(…)Długie nitki, małe gwiazdki, wielkie muszle i kokardki, wstążki, rurki i literki, makaronu wybór wielki(…)-makaron. 

Skąd wzięła się nazwa „makaron”?

Niektóre źródła podają, że słowo „makaron” pochodzi z języka greckiego i oznacza mąkę wymieszaną z wodą. 

Czym jest makaron?

Jest on produktem spożywczym, który wytwarzany jest z mąki i wody. Niekiedy dodawane są do niego także jajka, jak również inne składniki nadające mu odpowiedni kształt.

Historia powstania makaronu

Najstarszy makaron został odnaleziony w Chinach, w okresie neolitu nad brzegami Żółtej Rzeki. Liczył on sobie około 4 tysiące lat i 20 cali długości. Był on najstarszym spożywczym odkryciem archeologicznym. Legenda głosi, że ten produkt sprowadził do Europy pochodzący z Wenecji podróżnik Marco Polo. Niektóre źródła udowadniają także, że makaron mógł pojawić się już w II wieku naszej ery za sprawą rzymskiego badacza Galeona, który wtedy mógł o nim wspomnieć. Jest również teoria, jakoby Muhammad al-Idrisi udokumentował istnienie suszonego makaronu około XII wieku, czyli jeszcze przed narodzinami Marco Polo. A miało to miejsce na Sycylii, w Trabii i na terenach południowych Włoch.  

Jak wygląda proces wytwarzania makaronu?

W tej części artykułu przedstawię Wam drodzy czytelnicy, na czym polega cały proces wytwarzania makaronu. Składają się na to następujące czynności:  

– skompletowanie surowców 

– przygotowanie ciasta

– formowanie i wykrawanie

– suszenie

– sortowanie oraz pakowanie gotowego produktu. 

Podstawowym składnikiem do przygotowania makaronu jest mąka makaronowa. Jej skład różni się od mąki, która jest stosowana do produkcji pieczywa, gdyż zawiera gluten. Swój wkład w wytworzenie klusków może też mieć kaszka makaronowa, zwana inaczej semoliną. Kolejnym ważnym jego  składnikiem jest woda. Musi ona jednak spełniać warunki przydatności do picia. jej udział w wytwarzaniu makaronu jest o połowę mniejszy, niż przy produkcji pieczywa. W zależności od tego, jaki jest sposób wyrabiania ciasta, woda powinna mieć odpowiednią temperaturę, żeby można było uwzględnić jej udział w produkcji. 

Po uformowaniu makaron jest poddawany suszeniu, co przebiega w następujących etapach:

– suszenie wstępne- wykorzystywane jest tu powietrze o niskiej wilgotności i bardzo wysokie temperatury, co zapobiega sklejaniu 

– suszenie właściwe- zwiększenie wilgotności prowadzi do równomiernego suszenia

– suszenie końcowe- dosuszenie do końcowej wilgotności, które stosowane jest do większych rozmiarów. 

Po wysuszeniu i posortowaniu makaronu następuje jego pakowanie. 

Czy wiesz, że… 

Makaron jest półproduktem, co oznacza, że zanim go spożyjemy, powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować. Wyjątkiem od tej reguły jest makaron skrobiowy, który można spożywać bez wcześniejszej obróbki termicznej. 

Makaron zawiera w swoim składzie znaczna ilość skrobi, co pokazuje, że jest bogatym źródłem węglowodanów. Uchodzi on również za jedno z podstawowych dań kuchni włoskiej. 

Witaminy i inne składniki, które w swoim składzie posiada makaron

Przyszedł czas, aby przedstawić wam, jakie witaminy i inne składniki odżywcze zawiera makaron. A są to m.in.: 

– węglowodany

– błonnik

– białko

– tłuszcze 

– kwas foliowy

– magnez 

– żelazo

– witamina PP

– witamina B1

– witamina B6

Rodzaje makaronu

Makaron możemy podzielić na kilka odmian:

– ryżowy- wytwarza się go z mąki ryżowej. Wyglądem przypomina białe, cienkie niteczki. Jest on pozbawiony glutenu i tłuszczu , dlatego też do jego przygotowania potrzebna jest jedynie wrząca woda. Cieszy się dużą popularnością w Azji, a szczególnie w Chinach. 

– pełnoziarnisty – ten rodzaj wyrabiany jest z mąki razowej, która jest źródłem wielu witamin i minerałów. Uchodzi za bardzo zdrowy i zawiera więcej składników odżywczych niż klasyczny makaron. 

– sojowy – jego nazwa może być dla niektórych myląca, z tego względu, że nie jest on produkowany z soi, lecz z fasoli mung. Nie posiada w swoim składzie glutenu, natomiast zawiera śladowe ilości tłuszczów. Ten rodzaj charakteryzuje się tym, że są to długie, cienkie i pozbawione koloru nitki. Podobnie jak makaronu ryżowego, sojowego również nie trzeba gotować. Najlepiej komponuje się jako dodatek do zup.  

Najpopularniejsze rodzaje makaronu

 – Makaron spaghetti – długi makaron nitki

– Makaron tagliatelle – makaron wstążki

– Makaron fusilli – makaron świderki

– Makaron penne – makaron rurki

– Makaron conchiglioni – makaron muszle

– Makaron pappardelle – szeroki makaron wstążki

 – Makaron lasagne

Pozytywne aspekty spożywania makaronu

Ta część w niniejszym artykule będzie poświęcona korzyściom, jakie niesie ze sobą włączenie makaronu do swojej diety. Możemy wymienić następujące czynniki:

– makaron z pszenicy durum jest szczególnie polecany osobom, które mają duże zapotrzebowanie na węglowodany 

– makaron pełnoziarnisty, ze względu na to, że posiada dużą zawartość błonnika, wspomaga procesy odchudzania i przyspiesza przemianę materii w organizmie. Jest on również ważnym czynnikiem w leczeniu zaparć

– makaron ma bardzo niski indeks glikemiczny, co pozwala na spożywanie go przez osoby, które zmagają się z cukrzycą. Szczególnie polecany dla diabetyków jest makaron razowy 

Czy wiesz, że… 

– nie powinny go spożywać osoby, które walczą ze zgagą, stanami zapalnymi jelit, a także wrzodami żołądka lub dwunastnicy

 – nie powinien występować w diecie osób będących weganami, gdyż ma on w swoim składzie jaja, których spożywanie jest  dla nich niewskazane

Przepis na spaghetti bolognese

– 300 ml passaty pomidorowej

– 300 g mielonej wołowiny

– 300 g makaronu spaghetti

– 30 g tartego parmezanu

– 1 łyżka koncentratu pomidorowego

– 1 ząbek czosnku

– 1 mała cebula

– 0.5 łyżeczki suszonego tymianku

– 0.5 łyżeczki suszonego oregano

– oliwa z oliwek

– sól, pieprz

– świeża bazylia

Przygotowanie 

Na głębokiej patelni rozgrzać około 2 łyżki oliwy z oliwek. Na rozgrzaną patelnię wrzucić czosnek i cebulę, a po chwili dodać mięso, rozdrabniając je np. widelcem, tak aby nie powstały grube mięsne grudki. Do mięsa dodać zioła oraz koncentrat. Całość podgrzewać przez chwilę, dodać passatę (przecier pomidorowy), gotować na małym ogniu około 30 minut. Makaron ugotować al dente, podawać go z sosem, serem i bazylią.

Linki do produktów z makaronem