Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny na dolegliwości układu moczowego i nie tylko

Fiołek trójbarwny- Viola tricolor L. inaczej może być nazywany bratek polny, bratek trójbarwny, macoszka, kwiatek Świętej Trójcy, sierotki

Gdzie fiołek trójbarwny występuje?

Bratek polny, inaczej fiołek trójbarwny możemy go spotkać w całej Europie i częściowo w Azji. Jest on pospolitym chwastem we wszystkich uprawach, a zwłaszcza w zbożach. Ale także możemy go spotkać na polach, łąkach, przy drogach, czy również w ogrodach. 

Krótki opis tej rośliny

Bratek polny tudzież fiołek trójbarwny, lub jak to woli przykłady nazw opisałam nieco wyżej jest ich naprawdę bardzo dużo. Jest to roślina roczna lub dwuletnia posiada łodygę łamliwą i rozgałęzioną, jej wysokość wynosi od 10 do 30 cm. Jej łodyga jest pojedyncza lub gałęzista, podnosząca się, leżąca lub wzniesiona, delikatnie jest owłosiona i czterokanciasta. Jej dolne liście są sercowate, natomiast górne są lancetowate lub eliptyczne. Posiada kwiaty pojedyncze, obupłciowe, jej korona jest znacznie dłuższa od kielicha, płatki górne są w kolorze fioletowym, a już dolne i boczne ma kolor żółty. Kwitnie od czerwca do września.

Jakie ma wymagania fiołek trójbarwny

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł ta roślina nie ma wysokich wymagań, jeśli chodzi o glebę i klimat. Może udać się na prawie wszystkich typach gleb, a już zwłaszcza na żyznych. Natomiast może się nie udać w miejscach zacienionych, dlatego zalecane jest, aby uprawiać ją w miejscach nasłonecznionych. Jej idealne stanowisko będzie po wcześniej schodzących zbożach, przedplonach, ziemniakach, czy także rzepaku.

Kiedy można go zbierać?

 Ziele fiołka możemy zbierać w fazie kwitnienia, czyli od maja do września. Zbiory możemy wykonać dwa razy w lipcu i sierpniu. Nie należy go pozyskiwać, gdy jest on mokry (czyli z rosą lub gdy jest po opadach deszczu).

Surowiec z fiołka trójbarwnego

Odpowiadając na powyżej zadane pytanie to surowcem zielarskim tej rośliny są wysuszone kwitnące nadziemne części barwy zbliżonej do naturalnej, o słabym, swoistym zapachu i śluzowatym, słodkawym smaku.

Co wchodzi w skład tej rośliny?

W skład witamin, które możemy znaleźć w fiołku trójbarwnego to będzie m.in. flawonoidy, saponiny, antocyjany, garbniki, śluzy, a także olejek eteryczny, cukry, witaminę C, dodatkowo możemy znaleźć w niej pewne ilości witaminy A.

Na co może nam pomóc fiołek trójbarwny?

Fiołek trójbarwny może być stosowany i pomocny w schorzeniach, które mają podłoże zaburzeń przemiany materii, choroby reumatyczne, skazę moczanową, czy także trądzik. Ponadto wspomaga leczenie dolegliwości układu moczowego, czyli m.in. zapalenie dróg moczowych i pęcherza, kamicy moczowej, skąpomoczu, bądź też zapalenia kłębuszków nerkowych. Ale także jest zalecany w kamicy żółciowej i stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Działa jako środek wykrztuśny jak i napotny jest stosowany w kaszlu oraz przy kaszlu. Fiołek również możemy znaleźć w różnych kosmetykach jest składnikiem niektórych kremów, toników czy też peelingów do twarzy. Posiada dodatkową zaletę właściwości przeciwutleniających, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, uspokajające i wzmacniające naczynia krwionośne. Gdy, będziemy regularnie pić napar z fiołka trójbarwnego może nam wtedy on pomóc w walce z nadciśnieniem tętniczym. Następną ciekawą informacją, która dotyczy tej rośliny jest ona potężnym środkiem limfatycznym, który łagodzi obrzęk węzłów chłonnych łagodzi przekrwienie. Syrop z kwiatów może złagodzić zaognione i podrażnione gardło, a także na infekcje ucha.

Jakie są przeciwskazania do stosowania fiołka trójbarwnego?

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł preparaty, w których jednym ze składników jest właśnie omawiany dzisiaj fiołek trójbarwny. Osoby, które są nadwrażliwe na salicylany i ziele bratka. Nie zaleca się ją dla kobiet będących w ciąży, a także dla osób poniżej 18 roku życia.

Jak długo można stosować tą roślinę?

Napar z fiołka trójbarwnego możemy stosować około 4g ziela zalewamy szklankę wrzącej wody i zaparzamy przez okres czasu od 5 do 7 minut. Możemy go pić 2 razy dziennie po posiłkach ¾ szklanki świeżo przygotowanego naparu. Ziele tej rośliny nie powinniśmy stosować dłużej niż przez okres 4 tygodni bez konsultacji z lekarzem.

Czy bratki polne są jadalne?

Odpowiadając na kolejne pytanie czy bratki polne mogą być jadalne. Odpowiedź brzmi tak bratek znalazł swoje zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, lecz również w kuchni, a nawet w kosmetyce o czym już nieco wyżej już wspomniałam.

Do jakich potraw możemy dodać te kwiatki?

Kwiaty bratków mają słodki, ale też delikatnie cierpki smak. Dlatego idealnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek z dodatkiem owoców, a także daniami mięsnymi, lekko słodkimi zupami, z serami czy z potrawami z ryżem.

Co może symbolizować fiołek trójbarwny?

Teraz opowiem Wam bardzo interesującą rzecz, której możecie nie wiedzieć o tej roślinie nawet ja o niej tego nie wiedziałam. A mianowicie w powszechnej tradycji fiołek trójbarwny może symbolizować m.in. niewinność, cnotę, skromność, pokorę, stałość w uczuciach, wierność, prawdę, szczerość, tajemnice, miłość, piękno, aromat, wiosnę oraz namiętność.

Z czym możemy łączyć bratek?

W tej chwili odpowiem Wam już na ostatnie pytanie, które jestem przekonana, że w tym momencie zadajecie sobie pytanie z czym tak właściwie możemy łączyć bratki. Otóż spieszę z odpowiedzią. Bratki dobrze czują się w towarzystwie roślin cebulowych. Dlatego też możemy he łączyć z hiacyntami, tulipanami czy narcyzami. Doskonały efekt stworzy również z żonkilami jak również z szafirkami. Podsumowując mam nadzieje, że dzisiejszym artkułem przybliżyłam właściwości i jednocześnie zalety jakie niesie za sobą spożywanie fiołka trójbarwnego, inaczej znanego pod nazwą bratka. Nie zapominajmy o przeciwskazaniach jakie ma ta roślina, bo nie chcemy, aby ona nam zaszkodziła, lecz wręcz przeciwnie ma nam ona pomóc.

Linki do produktów, które w składzie zawierają fiołek: