Dzika róża- niezwykłe działanie tej rośliny w różnych chorobach
Róża dzika- Znana może być również pod takimi nazwami jak szypszyna, a także psia róża. Jest to gatunek krzewu, który pochodzi z rodziny różowatych, z rodzaju róża. Nazwa naukowa tej rośliny to rosa canina. Pochodzi z gromady roślin naczyniowych. A klasa magnoliopsida.
Gdzie możemy spotkać dziką różę?
Jak dowiadujemy się z różnych źródeł dziką różę możemy spotkać m.in. na obszarach ciepłych i umiarkowanych półkuli północnej. Również w lasach liściastych, zaroślach, kamienistych stokach od gór całej Europy. Dodatkowo lubi gleby pulchne, ale możemy spotkać ją prawie wszędzie.
Krótki opis dzikiej róży?
Jest to krzew o wysokości 3 m, czasami ma pnącze, które ma wysokości do 12 m. Posiada gałęzie łukowate, które są odgięte ku ziemi, z silnie hakowato zakrzywionymi kolcami. Liście są złożone z 5 do 7 jajowato-eliptycznych, ostro ząbkowanych listków o ostro, pojedynczo lub podwójnie piłkowanych brzegach. Są zielone, rzadko tylko sine, nagie lub owłosione. Posiada pięciopłatkowe kwiaty w kolorze białym lub różowym pojedyncze lub są zebrane w kwiatostany.
Jaki skład chemiczny zawiera w sobie dzika róża?
Przyszedł czas na to, aby opowiedzieć Wam o tym jaki skład chemiczny zawiera w sobie dzika róża. Otóż moi kochani czytelnicy będzie to m.in.:
– Witamina C
-Związki karotenoidowe
-Prowitamina A, czyli karoten
-Flawonoidy
-Garbniki
-Foliany
-Olejki eteryczne
-Związki cukrowe
-Kwasy organiczne
-Karotenoidy
-Pektyny
-Sole mineralne
Na jakie dolegliwości może nam pomóc stosowanie dzikiej róży?
Teraz opowiem o kolejnej ciekawej informacji o tej roślinie. A mianowicie będzie mowa o tym na jakie dolegliwości może nam pomóc stosowanie dzikiej róży. Będzie to m.in.:
-Moczopędnie -zwiększa objętość wydalanego moczu
-Odtruwające
-Przeciwalergiczne
-Przeciwanemiczne (leczy niedobory żelaza)
-Przeciwkaszlowe
-Przeciwzapalne
-Żółciopędne
-Uspokajające
-Wzmacniające
-Przeciwnowotworowe
W jakich postaciach możemy dziką różę?
Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest następujące. Otóż moi kochani będą to postacie takie jak:
-Susz
-Napar
-Odwar
-Nalewka
-Wyciąg
-Sok
-Krople
-Syrop
-Olejek eteryczny
-Tabletka
-Kapsułka
-Maść
-Krem
-Płyn doustny
-Szampon do włosów
-Odżywki do włosów
-Żel na skórę
-Tabletki do ssania
-Spray
-Proszek
-Pastylki do ssania
-Dżem
Jakie są przeciwwskazania do stosowania dzikiej róży?
Jak wiemy każda roślina, przyprawa czy też leki ma pewną grupę osób, dla których coś nie jest wskazane. Tak jest również w przypadku dzikiej róży. Nie zaleca się jej stosowania dla osób m.in.:
-Po zawale
-Z zakrzepicą żył głębokich
-Osób przechodzących zator płucny
Jaka dzienna dawka będzie bezpieczna do stosowania dzikiej róży?
Teraz kolejna bardzo ważna rzecz, o której będzie teraz mowa to to jaka będzie bezpieczna do stosowania tej rośliny. Otóż kochani moi czytelnicy odpowiedź jest następująca pół płaskiej miarki 2,5 ml tj 1000 mg raz dziennie.
Jak prawidłowo przygotować napar z tej rośliny?
Z pewnością większość z Was może się zastanawiać jak prawidłowo przygotować napar z tej rośliny. Otóż moim kochani 1 łyżeczkę suszonych owoców z dzikiej róży zalewamy szklanką wrzątku, a następnie pozostawiamy od 10 do 15 minut w naczyniu pod przykryciem. Jak możemy przeczytać w różnych źródłach najlepiej tak przygotowany napój pić od 2 do 3 razy dziennie
Co symbolizuje dzika róża?
Czy wiesz, że dzika róża była ceniona już w starożytności? Była obecna m.in. w literaturze, kulturze, ale także religii. W Egipcie była atrybutem Izydy to była bogini płodności. Natomiast w Grecji była symbolem Afrodyty, która była bogini piękna. Jest symbolem piękna, miłości, a także namiętności.
Skąd się wzięła tak właściwie nazwa dzika róża?
To będzie kolejna rzecz, która uważam, że może zainteresować wiele z Was. A mianowicie będzie teraz mowa o tym skąd tak właściwie wzięła się nazwa dzika róża. Otóż moi kochani Grecy pochodzenie tego kwiatu łączyli także z czasownikiem, który jest odpowiednikiem polskiego ,,rozlewać”. Dlatego, że z róży rozlewa się strumień woni, ale także płynie czerwona krew jak również morska piana. Z której róże się narodziły.
Do czego możemy dodawać dziką różę w kuchni?
Jak wiemy dziką różę możemy stosować nie tylko na różne dolegliwości, o których już wspomniałam nieco wyżej. Ale również możemy ją stosować w gastronomi, dlatego teraz opowiem, o potrawach i napojach, do których możemy stosować dziką różę. A będzie to m.in.:
-Dżemów
-Soków
-Win
-Nalewek
-Syropów
Dzika róża odmiany
Teraz sobie omówimy odmiany dzikiej róży. Myślę, że ta informacja będzie już ostatnią, którą omówię w dzisiejszym artykule. Istnieje bardzo dużo odmian dzikiej róży, ale omówię tylko kilka. Będzie to m.in.:
-Róża Carpatia
-Róża jabłkowata- Występuje na obszarach prawie całej Europy, jak również na Bliskim Wschodzie (Iran, Turcja, Kaukaz). Jest to roślina dość rzadka.
-Róża Konstancin
-Róża pomarszczona- Znana może być również pod nazwą róża fałdzistolistna, róża japońska. Jest rozpowszechniony w strefie ciepłego i chłodnego klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Osiąga wysokość od 1,5 do nawet 2 m.
-Róża sina- (Rosa dumalis Bechst em. Boulenger) jest to gatunek krzewu, który należy do rodziny różowatych. Możemy ją spotkać jako roślina pospolita na obszarach ciepłych i umiarkowanych półkuli północnej. Gęsty krzew, który osiąga wysokość do 2 m. Łodyga posiada gałązki nieco sinobiegłe z silnie hakowato zagiętymi kolcami. A liście są złożone z 5 do 7 jajowato-eliptycznych listków. Listki są duże, szerokojajowate, a czasami prawie okrągłe.
-Róża igiełkowata- Obejmuje strefę klimatu umiarkowanego chłodnego. Możemy ją spotkać w Eurazji, a także Ameryce Północnej
-Róża polna- Występuje jako gatunek pospolity w Europie, a także na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki (Maroko). Również możemy ją spotkać w południowej części Polski, ale dość rzadko
-Róża biała, inaczej białokwiatowa- Występuje w okolicach Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie powstała w wyniku skrzyżowania się róży dzikiej, damasceńskiej, a także francuskiej
-Róża pnąca- Dawniej był to gatunek dziki rzadko uprawiany. Występuje w Europie na części zachodniej, aż po południowo-zachodnią
-Róża labradorska- Rośnie północno-wschodniej części Ameryki Północnej, Kanadzie, a także Dakotę Północną jak również Kolorado
-Róża stulistna- Występuje w 2 kolorach czerwony i różowy. Uprawia się ją jako roślina ozdobna
Linki: