Dziurawiec jako idealne zioło na leczenie reumatyzmu
Dziurawiec- Hypericum perforatum L. należy do rodziny roślin okrętnicowatych zwanymi również dziurawcowatymi inne jego nazwy to arlika, dziurawiec pospolity, dzwoniec, dzwonki Panny Marii, Krewka Matki Boskiej, krzyżowe ziele, przestrzelon, ruta polna, świętojańskie ziele, ziele św. Jana. Świętojańskie ziele to polska ludowa nazwa tej rośliny, to m.in. Boża krew, Krew św. ana , ziele ran naszego Pana, ziele łaski Bożej. Te właśnie ludowe określenia przekonują o tym jak duże znaczenie ma dziurawiec jako roślina lecznicza.
Gdzie rośnie ta roślina?
Dziurawiec zwyczajny występuje dziko w całej Europie (aż po Środkową Skandynawię), zachodniej Azji oraz Afryce Północnej. W Polsce spotyka się ją dość powszechnie ma słonecznych polanach, łąkach, miedzach, przy drogach, na skraju lasu, na wzgórzach. Również możemy ją spotkać w Japonii, Australii i Nowej Zelandii.
Kiedy rośnie dziurawiec?
Teraz przyszedł czas na to, aby powiedzieć Wam, kiedy właściwie rośnie ta roślina. W jednych źródłach podaje się, że rośnie od czerwca do września, a w drugich, że kwitnie od czerwca do sierpnia.
Krótka charakterystyka tej rośliny
Dziurawiec ma 25 do 60cm wysokości, sztywną gałęzistą łodygę, złocistożółte kwiaty zebrane w baldachogrona. Aby rozpoznać go bez żadnych wątpliwości należy rozgnieść rozwinięty kwiat wypłynie czerwony sok.
Jak możemy go wykorzystać i na co może nam pomóc?
Kwitnące ziele zbiera się na herbatkę i kąpiele, a do sporządzania oleju dziurawcowego wykorzystuje tylko kwiaty. Stare wierzenia ludowe kojarzy balsamiczny, krwistoczerwony sok z kwiatów dziurawca z krwią i ranami naszego Zbawiciela. Olej z dziurawca jest najlepszy na rany, działa znieczulająco, przeciwzapalnie i gojąco. Herbatkę z dziurawca stosuje się przy uszkodzeniach nerwów i dolegliwościach nerwowych, urazach spowodowanych uderzeniem i po podźwignięciu. Jest też wspaniałym lekiem na biegunkę, nerwicach, bezsenności, lunatyzm, zaburzenia mowy, napady histerii, pomaga kobietom usunąć nieregularność w występowaniu miesiączki, bólach pleców. Znajduje także zastosowanie w leczeniu reumatyzmu i artretyzmem jak również może nam pomóc na trądzik. Jak możemy się dowiedzieć z różnych źródeł dziurawiec ma podobno działania poronne. Możemy go również stosować w kamicy moczowej. Dla medycyny estetycznej i kosmetyki, olej z dziurawca jest środkiem zwalczającym zbyt wczesne procesy starzenia. Możemy ją stosować również na objawy menopauzy (nudności, tkliwość piersi, niepokój i wahanie nastroju). Możemy nacierać się olejem z dziurawca na schorzenia związane z węzłami chłonnymi. Kolejną ciekawą informacją będzie to, że idealnie się sprawdzi na udar mózgu okłady z ziół szwedzkich robione na tylną część głowy polepszają ukrwienie i odżywienie komórek mózgowych. Poszkodowaną część (stronę ciała) naciera się ożywczymi nalewkami z krwawnika, dziurawca, tasznika lub macierzanki.
Jakie są przeciwskazania do stosowania dziurawca?
Przeciwskazaniem do zażywania tej rośliny będzie m.in. nadwrażliwością na światło słoneczne, mające bardzo jasną karnację lub zmagającym się ze zmianami skórnymi. Również znaczne uszkodzenie wątroby jak również bardzo wysoka temperatura. Nie wolno go łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi, nie zaleca się go łączyć z antykoncepcją. Mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Kobiety w ciąży powinny tą roślinę unikać oraz karmiące piersią i dzieci do 7 roku życia.
Jakie ma w sobie witaminy dziurawiec?
Dziurawiec zawiera liczne substancje aktywne, z których wynikają jego właściwości lecznicze. Są to m.in.:
-hyperycyna i flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami
-hyperozyd, który działa moczopędnie
-rutyna i kwercetyna, które uszczelniają naczynia włosowate
-garbniki, które mają właściwości bakteriostatyczne i przeciwbiegunkowe
– sole mineralne
– węglowodany
-kwasy organiczne
-garbniki
-piperynę
-hiperrycynę
-hiperozyd
Ponadto w nasionach możemy znaleźć hyperforyna, która ma działania antybiotyczne, kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy), olejki eteryczne, karotenoidy, witaminę A i C, pektyny oraz cholinę, azulen, żywicę, saponiny, ksanton
Jak długo można pić dziurawiec?
Jak możemy przeczytać w różnych źródłach dziurawiec, aby zaczął działać, jego stężenie w organizmie musi osiągnąć określony poziom. Dlatego zioło należy stosować przez co najmniej 2 tygodnie, żeby przekonać się czy jest skuteczne.
Jakie mogą wystąpić skutki uboczne?
Jak każde leki mają skutki uboczne tak w ziołolecznictwie też zdarzają się skutki uboczne. Przy dziurawcu mogą wystąpić m.in. zaparcia, rozstrój żołądka, zmęczenie, suchość w ustach oraz zawroty głowy, bóle głowy, wzmożone pocenie się, osłabienie
W jakiej postaci możemy spotkać dziurawiec?
Teraz myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby powiedzieć w jakich tak właściwie postaciach możemy się spotkać z dziurawcem, a mianowicie m.in. będą to:
– Nalewki
– Tabletki
– Naparu z ziół (jest też składnikiem różnych ziołowych mieszanek)
-Olej
-Herbata
-Susz
-Drażetek
-Kapsułek
Dziurawiec i jej magiczne właściwości
Ostatnią ciekawą informacją będzie to, że dziurawiec niesie za sobą także magiczne właściwości. To zioło wieszano kiedyś nad oknami i drzwiami, zatykano nią wszelkie dziury i szparki w ścianach. Niekiedy wkładano go także do pieluch oraz kołyski, lub wieszano na dziecięcej szyi. Dziurawiec strzegł przed piorunami i gusłami, a jego dymem okadzano domy, żeby odpędzić wszelkie nieszczęścia. Podsumowując myślę, że warto jest zacząć stosować dziurawiec, bo jak możemy wyżej się przekonać zadziała ona wiele dolegliwość, które nam dokuczają. Ale należy pamiętać o przeciwskazaniach jak również o skutkach ubocznych jakie niesie za sobą ta roślina. Przypomnijmy będzie to m.in. zaparcia, rozstrój żołądka, suchość w ustach, zmęczenie oraz zawroty głowy. Należy pamiętać, aby zachować ostrożność w porze letniej.
linki do produktów
https://suplementy-ziola.pl/produkt/pasta-do-zebow-syberyjska-perla-bez-fluoru-eco-100-g-natura-siberica/https://suplementy-ziola.pl/produkt/herbatka-jelitowa-bio-50-g-dary-natury/