Jagody, czyli leśne bogactwo smaków i aromatów

Jagoda (łac.bacca)- Jest to owoc, który posiada mięsistą, niepękającą owocnię. Zewnętrznie zbudowany jest ze zmięśniałego mezokarpu, który wypełnia niemal całe jego wnętrze oraz egzokarpu. Jej cechą charakterystyczną jest brak obecności endokarpu. Przykładem jednonasiennej jagody są daktyle i awokado. Ze względu na ich znaczące podobieństwo mogą być uważane za pestkowce. 

Jakie korzyści niesie za sobą codzienne spożywanie jagód?

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony m.in. korzystnemu wpływowi jedzenia jagód na nasze zdrowie, a także lepsze samopoczucie. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł jagody mogą nam pomóc w takich dolegliwościach, jak:

-Ostry przebieg biegunki 

-Pomagają w leczeniu zatruć pokarmowych

-Zaleca się, aby konsumowały je osoby z cukrzycą, gdyż pomagają zredukować poziom cukru we krwi 

– Skutecznie obniża poziom cholesterolu

-Niszczą bakterie, które są szkodliwe dla naszego organizmu 

-Pozytywnie może wpłynąć na walkę z nowotworami

-Przeciwdziała zaparciom 

-Zaleca się, aby jadły je osoby, które mają wady wzroku

-Wspomaga odchudzanie 

Wartości odżywcze zawarte w jagodach 

Uważam, że to jest idealny moment, aby przedstawić Wam wartości odżywcze, jakie możemy znaleźć w jagodach. Są to m.in.: 

-Witamina B 

-Witamina A

-Witamina C 

-Witamina PP

-Błonnik 

-Selen 

-Cynk 

-Mangan 

-Miedź 

-Fitoestrogeny

-Kwas foliowy 

-Kwas elagowy 

 Przeciwwskazania do spożywania jagód 

Jestem pewna, że ta informacja jest jedną z najważniejszych, znajdujących się w tym artykule. A mianowicie będzie mowa o przeciwwskazaniach, jakie mogą nieść za sobą te owoce. Będą to m.in.:

-Nie są one wskazane do spożywania przez kobiety karmiące piersią jak również kobiety w ciąży 

-Nie należy jeść takich, które są świeże i jednocześnie niedojrzałe, gdyż może spowodować to problemy z prawidłowym działaniem układu pokarmowego, układu krwionośnego, jak również układu nerwowego 

Jak należy prawidłowo przechowywać jagody?

Według mnie ta informacja, która znajdzie się w tym artykule będzie niezwykle przydatna dla wielu z Was. A mianowicie powiem Wam jak należy prawidłowo przechowywać jagody. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł surowe owoce mogą być przechowywane w lodówce od 3 do 4 dni. W celu przedłużenia okresu ich przydatności wskazane jest oddzielenie ich od śmieci i zepsutych owoców. Dobrym pomysłem jest również to, aby pojemnik do przechowywania jagód był czysty i posiadał dziurki, co umożliwia ich dostęp do powietrza. Dodatkową informacją będzie to, żeby na dnie pojemnika położyć papierowy ręcznik, który umożliwi pochłanianie wilgoci i zarazem zapobiegnie to powstawaniu pleśni. 

Uwaga!!! 

Niewskazane jest przechowywanie jagód w lodówce, gdzie jest najzimniej, gdyż panująca tam temperatura może sprzyjać powstawaniu wilgoci i utrudnić wentylację. Idealnym do tego miejscem jest natomiast środkowa część pojemnika lub dolna część lodówki. Nie zaleca się, aby były mrożone zarówno wilgotne, jak i zepsute. 

Rodzaje jagód 

Kolejną ciekawostką jaka znajdzie się w dzisiejszym artykule będzie to z jakimi rodzajami jagód możemy zetknąć się w otaczającym nas świecie. A będą to m.in.:

Aronia- Jest to krzew jagodowy, który jest wszechstronny. Pierwsze jej owoce mogą pojawić się nawet już w drugim roku od posadzenia. Krzewy sięgają do kolan. Nie mają specjalnych potrzeb pielęgnacyjnych. Zawiera dużo witamin, w tym prowitamina A, witamina C, witamina B, P, C, flawonoidy, kwasy organiczne, jod, bor, magnez, mangan, molibden, żelazo oraz miedź

Borówka amerykańska- Ich uprawa nie należy do najłatwiejszych, lecz gdy zaspokoimy podstawowe jej wymagania, uprawa nie będzie kłopotliwa. Idealnym miejscem do posadzenia tych owoców osłonięte i nasłonecznione. Podłoże jakie powinno być pod te owoce to próchnicze i kwaśne

Świdośliwa– Drzewko to jest mrozoodporne i doskonale dostosowuje się zarówno do podłoża i oświetlenia. W porze jesiennej liście przebarwiają się na kolor pomarańczowy, co sprawia, że drzewo wygląda jakby płonęło 

Dereń- Zakwita jeszcze w kwietniu przed rozwinięciem się liści. Kwiaty są żółtawej barwy. Ze względu na ich masowy rozrost dają wrażenie, że drzewo jest okryte pianą. Jego owoce są błyszczące, o karminowej barwie. Po dojrzeniu opadają na ziemię co może ułatwić ich zbiór.  

Jagoda goji- Inaczej nazywa się ją kolcowojem chińskim. Idealnym miejscem na posadzenie tego krzewu to będzie m.in. trudno dostępne miejsca, zbocza, a także skarpy. Idealnie sprawdzą się, gdy będą sadzone w rzędzie co z wyglądu może przypominać niestrzyżony żywopłot. 

Jagoda kamczacka– Jest ona całkowicie mrozoodporna, a jej owoce dojrzewają wcześniej niż inne rodzaje jagód. Ta odmiana jest obcopylna i lepiej rośnie w duecie z innymi odmianami. Posiadają oryginalny kwaśno-gorzkawy smak.

Lody w pucharku „Ambrozja”

Składniki:

1 opakowanie galaretki truskawkowej

1 opakowanie galaretki cytrynowej

1 opakowanie lodów

6 łyżek jagód

12 sztuk truskawek

12 sztuk jeżyn

150 ml śmietany 30%

1 opakowanie cukru waniliowego

5 łyżek płatków migdałowych

6 sztuk rurek waflowych 

2 łyżki sosu czekoladowego 

Przygotowanie 

Krok 1

Galaretki zalej wrzącą wodą w proporcjach, jakie podaje producent. Następnie wylej je na płaską blaszkę, po czym wstaw do lodówki, aby stężały. Gotowe galaretki pokrój nożem na kawałki.

Krok 2

Śmietanę ubij na sztywno z cukrem wanilinowym (możesz użyć gotowej bitej śmietany).

Krok 3

Na dno pucharków do lodów nałóż po 2 łyżki każdej z galaretek. Na galaretki wyłóż kulkę lodów.

Krok 4

Na lody wyłóż owoce. Całość udekoruj sporą rozetką bitej śmietany. Do deseru włóż rurkę, polej sosem czekoladowym i posyp wcześniej prażonymi migdałami.

Kluski z jagodami 

Składniki

1 kg mąki 

2 jajka

Szczypta soli 

1 szklanka wody 

1 łyżka masła 

2 szklanki czarnych jagód

Kluski

Przygotowanie 

Krok 1

Kluski gotuj w osolonej wodzie.

Krok 2

Na patelni rozpuść masło, dodaj jagody, bakalie, miód oraz przyprawy.

Krok 3

Gdy składniki się połączą i zgęstnieją, dodaj kluski. Duś jeszcze przez 3–4 minuty.

Linki: