Czarny bez i jego właściwości

Dziki bez czarny (Sambucus nigra ) jest to gatunek z rodziny roślin piżmaczkowatych, kiedyś był zaliczany do rodziny bzowatych. Inaczej na tą roślinę można mówić: bez lekarski, bez pospolity, bzownia, hyczka, bzina, bazina, baźnik, bess, best, bez apteczny, flider. Bez w Polsce rośnie na nieużytkach, na dziko przy drogach polnych. W dawnych czasach sadzono go przy wejściach do domu, ponieważ fajnie w lecie dawał cień i chłód. Natomiast, gdy zakwitł to ładnie zdobił obejście gospodarstw. Później jak pojawiły się owoce to przylatywało dużo ptaków i swoim ćwierkaniem rozweselało otoczenie, dlatego na wsi był tak dobrze znany i doceniany. Również ptaki, które żywią się owocami potrafią przenieść nasionka np. w przydomowe laski, ozdobne ogrody i tam bardzo lubi się pojawiać. Bardzo łatwo się rozsiewa i ścinając go potrafi odbić się od korzenia. Chcąc go wyplenić należy usunąć także korzeń. Natomiast w dzisiejszych czasach jest bardzo docenianym drzewem i uprawia się go w sadach.

Jak wygląda bez czarny?

Bez to krzew, który bardzo łatwo się rozkrzewia od korzenia. Ma bardzo dużo liści, kwiaty wyglądają jak duże baldachimy, gdzie później są owoce, które łatwo się zrywa tzw. Duże kule.

Do czego jest wykorzystywany bez?

-Lecznicza

-Kosmetyczna

-Ozdobna

-Jadalna

Czy czarny bez jest trujący?

Odpowiedź brzmi tak, ponieważ gdy człowiek zje niedojrzałe i nieprzetworzone owoce spowodować to może zatrucie organizmu. Niestety we wszystkich częściach świeżej rośliny występuje dla niej typowy związek glikazyd sambunigryna, który posiada właściwości toksyczne mogą one powodować słabość i wymioty. Ale ta substancja rozkłada się podczas suszenia i gotowania, wtedy spożycie takiego surowca, kiedy będzie przetworzony będzie bezpieczne.

Gdzie możemy tą roślinę spotkać?

Trudno ustalić, gdzie konkretnie możemy tą roślinę spotkać, ale jak źródła podają najczęściej możemy go napotkać m.in. w Północnej Afryce, Algierii, Tunezji, Maroko, Iranie, ale również w Polsce. Wysokość czarnego bzu może nawet dochodzić do 3 metrów wysokości.  Kwitnie w maju i czerwcu, a owoce pojawiają się od sierpnia do października.

Czarny bez jako surowiec zielarski

Jak podają źródła surowcem zielarskim bzu są m.in.

Kwiaty, dojrzałe owoce, ale również mogą być korzenie, kora jak i liście.

Możemy go spotkać w 3 kolorach biały, kremowy jak również, różowy. Jest to roślina jadalna.

Co możemy wykonać z czarnego bzu?

Popularnymi produktami, które możemy spotkać i są wykonane z tej rośliny to jest m.in. różnego rodzaju soki, dżemy, ale także nalewki. Napar z kwiatów idealnie może się sprawdzić w leczeniu przeziębień, a owoce tej rośliny mają dużą zawartość witaminy C. Dodatkową zaletą czarnego bzu jest to, że nie tylko zawiera dużą zawartość witaminy C, ale także witaminę B2, kwas foliowy, potas jak również fosforan

Dziki czarny bez i jego zastosowanie w kosmetyce

Ciekawą informacją jest to, że czarny bez być używany również w kosmetyce jako np. Kąpiel jak również w postaci maseczek, a napar z kwiatów idealnie sprawdzi się do mycia i płukania suchych włosów. Ta roślina może być także wykorzystywana zarówno jako przeciw zmarszczkom, zmiękczający jak i również środek wybielający skórę 

Czarny bez jako dodatek do różnego rodzaju potraw

Czarny bez może znaleźć swoje zastosowanie nie tylko w kosmetyce i medycynie ludowej, ale także możemy go spotkać w kuchni jak dodatek do potraw będą to m.in. składnik do różnego rodzaju kisieli, budyni, ciast, a nawet może służyć jako dodatek do nalewek czy likierów. Możemy go wykorzystać także jako dodatek do przygotowanych domowych przetworów to są m.in. dżemy, konfitury, soki, marynaty jak i powidła.

Na co jeszcze pomaga czarny bez?

 Bez czarny może także działać pomocnie jako środek przeczyszczający, przeciwbólowy jak i również moczopędny. Dodatkową zaletą tej rośliny jaką możemy przeczytać w różnych źródłach jest to, że ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, napotne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające jak i immunomodulujące. Jak możemy przeczytać w różnych źródłach badania, które zostały przeprowadzone wykazały to, że gdy człowiek wypije sok z czarnego bzu może on obniżać poziom cholesterolu. Czarny bez może też pozytywnie działać na pracę nerek, ale, niestety, gdy mamy problem z kamicą nerkową nie spowoduje to, że kamienie zniknął, na zaparcia jak i obrzęki, oraz innych zaburzeniach trawiennych. Idealnie do tego nada się pijąc napar z kwiatów i owoców. Napar z kwiatów może także idealnie się sprawdzić w leczeniu chorób reumatycznych jak i neurologicznych, może go użyć do przemywania skóry, gdy się oparzymy jak i wtedy jak mamy różnego rodzaju wypryski. Korzystnie może działać także w przypadku osób, które mają cukrzycę.

W starożytnym Egipcie ta roślina była stosowana również do leczenia oparzeń.

Eksperci, którzy zajmują się medycyną naturalną zalecają spożycie naparów, syropów jak i nalewek, które są wykonane z czarnego bzu w przypadku:

-migreny

– rwy kulszowej

– gorączki

– kataru

– infekcji wirusowych

– przeziębienia

Czy czarny bez może obniżać ciśnienie krwi w organizmie człowieka?

Nie wiele osób może wiedzieć to, ale gdy się nie odpowiednio spożyje owoce z tej rośliny może to grozić przyspieszeniem tętna. Jednakże nie podwyższy on ciśnienia krwi w organizmie człowieka. Wręcz przeciwnie naukowcy udowodnili to, że gdy się przygotuje odpowiednio wywar posiadający substancje obniżające ciśnienie krwi u ludzi.

Ile razy dziennie można pić sok czarnego bzu?

Zalecana dzienna porcja do spożycia wynosi 50ml.Pić 2 razy dziennie 25 ml na pół godziny przed posiłkiem.

Czy kobiety karmiące piersią mogą spożywać czarny bez?

Pewnie jest wiele kobiet, które zadają sobie pytanie czy karmiąc piersią można spożywać ten owoc? Odpowiedź brzmi można jednak nadal warto pamiętać o tym, że świeże owoce, czyli takie, które nie są przetworzone zawierają one szkodliwe substancje m.in. będą to tzw. Glikozydy.

Linki do produktów, które zawierają czarny bez