Jak przechowywać oliwę z oliwek

Oliwa z Oliwek- Olej oliwkowy,olej z oliwek,oliwa (łac.Oleum Olivrum ,Oleum Olivae) jest to olej roślinny o zmiennym zabarwieniu od złocistożółtego i żółtozielonego ma charakterystyczny zapach jak również zawiera specyficzny smak. Jest ona otrzymywana w wyniku procesu tzw. tłoczenia na ,,zimno “w temperaturze   poniżej 27 stopni Celsjusza lub ,,na gorąco “z miąższu owoców oliwki. Z powodu wrażliwości na światło oliwa powinna być przechowywana w ciemnym miejscu.

Jak przechowywać oliwę z oliwek?

No dobrze w ostatnich artykułach mogliśmy się dowiedzieć, czy możemy smażyć oliwę z oliwek, ile kalorii ma oliwa z oliwek, ile razy dziennie możemy spożywać ją tak, aby nie wystąpiły żadne niepożądane skutki oraz do czego ją możemy wykorzystywać. Dzisiaj przychodzę do Was z następnym pytaniem i odpowiedzią na nie, a mianowicie jak należy przechowywać oliwę z oliwek? Gdy będziemy przechowywać wszelkie produkty żywnościowe w zbyt wysokiej temperaturze będzie to miało nie korzystny wpływ tak samo jest, z oliwą z oliwek, dlatego zapasy oliwę z oliwek należy, przechowywać w temperaturach między 12° a 20-25°C.

Czy oliwę z oliwek możemy przedawkować?

W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie następujące, czy oliwę z oliwek można przedawkować? Otóż odpowiedź brzmi tak możemy, gdy przekroczymy dzienną dawkę do spożycia. Może to powodować biegunki. Spożywanie tej mieszanki może zapobiec w powstawaniu nadmiernej produkcji gazów, oraz wzdęciom.

Czym może charakteryzować się oliwa z oliwek?

Jak podają źródła krajem z, jakiego pochodzi oliwa z oliwek są to kraje śródziemnomorskie. Jest to olej nieschnący. W jego skład wchodzi m.in. nasycone kwasy tłuszczowe to jest (14,86g na 100g), kwas palimitynowy (2,51g), mirystynowy(0,04). Przydatność do jego zużycia po otwarciu jest to około 8-10 miesięcy.

Oliwa z Oliwek jak produkt wykorzystywany w kosmetyce

Kolejną informacją jaką możemy się dowiedzieć z różnych źródeł jest to, że oliwę z oliwek możemy wykorzystać nie tylko w gastronomi, ale także w przemyśle kosmetycznym. Jest stosowana zarówno w pielęgnacji paznokci jak i w maskach do włosów. Oliwka ma właściwości m.in. poprawiające ukrwienie jak i rozgrzewające. Oliwę z oliwek możemy stosować do produkcji m.in. kremów, różnego rodzaju mydła, balsamów do ciała, ale również możemy go wykorzystać do produkcji asortymentu, który jest przeznaczony dla dzieci. Oliwę z oliwek możemy stosować do produkcji m.in. kremów, różnego rodzaju mydła, balsamów do ciała, ale również możemy go wykorzystać do produkcji asortymentu, który jest przeznaczony dla dzieci.  

Oliwa z Oliwek i jej właściwości w różnych chorobach

 W oliwie jest zawarty kwas oleinowy, który należy do kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, może on pełnić funkcje ochronną w profilaktyce, chorób serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego jak i cukrzycy. Spożywanie oliwy może przyczynić się do zmniejszenia stężenia cholesterolu, substanacji zwiększającej krzepliwość krwi. Obecny w oliwie skwalen ma działanie ochronne przed tworzeniem się jak i rozwojem się komórek nowotworowych. Dodatkową cechą oliwy z oliwek jest to, że zapobiega powstawaniu udaru mózgu. Kolejną zaletą spożywania oliwy z oliwek jest to, że chroni przed rozwojem astmy oskrzelowej jak i alergiami, ale także chroni przed promieniowaniem UV, który jest szkodliwy dla naszej skóry. Oliwa z oliwek sprawdzi się u osób, które mają problemy z zaparciami. Ostatnią zaletą spożywania oliwy z oliwek jest to, że może pomóc przy kamicy żółciowej. Może zapobiegać zakrzepicy. Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6 może wspomagać metabolizm jak, również może pomóc w usuwaniu toksyn z organizmu. Picie oliwy z oliwek pomaga w usprawnieniu układu odpornościowego. Kolejną zaletą spożywania oliwy z oliwek jest to, że pomaga ona w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, ale także zapobiega w rozwoju osteoporozy. Ostatnią zaletą picia oliwy z oliwek jest to, iż może pomóc osobom, które mają problemy z chorobami układu krążenia. 

Oliwa z oliwek skąd pochodzi?

No dobrze dowiedzieliśmy się już jak możemy go wykorzystać to znaczy nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, jak również o jego właściwościach prozdrowotnych. To teraz przyszła kolej na odpowiedź na pytanie jakie właściwie ta oliwa z oliwek ma pochodzenie. Otóż historia oliwy przypada na rok 3000 r. p.n.e .Uważa się, że to drzewo pochodzi ze starożytnej Mezopotamii, ale to Fenicjanie przyczynili się do tego, aby pomóc rozprzestrzenić się tego drzewa oliwnego między innymi w rejonie basenu Morza śródziemnego. A uważa się, że na Polskie stoły trafiła za pośrednictwem królowej Bony.

Oliwa z oliwek jakie ma witaminy?

Oliwa z oliwek zawiera w sobie dużo witamin między innym będą takie jak witamina A, D, C, B, K, E ale również składniki mineralne będą takie potas, fosfor, jak i magnez. Niedobór witaminy E prowadzi między innym do zmęczenia, jest zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje, jak i problemów z kośćmi, oraz problemów z zębami. Oliwa z Oliwek zawiera także skwalen, chlorofile.

Czy oliwę z oliwek możemy przedawkować?

W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie następujące, czy oliwę z oliwek można przedawkować? Otóż odpowiedź brzmi tak możemy, gdy przekroczymy dzienną dawkę do spożycia. Może to powodować biegunki. Spożywanie tej mieszanki może zapobiec w powstawaniu nadmiernej produkcji gazów, oraz wzdęciom.

Czy oliwa z oliwek jest dobra na jelita?

Kolejne pytanie jakie należy sobie postawić jest takie, czy oliwa z oliwek jest dobra na jelita? Otóż odpowiedź brzmi tak oliwa z oliwek posiada kwas oleinowy, który jest bogatym źródłem właśnie tego produktu wykorzystywanego w kuchni. Jak podają różne badania wykonane przez brytyjskich naukowców oliwa z oliwek chroni przed rozwojem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Linki do oliwy: