Jakie zioła zbieramy latem? Bukwica i nie tylko
Bukwica zwyczajna (Betonica officinalis) – Również inaczej może być nazywana bukwica lekarska, bukwica czerwona, czy też czyściec lekarski, zielem biskupim oraz betonijką. Pochodzi z rodziny roślin jasnotowatych.
Gdzie możemy ją spotkać?
Opowiem w pierwszej kolejności, o jednej z wielu informacji, która będzie dotyczyła tej roślin. A mianowicie, gdzie możemy ją spotkać. Otóż moi kochani będzie to m.in. w Afryce Północnej, na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie, a także w niemal całej Europie oraz zachodniej Syberii. Naturalne jej środowisko to słoneczne lasy liściaste, na łąkach, w przydrożnych rowach oraz w niewysokich górach
Krótka charakterystyka bukwicy
Przyszedł czas na to, aby krótko scharakteryzować tą roślinę. Bukwica posiada m.in. palowy drewniejący korzeń. Łodygę ma czterokanciastą, zieloną i jest porośnięta włoskami. Kwiaty na szczytach łodyg wyrastają gęste kwiatostany w formie niby kłosów, są zbudowane w formie niby kłosów, zbudowane z wargowych jasno purpurowych kwiatów. Kwitnie od czerwca do września. Dodatkowo posiada gorzki smak.
Jaki ma w sobie skład bukwica?
Teraz opowiem o kolejnej bardzo ważnej rzeczy, która dotyczy tej roślin. A będzie ona dotyczyła tego co zawiera w sobie ta roślina. Posiada m.in.:
-Kwasy organiczne
-Olejek eteryczny
-Cholina
-Substancje śluzowe
-Sole mineralne
-Witamina C
-Garbniki
-Fitosterole
-Irydoid
-Żywica
-Betaina
-Fenolokwasy
-Śluzy
-Związki goryczowe
-Alkaloidy
Na co może nam pomóc stosowanie bukwicy?
Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł bukwica może nam pomóc w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, pomaga leczyć astmę, nerwice, problemach z zasypianiem, ból gardła, ból głowy. Ma również działanie dezynfekujące, ściągające, odtruwające, łagodzi stany zapalne skóry, może pobudzać regenerację komórek naskórka, przeciwbiegunkowe, trudno gojące się rany, nadmiernej potliwości, pobudza wydzielenie soków trawiennych, zatrucia pokarmowe, wypryskach, owrzodzeniach, egzemach.
Jakie zioła zbiera się latem?
Kolejna rzecz jaką opowiem w dzisiejszym artykule to będzie mowa o tym jakie zioła możemy zbierać latem. A będzie to m.in.:
-Dziurawiec
-Fiołek trójbarwny
-Jeżówka purpurowa
-Ostrożeń warzywny
-Rzepik pospolity
-Szałwia lekarska
-Tymianek
-Skrzyp polny
-Mniszek
-Żółtlica drobnokwiatowa
-Piołun
-Hyzop lekarski
-Lipa
-Nagietek
-Ogórecznik
-Mięta
-Dzika róża
-Orzech włoski
Jaka będzie bezpieczna dzienna dawka do stosowania bukwicy
Jak podają różne źródła bezpieczna dzienna dawka, którą możemy stosować bukwicy wynosi 3 razy po pół szklanki. I pamiętajmy, żeby jej nie przekraczać tej dawki, bo mogą wystąpić skutki uboczne, o których teraz opowiem.
Jakie mogą wystąpić skutki uboczne przy przedawkowaniu bukwicy?
Odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi będzie to m.in. zaparcia, podrażnienie przewodu pokarmowego. Gdy takie objawy się pojawią niezwłocznie należy się udać do lekarza w celu skonsultowania się w tym temacie.
Jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania bukwicy?
Stosunkowo przeciwwskazań co do stosowania tej rośliny jest bardzo mało, ale jednak są. Kobietom w ciąży, karmiącym piersią i osobom cierpiącym na nadwrażliwość na bukwicę. O jakiej porze jest najlepiej zbierać zioła i kwiaty?
W tym momencie opowiem informację, która może zainteresować wiele z Was. A mianowicie będzie mowa, o tym o jakiej porze jest najlepiej jest zbierać zioła i kwiaty. Z różnych źródeł możemy dowiedzieć się, że najlepszą porą do zbierania ziół i kwiatów. Będą to suche dni, najlepiej jak będzie to koło południa, gdy nie ma rosy.
Kilka ciekawostek o bukwicy
Pierwszą ciekawostką, która dotyczy bukwicy to to, że Celtowie i Rzymianie i inne ludy uważały ją za amulet przeciwko opętaniu, czarom, czy też koszmarom sennym. A w średniowieczu siano ją koło kościołów, na cmentarzach w celu odstraszania złych duchów.
Gatunki bukwicy
Przyszedł czas na to, aby opowiedzieć o tym jakie i ile gatunków wyróżniamy tej rośliny. Otóż moi kochani wyróżniamy 10 gatunków. Możemy się spotkać m.in. z:
-Betonica alopecurus L.
-Betonica betonicifolia- bukwica liściowa
-Betonica brandtii
-Betonica bulgarica
-Betonica hirsuta L. -bukwica szorstka
-Betonica macrantha- bukwica kaukaska, czyściec wielkokwiatowy
-Betonica nivea
-Betonica officinalis L.- bukwica zwyczajna, bukwica lekarska- Występuje w Afryce Północnej (Algieria, Tunezja, Maroko) W Polsce jest średnio pospolity. Łodygę ma wzniesioną, czterokanciastą. Osiąga wysokość od 20/30 do 90/100. Liście podłużnie jajowate, tępo zakończone, u nasady sercowate, krótkoogonowe lub siedzące, owłosione.
-Betonica orientalis L.- bukwica wschodnia
-Betonica scardica
Jak zrobić nalewkę z bukwicy?
Myślę, że ta informacja będzie już ostatnią, którą opisze w dzisiejszym artykule. Ale jednocześnie uważam, że zaciekawi wiele osób. Opowiem o, tym jak prawidłowo zrobić nalewkę z tej rośliny. Otóż moi kochani suszoną bukwicę zalewamy wódką 40% i odstawiamy w zaciemnione miejsce na okres 3 tygodni. Po tym czasie należy przecedzić alkohol i dosładzać np. Miodem. Po około 2 tygodniach powinniśmy nalewkę przefiltrować, po czym przelewamy do butelek.
Podsumowując mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł Was zaciekawił i przekonał do tego, aby rozpocząć jego stosowanie. Jak mogliśmy się przekonać może nam pomóc ona na wiele dolegliwości. Nie wolno jednak zapomnieć o, tym, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Pamiętajmy ta roślina ma nam pomóc, a nie zaszkodzić. W tym artykule również mogliśmy się dowiedzieć o tym jak prawidłowo zrobić nalewkę, jakie są odmiany, wspomniałam również o ziołach i roślinach, które możemy zbierać latem, a także o tym o jakiej porze najlepiej jest zbierać. Zachęcam również do zajrzenia na stronę sklepu do zakładki produkty i przekonaniu się na własnej skórze o pozytywnych skutkach stosowania tej rośliny.