Czy oliwa z oliwek jełczeje?

Odpowiedź na powyższe postawione pytanie brzmi tak, oliwa z oliwek może się zepsuć. Niesie to za sobą wiele czynników. Na trwałość oliwy wpływa zarówno transport, właściwe przechowywanie oliwy zarówno w sklepie jak i w domu, oraz to z jaką mam odmianą oliwek, do czynienia z których oliwa została wyprodukowana. Psucie się oliwy z oliwek, inaczej nazywamy jełczenie. 

Po czym poznać, że oliwa z oliwek się zepsuła?

Możemy to stwierdzić zazwyczaj po jego specyficznym zapachu (niektóre osoby twierdzą, że wtedy pachnie kredkami), to znaczy, że przyszedł czas na to, aby wyrzucić taką butelkę i zakupić nową. Gdy nie mamy pewności w 100%, rozgrzejmy kilka łyżek na patelni i wtedy ponownie powąchajmy. 

Ile może stać oliwa z oliwek po otwarciu?

Gdy mamy do czynienia z oliwą z oliwek dobrej jakości ona nie ma ścisłej daty do przydatności spożycia. Jest to naturalny produkt spożywczy. Oliwę z oliwek najlepiej jest przechowywać do 1 roku, gdy ją otworzymy. Powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu, jednocześnie unikając bezpośredniego nasłonecznienia.

Co oznacza osad w oliwie z oliwek?

Jest to połączenie gum, wosków oraz fosfolipidów, które są naturalnie obecne w oliwie z oliwek. Podobnie jest w przypadku zawieszonych stałych substancji, ale to nie znaczy, że stan oliwy jest zły. Można się tego pozbyć za pomocą sitka.

Oliwa z Oliwek jak produkt wykorzystywany w kosmetyce

Kolejną informacją jaką możemy się dowiedzieć z różnych źródeł jest to, że oliwę z oliwek możemy wykorzystać nie tylko w gastronomi, ale także w przemyśle kosmetycznym. Jest stosowana zarówno w pielęgnacji paznokci jak i w maskach do włosów. Oliwka ma właściwości m.in. poprawiające ukrwienie jak i rozgrzewające. Oliwę z oliwek możemy stosować do produkcji m.in. kremów, różnego rodzaju mydła, balsamów do ciała, ale również możemy go wykorzystać do produkcji asortymentu, który jest przeznaczony dla dzieci. Oliwę z oliwek możemy stosować do produkcji m.in. kremów, różnego rodzaju mydła, balsamów do ciała, ale również możemy go wykorzystać do produkcji asortymentu, który jest przeznaczony dla dzieci. 

Jakie są rodzaje oliw?

Teraz Wam powiem coś co może zaciekawić wiele osób, a mianowicie jakie wyróżniamy rodzaje oliw i jakie są jego nazwy:

1.Olej z pierwszego tłoczenia- To są takie oleje, które są wytwarzane przy użyciu tylko i wyłącznie procesów mechanicznych jak i również co najważniejsze to w niskich temperaturach. Nie wymaga dalszej obróbki chemicznej i nadaje się, aby od razu można byłoby go zacząć używać

2.Olej Extra Virgin- Jest to olej, który jego kwasowość jest mniejsza, lub jest równa 0,8%. Idealnie nadaje się do dań na zimno między innymi sałatki, ale także sosów na tego typu oliwie zaleca się krótkotrwałe smażenie

3.Oliwa Virgin- To jest olej, który jego kwasowość wynosi więcej niż 2,0%. Sprawdza się idealnie do przygotowywaniu potraw za równo na ciepło jak i na zimno

4.Olej niezdatny do spożycia inaczej zwany lampante – Jest to olej, który jego kwasowość wynosi więcej niż ,2,0%

5. Oleje inne niż pierwszego tłoczenia – To są takie oleje, które są otrzymywane przy zastosowaniu rozpuszczaliników, lub z wykorzystaniem innych środków chemicznych w wysokich temperaturach

6. Rafinowana oliwa z oliwek w tym procesie jest jeszcze nie zdatna do spożycia. W procesie rafirmacji zmniejsza się takie rzeczy jak kwasowość oleju, który jednocześnie eliminuje on wiele korzystnych substancji. Kwasowość tych olei rafinowanych nie może przekraczać 0,3%. Zalecana jest do gotowania, ale również smażenia jest doskonałym zamiennikiem olejów, które są wytworzone z nasion

7. Oliwa z oliwek, który nie jest z pierwszego tłoczenia-Mieszanka oliwy z oliwek, która jest rafinowana i oliwa, która pochodzi z pierwszego tłoczenia o kwasowości wynoszącej poniżej 2%. Kwasowość tej mieszaniny nie może przekraczać 1%.

8. Surowa oliwa z oliwek ze skrawek- Skrawki jest to produkt odpadowy, który pochodzi z procesu ekstrakcji oleju z pierwszego tłoczenia. Te części stałe oliwki, z których nie możemy wydobyć mechanicznie większej ilości oleju na zimno są, one poddawane działaniu rozpuszczalnika jak również wysokiej temperatury.

9.Oliwa z oliwek ze skrawek- To jest mieszanka dwóch olei oleju rafinowanego są łączone ze skrawkami z olejem z pierwszego tłoczenia i jego kwasowość wynosi poniżej 2%. A kwasowość mieszaniny nie może przekraczać 1%.

Czy oliwa z oliwek gęstnieje w lodówce?

Zbyt wysoka temperatura zdecydowanie ma negatywne działanie na oliwę z oliwek. Nie wolno jej przechowywać w cieple, gdy jest powyżej 25 stopni Celsjusza. Ale trzymanie w lodówce też nie jest dobrym rozwiązaniem. Poprzez zimno oliwa może gęstnieć i ulegać krystalizacji.

Oliwa z oliwek skąd pochodzi?

No dobrze dowiedzieliśmy się już jak możemy go wykorzystać to znaczy nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, jak również o jego właściwościach prozdrowotnych. To teraz przyszła kolej na odpowiedź na pytanie jakie właściwie ta oliwa z oliwek ma pochodzenie. Otóż historia oliwy przypada na rok 3000 r. p.n.e .Uważa się, że to drzewo pochodzi ze starożytnej Mezopotamii, ale to Fenicjanie przyczynili się do tego, aby pomóc rozprzestrzenić się tego drzewa oliwnego między innymi w rejonie basenu Morza śródziemnego. A uważa się, że na Polskie stoły trafiła za pośrednictwem królowej Bony.

Oliwa z oliwek na depresję

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania z, których wynika, że ludzie, którzy spożywają tłuszcze trans zawarte     w przetworzonej żywności jest ryzyko o 48%, że właśnie u nich wystąpi depresja.

Oliwa z Oliwek i jej właściwości w różnych chorobach

W oliwie jest zawarty kwas oleinowy, który należy do kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, może on pełnić funkcje ochronną w profilaktyce, chorób serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego jak i cukrzycy. Spożywanie oliwy może przyczynić się do zmniejszenia stężenia cholesterolu, substanacji zwiększającej krzepliwość krwi. Obecny w oliwie skwalen ma działanie ochronne przed tworzeniem się jak i rozwojem się komórek nowotworowych. Dodatkową cechą oliwy z oliwek jest to, że zapobiega powstawaniu udaru mózgu. Kolejną zaletą spożywania oliwy z oliwek jest to, że chroni przed rozwojem astmy oskrzelowej jak i alergiami, ale także chroni przed promieniowaniem UV, który jest szkodliwy dla naszej skóry. Oliwa z oliwek sprawdzi się u osób, które mają problemy z zaparciami. Ostatnią zaletą spożywania oliwy z oliwek jest to, że może pomóc przy kamicy żółciowej. Może zapobiegać zakrzepicy. Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6 może wspomagać metabolizm jak, również może pomóc w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkową zaletą oliwy z oliwek jest to, że spowalnia procesy starzenia jak również doskonale może wpływać pozytywnie na wzrost kości u dzieci.

Linki do oliwy:

OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN OWOCOWA BIO 500 ml – BIO PLANETE – Suplementy i Zioła (suplementy-ziola.pl)

OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN BIOLIWA BIO 250 ml – GABRO – Suplementy i Zioła (suplementy-ziola.pl)

OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN DEMETER BIO 500 ml – BIO PLANETE – Suplementy i Zioła (suplementy-ziola.pl)

OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN BIO 750 ml – FLAVOURS & COLOURS – Suplementy i Zioła (suplementy-ziola.pl)