Imbir i jej działanie rozgrzewające i nie tylko

Imbir (Zingiber Boehm.) – Jest to rodzaj byliny z rodziny imbirowatych. Istnieje co najmniej 144 gatunków. Jego naturalne środowisko to obszar południowo-wschodniej Azji od Indii po wschodnie Chiny oraz Nową Gwineę na południowym wschodzie. Imbir lekarski jest rośliną przyprawową, jadalną i kosmetyczną. Jego nazwa wywodzi się z sanskryckiego słowa stringa-vera, oznaczającego ,,ciało jak róg”, ponieważ kształtem przypomina poroże jelenia

Jakie wymagania ma imbir

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł dla imbiru. Odpowiednie miejsce znajduje się w półcieniu albo tylko ze słońcem porannym. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i lekko wilgotne, ale nie błotniste.

Na co może nam pomóc imbir

Imbir ma szereg właściwości leczniczych, które mogą się sprawdzić w sytuacjach doraźnych. Będzie to m.in. Uśmierzenie bólu gardła, zgagi, kaszlu, mdłości, wymiotów pojawiających się w ciąży, chorobie lokomocyjnej czy migrenie, wspomaga trawienie. Zostały również przeprowadzone badania, które wykazały to, że korzeń imbiru może przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru i cholesterolu we krwi, choroba morska, schorzenia reumatyczne, niedokwaśność soku żołądkowego.

Jakie są przeciwskazania do stosowania imbiru

Jak już mogliśmy się przekonać każdy produkt może nieść za sobą przeciwskazania do stosowania. Tak jest i w tym przypadku. Jest on odradzany osobom chorującym na cukrzyce, gdyż jego interakcja z lekami hipoglikemicznymi może nasilać ich działanie. A także osoby, które cierpią na wrzody powinny uważać.Kobietom w ciąży, które cierpią na mdłości nie wolno dawać również imbiru, kamicę żółciową. A także preparatów nie powinno się podawać dzieciom do 6 roku życia.

Jaka dzienna dawka będzie bezpieczna

Jak dowiadujemy się z różnego rodzaju źródeł najbezpieczniejsza dzienna dawka wynosi od 4 do 5 gram. I tej dawki nie wolno nam przekroczyć.

Skutki uboczne przy nadmiernej ilości przyjmowanej

Gdy przyjmiemy w nadmiernej ilości tą przyprawę mogą wystąpić skutki uboczne. A jest ich stosunkowo niewiele, ale nie zmienia to faktu, że należy z nią uważać. Będzie to m.in. ból brzucha, zgaga oraz gazy.

Jakie witaminy posiada imbir

Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby powiedzieć o tym jakie witaminy zawiera w sobie imbir. Otóż będzie to m.in. węglowodany, witaminy C, B1, B2, witaminę E, A, K, kwas foliowy oraz składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, żelazo, potas, olejki eteryczne m.in. gingerolu, zingeronu i cytralu.

Z czym nie można łączyć imbiru

W tym momencie powiem opowiem o bardzo ważnej jak nie najważniejszej informacji. A mam tu na myśli z czym nie możemy łączyć imbiru. Będą to m.in. beta-blokerami, antykoagulantami, kwasem acetylosalicylowym i insuliną.

Czy imbir można pić na noc

Większość osób poleca picie wody z imbirem na czczo, od razu po przebudzeniu. W ten sposób można wyjątkowo dużo czerpać z niezwykłych właściwości napoju. Dla zmaksymalizowania działania poleca się też stosowanie wieczorem. Dlatego też odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi tak imbir można pić na noc.

Ciekawostki o imbirze

O imbirze wspomina już Konfucjusz w swoich pismach, wzmianki o nim można również znaleźć w Koranie. Według starohinduskich wierzeń pobudza wzrost i płodność roślin, zwierząt i ludzi. Mieszkańcy Azji wierzą, że przynosi on szczęście i posiada właściwości odmładzające. Ciekawą informacją będzie to, że imbir może hamować rozwój nowotworów, wspomaga odchudzanie. Z uwagi na właściwości rozgrzewające polecany jest osobom z tendencją do zimnych kończyn. Hamuje również wzrost gorączki. Olejek imbirowy jest bazą wielu perfum. Dużo mówi się także o jego właściwościach, które wspierają utratę zbędnych kilogramów.

W jakiej postaci możemy spotkać imbir

W tym momencie opowiem Wam o tym w jakich postaciach możemy spotkać imbir. Będzie to m.in.:

-Syrop

-Sok

-Nalewka

-Kapsułki

-Tabletki

-Sproszkowaną formą

-Ekstrakty

Czy imbir traci swoje właściwości podczas gotowania

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł warto jest pamiętać to, że podczas gotowania imbiru zmniejsza się ilość niektórych witamin, głównie tych rozpuszczalnych w wodzie. Mowa tutaj o witaminie C i witaminie z grupy B. Straty te sięgają od 30% do 50%. Także odpowiedzieć na to pytanie brzmi tak może, ale jednak część z tych właściwości zostaje.

Gatunki imbiru jakie możemy znaleźć

Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby powiedzieć już o ostatniej rzeczy. A mianowicie z jakimi gatunkami imbiru możemy się spotkać. Będzie to m.in.:

-imbir cytwarowy- gatunek byliny z rodziny imbirowatych, w uprawie w krajach tropikalnych, w Indiach. Dorasta do 2 metrów wysokości, posiada liście szerokolancetowate. Kwiaty duże, żółte zebrane są w szczytowe jajowate kłosy. Kłącze rośliny używane dawniej w lecznictwie, jest mniej ostre od imbiru lekarskiego

-imbir japoński- imbir mioga- gatunek rośliny należący do rodziny imbirowatych. Pochodzi z Japonii, jest uprawiany w wielu krajach świata

-imbir lekarski- (Zingiber officinale) to pochodząca z Malezji roślina dorastająca do około 1-1,3m wysokości. Ma ciemnozielone, lancetowate liście oraz żółtofioletowe kwiaty przypominające kształtem kłosy. Charakterystyczne podziemne kłącze pokryte jest delikatną, beżową lub jasnobrązową skórką. 

-imbir malajski-

-imbir żółty- imbir czerwony, kassumunar (Zingiber montanum )- gatunek byliny z rodziny imbirowatych. Pochodzi z Indii. Uprawniany jest w wielu krajach o tropikalnym klimacie.

 Podsumowując mam nadzieje, że ten artykuł Was zaciekawił i zaczniecie wykorzystywać imbir na co dzień. Bo jak mogliśmy się przekonać ma szerokie spektrum działania. Nie możemy zapomnieć o przeciwskazaniach i skutkach ubocznych chcemy, aby ona nam pomogła a nie zaszkodziła. Przypomnijmy przy przedawkowaniu może wystąpić m.in. ból brzucha, zgaga lub gazy. Zapraszamy do zajrzenia do zajrzenia w zakładkę produkty.