Czym jest Kasztanowiec? Jakie przynosi korzyści dla Twojego zdrowia?

Kasztanowiec pospolity to duże drzewo liściaste dorastające, aż do 30 m wysokości.  Duże liście kasztanowca są dłoniastodzielne. Białe, drobne kwiaty są zebrane w stożkowate, gęste pąki. U schyłku wiosny kwiaty kasztanowca pospolitego stanowią bogate źródło nektaru  dla pszczół. Następnie, po zapyleniu z kwiatów rozwijają się owoce kasztanowca – zielone, kolczaste torebki zawierając lśniące, brązowe nasiona. Na początku lata zbiera się kwiaty kasztanowca, suszy się w suchym i ciemnym miejscu.

Kasztanowiec to rodzaj drzew najczęściej spotykany w południowo-wschodniej Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.

Kasztanowiec ma szereg zastosowań zdrowotnych, które potrafią pomóc każdemu, by powrócić do optymalnego samopoczucia oraz ułatwić codzienne funkcjonowanie. Wykorzystanie właściwości kasztanowca wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i leczniczym. W medycynie wykorzystuje się escynę, katenoidy, garbniki, flawonoidy.

Obecna w wyciągu z kasztanowca pospolitego escyna z jednej strony wykazuje wiele cennych właściwości. Warto brać pod uwagę, iż może zmniejszać bezpieczeństwo jednocześnie prowadzonej terapii z antybiotykami aminoglikozydowymi, zatem wszystko należy skonsultować z lekarzem.  Ostrożność należy zachować również podczas równoczesnego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych i preparatów z kasztanowcem, ponieważ escyna może zwiększać siłę ich działania, prowadzące do krwawień. Dodatkowo przeciwwskazaniem są również choroby nerek. Escyna może nasilać toksyczny wpływ na nerki antybiotyków aminoglikozydowych oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Cefalosporyny z kolei mogą osłabiać wiązanie się escyny z białkami osocza. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości tj.  bóle żołądka lub skurcze jelitowe.

Kasztan wzmacnia ścianki żył i łagodzi stany zapalne naczyń krwionośnych, co zapobiega powstawaniu żylaków.

Kasztanowiec ma też znacznie więcej zastosowań zdrowotnych m.in. uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu możemy pożegnać się z obrzękami na naszym ciele.

Jeśli dla Ciebie duże znaczenie ma kondycja oraz koordynacja ruchowa to pewne, że na  treningu każdemu może przydarzyć się upadek lub kontuzja to ziołowe farmaceutyki na bazie kasztanowca pomogą Ci z zapaleniem ścięgien oraz redukcją krwiaków.

Jak już wcześniej wspomniano kasztanowca wykorzystuje się w przemyśle kosmetologicznym, ponieważ poprawia mikrokrążenie, co skutecznie zwalcza niechciane rozmieszczenie się tkanki tłuszczowej, czyli popularny cellulit.

Fitochinon, czyli witamina K i kwasy organiczne to jeszcze kilka z wielu związków leczniczych, które są pozyskiwane z kasztanowca.

Preparaty na bazie kasztanowca można wykorzystać do leczenia uszkodzeń skóry, takie np. jak: siniaki, odmrożenia a nawet drobne oparzenia

            Zawarte substancje w kasztanowcu posiadają działania przeciwzapalne oraz scigające. Można wykorzystać je do leczenia uszkodzeń skóry jak siniaki, odmrożenia czy delikatne oparzenia. Wyroby na bazie kasztanowca również zaleca się stosować przy łagodzeniu zapalenia ścięgien.  w takim leczeniu stosujemy okłady z naparów z kwiatów, liści czy kory kasztanowca, dzięki czemu krwiaki i obrzęki zmniejszają się i również przyśpieszają wchłanianie wysięków.

W kosmetologii, ekstrakty z kasztanowca są również stosowane w produktach do pielęgnacji naczynek, takich jak kremy, serum bądź maści. Możemy go również znaleźć w postaci hydrolatu czy olejku, które można dodawać do domowych toników czy maseczek.  Aescyna zawarta w takich ekstraktach działa jako składnik  wzmacniający naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność oraz wzmacnia ścianki naczyń. To pomaga nam w redukcji widoczności naczynek, zaczerwienień czy też pajączków na skórze. Kasztanowiec może być dość skuteczny szczególnie w przypadku osób z trądzikiem różowatym i naczynkową skórą wrażliwą.

Na dodatek, kasztanowiec ma dość korzystny wpływ na zdrowie włosów. Olej z jego nasion jest dość bogaty w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ożywiają one włosy, wzmacniają i zapobiegają wypadaniu.  Stosowanie takich kosmetyków z ekstraktem może pomóc w redukcji łamliwości włosów, poprawieniu ich tekstury czy nadaniu im zdrowego blasku.

Musimy jednak pamiętać, że przed użyciem takich kosmetyków z kasztanowca należy się skonsultować z dermatologiem, szczególnie kiedy mam wrażliwą skórę lub alergie na jakikolwiek składnik. Należy pamiętać że kosmetyki, które oparte są na naturalnych składnikach takich jak nasz kasztanowiec, mogą działać różnie na różne przypadki, dlatego warto znaleźć produkty, które najlepiej będą nam pasować do naszych potrzeb. Wniosek jest taki, że kasztanowiec jest bardzo cennym składnikiem w dziedzinie medycznej jak i kosmetologicznej. Właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, poprawiające krążenie i antyoksydacyjne sprawiają, że jest on skutecznym narzędziem do walki o piękną i zdrową skórę czy prawidłowe krążenie krwi. Dzięki swojej naturalnej skuteczności kasztanowiec na pewno będzie odgrywał bardzo ważną rolę w przyszłości kosmetologii naturalnej pielęgnacji skóry oraz medycyny