Dieta ketogeniczna suplementy
Dieta ketogeniczna jest popularną dietą do odchudzania i ogólnego stanu zdrowia. Niektóre suplementy mogą poprawić skuteczność diety, inne zapobiegać niedoborom składników odżywczych lub łagodzić skutki uboczne.
Dieta ketogeniczna, którą ludzie powszechnie nazywają dietą ketonową, koncentruje się na produktach o wysokiej zawartości tłuszczu i zawiera niewiele lub wcale węglowodanów. Takie podejście może mieć kilka korzyści zdrowotnych. Niektóre dowody sugerują, że dla niektórych osób może to być bardziej skuteczny plan odchudzania na dłuższą metę niż dieta niskotłuszczowa.
Jeśli dana osoba spożywa różnorodne zdrowe, pełne produkty na diecie ketonowej, może stwierdzić, że ma bardzo niewiele, jeśli w ogóle, niedoborów żywieniowych.
Jednak niektóre suplementy mogą pomóc w dyskomfortie, który może wystąpić, gdy organizm człowieka dostosowuje się do diety ketonowej. Mogą również pomóc osobie uzyskać odpowiednią ilość tłuszczów w diecie.
Po co brać suplementy diety ketonowej?
Osoba na diecie ketonowej może stosować suplementy, aby wypełnić wszelkie braki żywieniowe.
Niektóre suplementy, takie jak średniołańcuchowy olej trójglicerydowy (MCT) i kwasy tłuszczowe omega-3, mogą zwiększyć skuteczność diety ketonowej i pomóc ludziom osiągnąć zamierzony stosunek tłuszczu w diecie.
Ponieważ dieta ketonowa ogranicza lub eliminuje wiele różnych produktów spożywczych, osoby stosujące tę dietę mogą również stosować suplementy, aby wypełnić wszelkie luki żywieniowe. Szczególnie ważne mogą być magnez, elektrolity i błonnik.
Dostosowanie się do ekstremalnych ograniczeń węglowodanów może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do wytwarzania ketonów i korzystania z tego nowego źródła energii.
Organizm zwykle spala węglowodany w celu uzyskania energii, ale gdy osoba spożywa niewiele węglowodanów lub wcale nie je na diecie ketonowej, organizm musi czerpać energię z innych źródeł. Tak więc organizm spala tłuszcz i zamienia go w ketony, które następnie może wykorzystać na energię. Ten proces nazywa się ketozą.
Ludzie często nazywają skutki uboczne diety „keto grypą”. Osoby rozpoczynające tę dietę mogą doświadczyć:
- bóle głowy
- zmęczenie
- problemy ze snem
- problemy z koncentracją
- zaparcie
- mdłości
- zawroty głowy
- skurcze lub bóle żołądka
Niektóre suplementy, takie jak elektrolity, enzymy trawienne i L-teanina, mogą pomóc zminimalizować te objawy. Następujące suplementy mogą być pomocne dla osób na diecie ketonowej:
Średniołańcuchowy olej triglicerydowy
Średniołańcuchowy olej trójglicerydowy lub olej MCT to rodzaj kwasu tłuszczowego, który występuje w oleju kokosowym. Wątroba metabolizuje te tłuszcze, przekształcając je w źródło paliwa.
MCT nie występują w wielu innych produktach spożywczych, więc przyjmowanie suplementu może pozwolić osobie na uzyskanie potencjalnych korzyści płynących z tych tłuszczów.
Olej MCT jest płynny w temperaturze pokojowej. Ludzie mogą mieszać go z jedzeniem lub koktajlami lub przyjmować go samodzielnie. Standardowa dawka to 1 łyżeczka.
Magnez
Magnez to minerał i elektrolit, który występuje w organizmie w dużych ilościach. Organizm potrzebuje magnezu do wielu różnych procesów, w tym metabolizmu żywności, przekazywania sygnałów nerwowych, równowagi płynów, utrzymania zdrowia kości i mięśni i wielu innych.
Chociaż kilka produktów przyjaznych dla ketonów, takich jak orzechy i szpinak, jest bogatych w magnez, dieta jest uboga w inne produkty bogate w magnez, w tym produkty pełnoziarniste, owoce, fasolę i produkty mleczne.
Jeśli dana osoba nie otrzymuje odpowiedniej ilości magnezu z żywności podczas stosowania diety ketonowej, może potrzebować suplementu. Suplement może być również korzystny dla osób cierpiących na zaparcia.
Elektrolity
Gdy organizm przystosowuje się do diety ketonowej, nerki mogą wydalać więcej wody. To zwiększone wydalanie może spowodować utratę przez organizm ważnych elektrolitów, do których należą nie tylko magnez, ale także potas, chlorki, fosfor i sód.
Przyjmowanie suplementu elektrolitowego może pomóc zrównoważyć poziom tych minerałów. Suplementy elektrolitowe różnią się zawartością minerałów, dlatego ważne jest, aby osoba czytała etykiety, aby mieć pewność, że t nie otrzymują zbyt dużo tych minerałów. Większość zawiera kombinację wapnia, potasu i magnezu.
Suplement przyjazny dla ketonów nie powinien zawierać cukru ani substancji słodzących.
Błonnik
Suplementy z błonnikiem mogą pomóc w zaparciach podczas diety ketonowej. Błonnik jest niestrawną częścią pokarmów roślinnych i jest ważny dla utrzymania zdrowego układu pokarmowego.
Bez wystarczającej ilości błonnika osoba może mieć zaparcia. Ludzie powinni otrzymywać 25–31 gramów błonnika dziennie, w zależności od ich wieku i płci.
Wiele produktów przyjaznych dla ketonów, w tym orzechy, nasiona, awokado i warzywa liściaste, zawiera błonnik. Jeśli jednak dana osoba koncentruje się na mięsie, owocach morza, jajach i nabiale, może nie otrzymywać wystarczającej ilości błonnika w diecie ketonowej.
Suplementy z błonnikiem mogą być pomocne, jeśli ludzie stwierdzą, że podczas stosowania diety ketonowej występują zaparcia. Powinni szukać formuły przyjaznej dla ketonów, która nie zawiera cukru.
Ważne jest również picie dużej ilości wody, co pomaga w prawidłowym przebiegu trawienia. Przyjmowanie suplementów z błonnikiem bez odpowiedniego spożycia wody może pogorszyć zaparcia.
Kwasy tłuszczowe Omega-3
Tłuszcze omega-3 to rodzaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA). Omega-3 występują w dużych ilościach w niektórych tłustych rybach i jajach, a także występują w postaci roślinnej w niektórych orzechach i nasionach.
Drugi rodzaj to omega-6, występuje w wielu konwencjonalnie hodowanych mięsie karmionym zbożem. Omega-6 znajdują się również w niektórych olejach roślinnych, w tym w oleju kukurydzianym i bawełnianym.