Jakie funkcje spełnia kolagen w naszym organizmie?

ent diety w niektórych dyscyplinach sportowych przez sportowców lub przez osoby aktywne fizycznie, by poprawić swoje wyniki poprzez rozwój mięśni.

Jakie są rodzaje kolagenu?

  • Kolagen bydlęcy

Kolagen bydlęcy wyodrębnia się ze skóry bydła, która to jest poddana wielu procesom. W takiej postaci znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, konkretniej w postaci zastrzyków wpływających na zwiększenie objętości ust czy redukcji zmarszczek. Warto wspomnieć, iż  kolagen bydlęcy jest wchłaniany przez organizm, a jego działanie jest jedynie tymczasowe. Z tego powodu wspomniane działanie może trwać do trzech miesięcy. 

  • Kolagen morski

Kolagen morski „wywodzi się” z pozostałości przemysłu spożywczego, głównie ryb i krewetek. W takiej postaci bywa on często dodawany do kremów przeciwzmarszczkowych.

  • Kolagen typu II, pochodzący z drobiu

Istnieje również kolagen typu II, pozyskiwany z mostka kurczaka. Z kolei ten w ogromnej mierze wykorzystywany jest jako suplement diety.

Czy są jakieś zagrożenia?

Podobnie nie ma przeciwwskazań do stosowania kolagenu jako suplementu diety. Nie odnotowuje się  żadnych skutków ubocznych, jednakże osoby cierpiące na niewydolność nerek, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przed zastosowaniem suplementów skonsultować się z lekarzem. Istotną informacją może się okazać to, że kolagen może mieć istotny wpływ na interakcję z niektórymi substancjami.

Wykorzystanie kolagenu w życiu codziennym

Kolagen w produktach spożywczych

Jakie produkty warto spożywać?

Pokarmy bogate w witaminę A, C, E i cynk przyczyniają się do regeneracji skóry poprzez zwiększenie efektywnej produkcji kolagenu, zatem owoce cytrusowe, warzywa, mięsa. W tym przypadku ogromną uwagę należy zwrócić w stronę mięsa wieprzowego, które to jest sztandarowym przykładem bogactwa kolagenu.

Co powoduje wypłukiwanie się kolagenu z organizmu?

W związku z tym zagadnieniem warto wspomnieć o promieniowaniu UV. Istotnym czynnikiem jest także temperatura lub poziom pH. Te czynniki mają negatywny wpływ na poziom kolagenu w naszym organizmie. Nie warto też zapominać o naszym wewnętrznym samopoczuciu.

Linki