Goździki produkt pomocny w walce z pasożytami

Goździki- Są to wysuszone, zamknięte pąki kwiatowe czepetki pachnącej, zwana również pod takimi nazwami jak owocami goździkowca, goździkami nasiennymi, goździkowym drzewem, jambłusznikiem goździkowym, goździkowcem korzennym, ptasi języczek pochodzi z rodziny roślin mirtowatych. Jego nazwa pochodzi od ,,gwoździa” jako że przyprawa przypomina kształtem niewielki gwóźdź.

Gdzie je możemy spotkać?

Jest to drzewo, które pochodzi Moluków, w szczególności jako miejsce obfitego występowania wskazuje się m.in. wyspy Makian i Bacan, oraz zachodnie krańce Nowej Gwinei. A dzikie odmiany można spotkać na wyspach Ternate, Tidore i Moti. Są również uprawiane na Madagaskarze, Komorach, w Indonezji i Indiach, a także Sri Lance i Zanzibarze. W Indiach i Chinach znana była jeszcze przed naszą erą. Nazywano je tam xishexiang, co dosłownie oznacza ptasi języczek. Jedne z pierwszych opisów tej przyprawy pochodzą właśnie z Chin.

Czy goździki jako kwiaty są jadalne i do jakich potraw możemy je dodawać?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi tak goździki mogą być jadalne. Możemy go wykorzystać jako dodatek do sałatek wytrawnych i owocowych oraz do (garnirowania,czyli z fr.garnir-ozdabiać) -przybranie, dekorowanie różnych potraw i naczyń. Cukiernicy kandyzują przed użyciem w deserach.

Na co mogą pomóc goździki?

Teraz przyszedł czas na to, aby opowiedzieć na jakie dolegliwości może nam pomóc ta przyprawa. Goździki posiada szerokie spektrum właściwości m.in. może nam pomóc na pasożyty, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Pomaga w walce z chorobami, które dotyczą jamy ustnej i gardła, ale również może zapobiec chorobom układu krążenia i serca. Działa również antyseptycznie, dlatego mogą być stosowane jako dodatek past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Preparaty na bazie olejku goździkowego są stosowane w stomatologii jako środek znieczulający. Z pewnością niewiele osób wie, ale ta cudowna przyprawa ma również zbawienny wpływ na żołądek, ponieważ wspomaga wydzielanie soków trawiennych, a także pomaga pobudzić apetyt. Do tej pory w Azji tą przyprawę uważa się za skuteczny środek przy stanach lękowych, napięciach czy depresji. Może zadziałać jako domowy środek w zwalczaniu moli spożywczych.

Z jakimi przyprawami się najlepiej komponuje goździk?

Odpowiedź na pytanie z jakimi przyprawami się najlepiej komponuje się goździk. Brzmi następująco otóż z cynamonem, imbirem, pieprzem, kardamonem, czosnkiem, cebulą oraz liściem laurowym.

Jak należy przechowywać goździki?

Goździki należy przechowywać w szklanych, szczelnie zamkniętych, naczyniach oraz chronić przed słońcem i wysychaniem.

Ile można jeść goździków dziennie?

Jak podają różne źródła wystarczy, że będziemy żuć 2 dziennie i to nam pozwoli wzmocnić organizm i ochronić przed infekcjami.

Goździki jakie ma przeciwskazania?

W tym momencie opowiem o tym jakie przeciwskazania mogą za sobą nieść goździki. Bo jak wiemy każda roślina lub przyprawa może nieść za sobą pewne przeciwskazania. I chcemy, aby ona nam na różne dolegliwości pomogła, a nie dodatkowo zaszkodziła.  Zaleca się, aby kobiety w ciąży, osoby cierpiące na hipoglikemię, na nadciśnienie i zaburzenia krzepliwości krwi zrezygnowały ze stosowania tego składnika.

Jakie posiadają substancje odżywcze goździki?

W tym momencie opowiem jakie substancje odżywcze posiadają goździki. Otóż moi drodzy są one źródłem bardzo wielu cennych substancji odżywczych. Możemy w nich znaleźć m.in. witaminy A, D, K, E i C i witaminy z grupy B, wapń, potas, cynk, mangan, sód, fosfor, selen, kwas foliowy, kwasy omega 3 oraz magnez.

Jak zrobić w domu olejek goździkowy?

Najpierw należy rozdrobnić goździki w moździerzu (wtedy uwolni się ich aromat). Następnie trzeba wsypać je do szklanej butelki w taki sposób, by zapełnić ją do połowy. Potem całość zalewamy alkoholem (powinno się zostawić trochę miejsca, by móc swobodnie mieszać składniki, wykorzystując wstrząsanie).

Napar z goździków

Pół łyżeczki zmielonych goździków dodajemy do wody i pijemy na czczo. Można też przyrządzić napar goździkowy. Dwie łyżeczki zmiażdżonych goździków zalewamy 200ml wrzątkiem. Pijemy 2-3 razy dziennie przez okres kilku dni.

 Czego symbolem są goździki?

Goździki są to kwiaty dostępne przez cały rok. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł kwiaty goździki symbolizują m.in. odwagę, brawurę i dzielność oraz zadowolenie. Lepiej nie dawajmy goździków drugiej osobie w kolorze żółtym, ponieważ one oznaczają pogardę, a bukiety, które składają z różnych kolorowych goździków mogą oznaczać odmowę.

 Kilka nieznanych ciekawostek o goździkach

Czy wiesz, że:

-Goździki były używane od tysięcy lat w starożytnej medycynie chińskiej i indyjskiej jako środek przeciwbólowy i odświeżacz oddechu

-Goździki były kiedyś tak cenne, że w starożytności były używane jako forma waluty

-Umieszczano je kiedyś w poduszkach, aby ułatwić sen i odpędzić koszmary

-W średniowiecznej Europie używano ich do konserwowania owoców m.in. gruszki i jabłka

-Wykorzystuje się je do produkcji perfum i mydeł

-W Indonezji goździki są używane do aromatyzowania papierosów zwanych kretek, które są bardzo popularne w tym kraju

-Goździki były używane do konserwowania mumii w starożytnym Egipcie

Jak dbać o goździki ogrodowe?

Goździki na balkonie, czyli te rosnące w donicach, musimy nawozić co kilka tygodni, ponieważ ziemia w skrzynkach szybko traci wartości odżywcze. Kwiaty w doniczce podlewaj co 2-3 dni, w okresie upałów możesz nawet częściej. Ale pamiętaj, by robić to już po ich kąpieli słonecznej.

Odmiany goździków

Uważam, że ta informacja będzie już ostatnią jaka będzie dotyczyła goździków. A mianowicie będę teraz mówiła jakie i ile mamy odmian goździków. Otóż moi drodzy wyróżniamy 8 odmian, a będą to m.in.:

-Goździk wielokwiatowy

-Goździk kropkowany

-Goździk kosmaty

-Goździk ogrodowy

-Goździk brodaty

-Goździk chiński

-Goździk siny

-Goździk pierzasty

Linki do produktów, które w składzie zawierają goździki: