Dziurawiec – wszechobecna roślina, która ma szerokie zastosowanie. Roślina o fantastycznym działaniu dla tych, którzy są aktywni fizycznie.
Dziurawiec to wieloletnia roślina, która osiąga od 25 cm do 1 metra wysokości w przypadku tych najwyższych roślin. Lubi suche i nasłonecznione tereny. Może być uprawiany na różnych rodzajach gleb – zarówno gliniastych, piaszczystych, kamienistych, aż po gliniaste. Ze względu na te wymienione cechy lub właściwości z łatwością znajdziemy miejsce, niemalże każdym przydomowym ogrodzie, bez żadnej obawy o jej późniejszy rozwój.
Na całym świecie występuje około 400 gatunków dziurawca. Około 60 z nich pochodzi z umiarkowanych stref klimatycznych Europy.
Hodowla:
Dziurawca rozmnażać można z nasion jak również z sadzonek. Roślina dobrze rozkwita w rozmaitych okolicznościach i warunkach np. w doniczkach, w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Czas kiełkowania potrafi trwać od 3 do kilkunastu tygodni, jednak zależne jest to od wielu czynników. Z reguły w pomieszczeniach czas ten jest krótszy, niż w przypadku hodowli na zewnątrz.
Występowanie i nazewnictwo:
Dziurawiec kojarzony jest przede wszystkim z tym, iż spotykany jest przez nas w zaroślach lub na skraju lasu. Nierzadko napotykany bywa podczas letnich spacerów również na łąkach. Nazwa opisywanej rośliny pochodzi z języka łacińskiego, które po przetłumaczeniu na język polski oznacza „przebity” ze względu na swój charakterystyczny wygląd/
Historia:
Lecznicze działanie dziurawca odkryto już tysiące lat temu. Właściwości dziurawca zostały potwierdzone przez wiele osób już w czasach ery chrześcijańskiej. Istotnym aspektem może stać się również fakt, iż medycy żyjący w latach 20-40 n.e., polecali tę roślinę w swoich przepisach. Z kolei w średniowieczu, ziele dziurawca było łączone z tak zwaną „białą magią”, wówczas uważano, iż dziurawiec odstraszał duchy. W XVI wieku dziurawiec pomagał żołnierzom w procesie gojenia ran.
Na co pomaga?
Dziurawiec stosuje się do złagodzenia objawów menopauzy: drażliwości, a nawet spadku libido.
Potwierdzają to europejskie badania przeprowadzone w 1999 roku na grupie kobiet. Badania trwały 12 tygodni. Wykorzystano ekstrakt z dziurawca. W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, iż zastosowany ekstrakt wywołał znaczącą poprawę w sferze seksualnej, lecz nie tylko. We wspomnianym badaniu ujawniono wiele innych efektów m.in. tych związanych z samopoczuciem – redukcja stresu.
Dziurawiec jako przeciwbakteryjny środek
Prace badawcze przeprowadzone na początku XXI potwierdziły działanie antybakteryjne ekstraktów z dziurawca. Badania ukazały, iż zastosowanie tego ekstraktu wpływa redukcję ilości bakterii gram dodatnich.
Nałogi
Jeśli chcesz rzucić palenie znakomity może okazać się właśnie dziurawiec, a konkretniej napar z tej rośliny. Przeprowadzone doświadczenia naukowe poparły, że dziurawiec może pomóc również w tym aspekcie.
Dziurawiec na dolegliwości nerkowe
Picie naparu z dziurawca znacząco wpływa na zwiększenie ilości wydalanego moczu.
Codzienne problemy zdrowotne
Przez wiele osób dziurawiec bywa wykorzystywany jako środek przeciwbólowy przeciwko migrenie. Często stosowany w przypadku, gdy chce się unikać farmaceutyków powszechnie znanych.
Ukąszenia, rany, przypadłości skórne
O czym była mowa wcześniej, już kilka wieków temu dziurawiec był stosowany miejscowo, celem łagodzenia dolegliwości skórnych u żołnierzy. Ponadto różnorodne właściwości lecznicze – przeciwzapalne i antyseptyczne sprawiają, że dziurawiec jest skuteczny w leczeniu ukąszeń owadów, drobnych oparzeń, niewielkich miejscowych podrażnień lub powierzchownych ran.
WHO zaleca stosowanie olejku z dziurawca zwyczajnego do łagodzenia drobnych skaleczeń, podrażnień, delikatnych oparzeń i infekcji wirusowych skóry. Z kolei międzynarodowe instytucje rekomendują stosowanie tej rośliny nawet w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych mięśni. W tym drugim przypadku warto wspomnieć, iż dziurawiec jest znakomity dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną. Każdy doskonale wie, iż niejednokrotnie aktywność fizyczna potrafi wiązać się z rozmaitymi kontuzjami.
Skład
Dziurawiec jest bogaty w wiele składników aktywnych, ale do najważniejszych należą niewątpliwie hiperycyna i hiperforyna.
- „Hyperycyna” jest to swoisty „marker” do oceny stężenia ziela dziurawca w preparacie. Ten czerwony pigment nadaje kolor „olejkom”, które występują w łodydze dziurawca.
- „Hyperforyna” to flawonoid, który oddziałuje na produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za zmiany nastroju takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna.
Dziurawiec zawiera również:
- Olejek eteryczny występujący kwitnących wierzchołkach i liściach,
- Garbniki,
- Melatonina – to hormon, który jest niezbędny do rytmu biologicznego i snu,
- Ksantony o właściwościach uspokajających.
Przeciwwskazania
- Doustne leki przeciwzakrzepowe,
- Nie zaleca się łączyć dziurawca ze środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ może on znacząco osłabić oczekiwane działanie tych farmaceutyków,
- Dziurawca nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- preparaty z żelazem,
- stosowany wewnętrznie dziurawiec może zwiększyć wrażliwość skóry, np. na światło.
Działania niepożądane są wówczas możliwe po dłuższym stosowaniu wyższych dawek danego produktu.
Zawsze należy podjąć wszelkie środki ostrożności dotyczące stosowania jakichkolwiek nowych środków. Warto wziąć pod uwagę, iż zaleca konsultację z lekarzem. Najlepiej unikać samoleczenia bez kontroli medyka, nawet przy użyciu naturalnych środków, ponieważ mogą one działania przyjmowanych dotychczasowo leków.
Linki: