Eukaliptus- jego charakterystyka, wygląd i zastosowanie

Eukaliptus występuje w formie drzewa, jak również przybiera postać krzewu i przynależy do rodziny mirtowatych. W rodzinie tej znajduje się ponad 700 gatunków tej rośliny. Obszary jej występowania to między innymi: Nowa Gwinea, Australia, południowo-wschodnia Indonezja i Filipiny. Rosną one na obszarach, gdzie występuje klimat umiarkowany ciepły oraz międzyzwrotnikowy. W Argentynie zostały odnalezione skały, których wygląd dowodzi, że przedstawiciele tego rodzaju elementów flory występowały także na obszarach Ameryki Południowej. 

Na terenach Australii eukaliptusy tworzą zarośla lub lasy wiecznie zielone. Rodzaj krzaczasty tej rośliny dominuje jako kserofityczne, wysokogórskie oraz zaroślowe. Jako drzewa można je spotkać tam, gdzie spadają duże ilości deszczu. 19 gatunków eukaliptusa stanowi pożywienie najsłynniejszego przedstawiciela fauny australijskiej, czyli misia koali.   

Wygląd i charakterystyka eukaliptusa

Eukaliptus jest określany mianem rośliny wiecznie zielonej, wyłączając z tego 10 gatunków, które okresowo tracą liście. Największe okazy osiągają nawet do 100 m wysokości. W XIX wieku próbowano udowodnić, że ta długość mogła sięgnąć nawet 150 m, co w dzisiejszych czasach okazało się mało prawdopodobne. 

Cechą większości gatunków eukaliptusa jest coroczne zrzucanie kor. Ma barwę srebrzystą, łuszczy się długimi płatami, jak również tafelkowato. Liście na młodych roślinach i siewkach układają się naprzeciwlegle,  częściowo siedząco obejmują łodygę oraz mają zaokrąglony kształt blaszki. Starsze odmiany posiadają wąskie, skrętolegle ułożone lancetowate oraz skórzaste listowie. Blaszki liści są wyposażone w gruczoły, które z kolei bogate są w olejki. 

Kwiaty są obupłciowe, rzadko występują w pojedynkę, częściej zebrane w baldaszki i główki. Przybierają barwy: czerwoną, różową, żółtą, jednak najczęściej są białe. Płatki i działki kielicha odpadają na początku kwitnienia i zrastają się w postać kapturka. Liczne i okazałe pręciki posiadają białe, różowe żółte,  jak i czerwone nitki. Zalążnia pojawia się w pół- dole, albo na dole i złożona jest z od 2 do 7 owocolistków, które mają zalążki w dużych ilościach. Pojedyncza szyjka  słupka zakończona jest drobnym znamieniem. Owoce mają postać zdrewniałych torebek, które otwierają się na szczycie. Dorastają do 3 cm długości i 2 cm szerokości, zawierając liczne nasiona. 

Właściwości zdrowotne eukaliptusa

Tą część artykułu poświęcę na przedstawienie korzyści płynących z używania eukaliptusa. A są to między innymi:  

– eukaliptus ma przede wszystkim właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, jak i przeciwbakteryjne.

– dzięki zawartości substancji czynnych, takich jak limonen, pinen, felandren i kamfen które mają za zadanie łagodzić stany zapalne, działa przeciwkaszlowo, gdyż wspomaga szybsze odkrztuszanie wydzieliny i go rozrzedza, a także przeciwgrzybiczo

– jest doskonałą pomocą przy leczeniu trądziku

– zwalcza przeziębienie i choroby układu oddechowego, między innymi anginę i grypę

– zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni i drobnoustrojów

– działa ochronnie na przewód pokarmowy

– oczyszcza drogi moczowe przy zapaleniu pęcherza 

– nawilża skórę

– niweluje stres oraz wspomaga zrelaksowanie się  

– jego pozytywną cechą jest również to, że świetnie odkaża skórę

– przyspiesza gojenie ran, czyraków, a także ropni 

– olejek eukaliptusowy jest wytworem procesu destylacji parą wodną liści oraz gałązek pochodzących z drzewa eukaliptusowego. Ma on wodno- oleistą konsystencję oraz silny zapach. Cechują go właściwości antyseptyczne, rozkurczowe i przeciwzapalne, a także antybakteryjnie. Olej ten skutecznie łagodzi podrażnione przez ukąszenia owadów miejsca. Wskazane jest rozcieńczenie go z wodą przed bezpośrednim kontaktem ze skórą. Jest idealnym dodatkiem do kąpieli, jak i masażu. 

Przeciwwskazania do stosowania olejku z eukaliptusa

Należą do nich przede wszystkim:

– owrzodzenia i stany zapalne występujące w obrębie układu pokarmowego

– zaburzenia w prawidłowym działaniu wątroby

– choroby pęcherzyka żółciowego

– nie należy stosować produktów z eukaliptusa pod nosem, jak i na twarzy szczególnie dotyczy to dzieci i niemowląt, gdyż może wywołać to bezdechu i do niebezpiecznego skurczu głośni. 

– kontakt substancji z oczami może skutkować zapaleniem spojówek

– niekorzystne jest też stosowanie tego olejku u osób z padaczką

– ze względu na brak danych na ten temat, olejek z eukaliptusa nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią, gdyż używanie go w tych okresach może wywołać niepożądane skutki uboczne

Co zawierają w swoim składzie liście eukaliptusa?

Ta część artykułu przybliży Wam, moi drodzy czytelnicy, jakie korzystnie działające składniki zawiera aloes. A są to między innymi: 

– olejki eteryczne

– kwas chlorogenowy

– kwas kawowy 

– kwas ferulowy

– kwasy triterpenowe 

– flawonoidy

– garbniki 

– polisacharydy

W czym jest jeszcze przydatny eukaliptus?

Można tu wymienić między innymi: 

– Odwar – 1 płaską łyżkę pokruszonych liści zalać 1,5 szklanki wody i gotować pod przykryciem przez 15 minut na małym ogniu. Przecedzić, a następnie uzupełnić płyn przegotowaną wodą do objętości 1 i 1/2 szklanki. Pić ciepły między posiłkami 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Można dodać do niego odrobinę miodu. Przestygnięty płyn można użyć do płukania gardła i jamy ustnej (migdałków, krtani).

– Nalewka – 50 g liści eukaliptusa zalać 250 ml alkoholu 40-60%. Odstawić do maceracji na tydzień. Po upływie siedmiu dni odcedzić i zlać do butelki. Pić po 1 łyżeczce od herbaty trzy razy dziennie jako środek wykrztuśny i zmniejszający stan zapalny gardła i dróg oddechowych.

-Inhalacja – 3 łyżki ziela zagotować z wodą i oddychać głęboko nad parą

Linki: