Cytryna – Cytrus o ogromnym działaniu nasz organizm i wygląd. Doskonale sprawdzi się także w innych aspektach życia codziennego

Wstęp

 Meksyk, Turcja, Argentyna jest jednym głównym eksporterami cytryn. Hiszpania i Włochy są również ważnymi graczami w tej produkcji. W naszym państwie najwięcej cytryn pochodzi właśnie z Hiszpanii, Turcji i Argentyny.

Cytryna w życiu codziennym

Sok z cytryny bywa stosowany jako środek konserwujący do niektórych produktów spożywczych, które mają tendencję do utleniania się i brązowienia po przekrojeniu np. jabłka lub banany. Kwas z cytryny  spowalnia proces  brązowienia produktów. Wspomniane działanie pozwala nam być eko, ponieważ nie możemy znacznie ograniczyć ilość wyrzucanej  żywności.

Nieprzyjemne zapachy?

Mocny i intensywny aromat cytryny sprawia, że ​​jest ona sprzymierzeńcem w walce z nieprzyjemnym zapachem. Sztandarowym przykładem może być specyficzna woń cebuli lub czosnku. W tym przypadku wystarczy wykorzystać niewielki kawałek miąższu cytryny. Innym kłopotliwym problemem, jaki możemy napotkać jest nieprzyjemny zapach w powietrzu, kiedy wchodzimy do domu. Rozwiązanie jest proste, ponieważ wystarczy zagotować wodę zawierającą resztki cytryny, która po zaparzeniu uwolni swój zapach i nasze utrapienie zaniknie. 

Cytryna – naturalny kosmetyk

Odrobina soku z cytryny na szczoteczkę do zębów to sposób na przywrócenie bieli zębom. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie używać go zbyt często, ponieważ kwasowość cytryny może ostatecznie uszkodzić szkliwo. 

Sposób na szybkie przetłuszczanie się włosów? Cytryna nałożona na włosy zapobiega również nadmiernemu wydzielaniu sebum. Zapobiegamy też szybszemu przetłuszczaniu się włosów. Sok z cytryny reguluje poziom pH.

Masz problem z matową skórą? Nasza skóra staje się bardziej szorstka. Stosowanie odpowiednich zabiegów z użyciem cytryny pomaga przywrócić skórze blask i ją zmiękczyć.

Cytryna, a wygląd domu…

Cytryna zawdzięcza swoją kwasowość – poziom pH wynoszący 2,5.  Omawiany dziś owoc cytrusowy ma świetne właściwości czyszczące, czy dezynfekcyjne. Cytryna jak również ocet mogą okazać się skuteczną alternatywą dla powszechnie znanej chemii gospodarczej. Do czego można jej użyć? Cytryny można użyć do czyszczenia okien, luster lub naczyń. 

Co zawiera cytryna?

Kilka podstawowych informacji, bowiem…

Owoc posiada ogromne ilości:

 • witaminy C,
 • witaminy B9,
 • minerałów,
 • innych pierwiastków śladowych.

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Skórka z  cytryny zawiera dużo aromatycznego olejku eterycznego o świeżym smaku.

Miąższ owocowy zawiera między innymi dużo:

 •  witaminy C,
 • witaminy B,
 • witaminy K,
 • karoten.

Białe skórki posiadają cenne dla zdrowia substancje takie jak flawonoidy, które wspomagają poprawne funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a także zwalczają wolne rodniki.

Na jakie dolegliwości doskonale nada się cytryna?

 • przeziębienie,
 • utrata apetytu,
 • zaparcia,
 • bóle brzucha.

Cytryna podczas przyrządzania posiłków jest dodatkiem:

 • do różnego rodzaju gulaszów,
 • do sałatek,
 • do zup.

Jak wybrać cytrynę?

Kluczowa jest jej twardość. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie ta, która jest soczysta. Warto zwrócić uwagę na jej barwę, ponieważ uchodzącymi za najbardzej soczyste są te jasnożółte.

Co z aromaterapią? Wiele osób zastanawia się właśnie nad tym aspektem.

Czym jest aromaterapia?

Powszechnie przyjęta definicja mówi o stosowaniu olejków eterycznych o określonym stężeniu, które są pochodzenia roślinnego. Stosowanie aromaterapii jest nieocenione, gdy zmagamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych, lecz nie tylko.

Olejek cytrynowy wykorzystuje się w aromaterapii, najczęściej w formie inhalacji. Poleca się go stosować, gdy mamy problemy ze snem, koncentracją, a także w okresie odbywanej rekonwalescencji.

Przeciwwskazania

W przypadku pewnych grup jakimi są dzieci, kobiet w ciąży lub karmiące piersią, osób starszych lub osób zmagających się z określonymi chorobami często należy ograniczyć dawkę lub całkowicie unikać pewnych olejków eterycznych. W pierwszej kolejności należałoby omówić stosowanie olejków eterycznych z aromaterapeutą.

Czy cytryna może powodować pewne skutki uboczne? 

 • Uczuleni na cytrynę lub olejek cytrynowy.

Podrażnienie skóry może wynikać z obecności pestycydami.

 • Oddziaływanie na słońce

Cytryna lub olejek cytrynowy mogą znacznie nasilić wrażliwość skóry na światło słoneczne. 

Ciekawostka

Czy wiesz, że…

Najbardziej popularna żółta cytryna ma wyższą zawartość witaminy C w porównaniu do limonki.

Podczas II wojny światowej pewien europejski chirurg stosował olejek cytrynowy jako naturalny środek antyseptyczny w leczeniu rannych żołnierzy.

Linki