobiet, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych.
 • Wapń i witamina D
  Wapń i witamina D pomagają organizmowi budować i utrzymywać zdrowe kości, zęby i mięśnie. Witaminy te mogą pomóc sportowcom utrzymać masę mięśniową i zmniejszyć ryzyko urazów, takich jak złamania kości. Wapń jest dostępny w wielu produktach spożywczych mlecznych
 • Koenzym Q10
  Badania wykazały związek między niskim poziomem koenzymu Q10 a zwiększonym zmęczeniem. Koenzym Q10 to enzym w mitochondriach, które są częścią komórek wytwarzającą energię. Koenzym Q10 może poprawiać zarówno wydolność fizyczną, jak i „subiektywne zmęczenie” u zdrowych osób angażujących się w aktywność fizyczną.
 • Kreatyna
  Niektórzy sportowcy stosują kreatynę, ponieważ jest to legalna pomoc żywieniowa dla wyników sportowych. Kreatynę można pozyskiwać z czerwonego mięsa i owoców morza, ale jest ona również dostępna jako suplement. Suplementacja kreatyną może zwiększyć masę mięśniową i poprawić siłę, gdy osoba łączy to z treningiem siłowym.
 • Ashwagandha
  Ashwagandha to zioło ajurwedyjskie. Wielokrotnie badano wpływ ashwagandhy na wytrzymałość u zdrowych, wysportowanych mężczyzn i kobiet. Osoby, które otrzymały ekstrakt z ashwagandhy wykazał znaczny wzrost wytrzymałości fizycznej po 8 i 12 tygodniach leczenia w porównaniu z uczestnikami otrzymującymi placebo.