czarna porzeczka

Czarna porzeczka i jej właściwości zdrowotne

Czarna porzeczka- (szw.Ribes nigrum) Jest to gatunek rośliny, który pochodzi z rodziny agrestowych. Pochodzi m.in. z Azji i Europy o umiarkowanym klimacie. W Polsce rośnie dziko w pasie wyżyn jak i na całym niżu. Jest także uprawiany pospolicie. Inne jej nazwy to m.in. smrodynia, smrodina, oraz smrodyńki. Początkowo była uprawiana w Dani i Holandii, a później także zaczęto uprawiać w Anglii, oraz Francji. Możemy ją spotkać m.in. w wilgotnych lasach ,oraz nadrzecznych olszynach, parkach narodowych na niżu jak również w licznych rezerwatach przyrody, parkach jako roślina ozdobna, nad brzegami rzek. Kwiaty pojawiają się w kwietniu lub maju.

Czarna porzeczka i jej zbawienne skutki na różne dolegliwości

Pewnie wiele z Was zastanawia się na jakie ma korzyści ten owoc. Otóż wiele między innymi pomaga osobom zmagającym się z wysokim cholesterolem. Ale nie tylko na cholesterol może pomóc czarna porzeczka zawiera dużo witaminy C, więc genialnie się sprawdzi na układ odpornościowy, korzystnie wpływa na wzrok, moczopędnie oraz sprzyjają w gojeniu się skóry jak również jej regeneracji. Wzmacnia serce i obniżają poziom ciśnienia tętniczego. Może także pomóc w walce z biegunką. Czarna porzeczka także zawiera witaminy z grupy E, D, B (B1, B6, B2), PP, K, A. Również jest bogactwem kwasu foliowego i soli mineralnych (sodu, potasu, żelaza, magnezu, i wapnia, beta-karotenu), kwasy organiczne m.in. jod, garbniki, luteina, bor i mangan,fosfor,żelazo, oraz pektyny. Jest źródłem błonnika. Lecznicza część tej rośliny są owoce i liście. Mają one właściwości moczopędne, przeciwzapalne oraz napotne. Można nią leczyć m.in. schorzenia pęcherza, jaki i dróg moczowych, nieżyty żołądka jak i jelit. Może pomóc na nerki w hamowaniu powstawania kamieni nerkowych. Pewnie nie każdy to wie, ale czarna porzeczka może pomóc w opóźnianiu starzenia się skóry. Ciekawą informacją będzie to, że może pomóc osobom zmagającym się ze schorzeniami reumatycznymi, oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. Pomaga się pozbyć toksyn z organizmu. Ma działanie przeciwnowotworowe. Prawdopodobną zaletą tych owoców jest to, że wspomaga regeneracje po wysiłku fizycznym. Może poprawiać krążenie. Działają rozkurczowo, poprawiają trawienie. Jak również mają działanie ochronne na komórki mózgowe. Mogą także regenerować komórki wątroby. Mają działania przeciwcukrzycowe. Mogą pomóc, gdy wystąpi krwawienie z dziąseł, anginie jak również przy stanach zapalnych jamy ustnej. Może pomóc osobom z problemem wypadających włosów jak również artretyzmie. Hamuje również rozwój miażdżycy. Dodatkową cechą jest to, że może pomóc w walce w ukąszeniach owadów. Pomaga nie tylko w walce z kamicą nerkową, ale również w walce z kamicą żółciową. Może pomóc w walce z łuszczycą. Pomagają zwalczyć działanie bakterii E.coli. 

Czarna porzeczka i jej budowa

Krzew- Może urosnąć nawet do 2 metrów wysokości, a liście, kwiaty, oraz owoce są pokryte licznymi gruczołkami, które mają specyficzny zapach

Łodyga- ma młode gałązki, które są owłosione

Liście- Są duże, dłoniaste 3-5 klapowe, w nasadzie ucięte lub sercowate, nierówno podwójnie piłkowane, nagie, pod spodem żywiczne gruczołki, które wydzielają silny, charakterystyczny zapach, za młodu na nerwach są owłosione. Zawierają sole mineralne (związki boru i magnezu) olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy.

Kwiaty- Są obupłciowe, małe, niepozorne, zebrane w grona wielokwiatowe, na szypułkach dłuższych od podsadek. Dno kwiatowe jest głęboko miseczkowate, płatki czerwone, krótsze od działek, wzniesione, tak długie jak pręciki, których jest 5. Słupek jednokomorowy, dolny.

Owoce- Jagody, małe, czarne, słodkawe z nieregularnymi gruczołkami. Zawierają sole potasu i żelaza. Witaminy C, A, E, B5, B6 i B1,antyoksydanty 

Czarna porzeczka i jej zastosowanie w kuchni

Czarną porzeczkę nie tylko możemy ją wykorzystywać w leczeniu lub zapobieganiu różnym chorobom. Ale także idealnie się sprawdzi w kuchni m.in. do różnego rodzaju dżemów, nalewek czy soku, koktajlach, przetworach, lodów, galaretek, deserów, kompotów lub wytrawnych dań, likier, syrop. Więc krótko mówiąc polecam, aby sięgać po te owoce zarówno w sezonie jak również po za nim.

Na co może nam zaszkodzić spożywanie czarnej porzeczki?

Spożywanie czarnej porzeczki niesie za sobą pozytywne skutki na co może działać. Ale też są przeciwskazania do spożywania tych owoców m.in. będą to osoby zmagające się z problemami żołądkowymi jak również z zapaleniem wątroby, chorującym na zakrzepowe zapalenie żył, osobom, które zażywają leki przeciwzakrzepowe, oraz tym, którzy zażywają kwas acetylosalicylowy, czyli tzw. Aspirynę. Osoby, które mają refluks także nie powinny spożywać czarnej porzeczki. Wysoki potas także jest przeciwskazaniem, nie zaleca się osobom, które mają problemy z krzepliwością, oraz gdy mają planowe operacje, osoby z niewydolnością nerek.

Czarna porzeczka i jej zastosowanie w zielarstwie

Ciekawostką jest to, czarna porzeczka może być wykorzystywana nie tylko w kuchni i na różnego rodzaju choroby w medycynie tradycyjnej. Idealnie może się sprawdzić jako produkt stosowany w zielarstwie możemy z nich zrobić różnego rodzaju koncentraty, wyciągi, czy, suplementy. Liście można wykorzystać do produkcji naparów.

Czarna porzeczka i jej wartość energetyczna

Teraz przyszedł czas, aby się dowiedzieć jaka jest wartość energetyczna w czarnych porzeczkach w 100g ma 51 kcal. W tym 1,3 g białka, 0,2 g tłuszczu 14,9 g węglowodanów.

Czarna porzeczka i jej zastosowanie w kosmetyce

Ekstrakty z owoców, które są obecne w składzie kremów do twarzy gwarantują dogłębne nawilżenie skóry, oraz łagodzi podrażnienie skóry wywołanymi promieniami słonecznymi, czy trądzikiem wyciągi z porzeczki działa bakteriobójczo, oraz tonizująco na zmienioną chorobowo skórę. Możemy ją także spotkać w składzie pomadkach, czy nawet balsamach do ust. 

Linki do produktów