Jaśmin- niezwykłe działanie w kłopotach ze skórą i nie tylko

Jaśmin (Jasminum L.) -Znany może być również pod taką nazwą jak jaśminek.  Jest to rodzaj rośliny, która pochodzi z rodziny oliwkowatych. Możemy się spotkać z ponad 200 gatunkami tej rośliny. 

Krótka charakterystyka jaśminu 

Krzewy i pnącza posiadają pędy, które mają kolor zielony. Ich wysokość może osiągać ponad 10 metrów. Liście są naprzeciwległe, skrętoległe, trójlistkowe, pojedyncze, ogonkowe lub nieparzystopierzaste. Kwiaty posiada obupłciowe, są zebrane po kilka, wiele kwiatostanów wiechowato – wierzchotkowe szczytowe lub takie, które wyrastają w kątach liści. 

Na co pomaga stosowanie jaśminu?

Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby opowiedzieć Wam moi drodzy czytelnicy na co może pomóc nam stosowanie jaśminu. Otóż niezwykle sprawdzi się w takich przypadkach jak m.in.:

-Wykazuje niezwykłe działanie w walce z kłopotami skóry 

-Podrażnienia słoneczne

-Pomaga poprawić aktywność umysłową 

-Pomaga leczyć infekcje

-Zmniejsza napięcie i stres

-Wykazuje działanie przeciwzapalne jak również relaksujące

-Może pomóc w leczeniu bezsenności 

-Nadmierna nerwowość 

-Depresja

– Pomaga obniżyć ciśnienie 

-Obniża poziom cholesterolu

-Działa napotnie 

-Moczopędnie 

-Wykrztuśnie

-Przeciwgorączkowo

-Łagodzi obfite miesiączki 

-Poprawia przemianę materii

-Pomaga trawienie

Jak prawidłowo zaparzyć herbatę jaśminową?

Następną ciekawą informacją, o której teraz opowiem będzie to jak prawidłowo zaparzyć herbatę jaśminową. A, więc tak moi drodzy czytelnicy około 5 gramów liści tej herbaty zalewamy ilością wody 250 ml, która powinna mieć około 75 stopni Celsjusza. Tą herbatkę przy pierwszym parzeniu parzymy ją przez 2 minuty, natomiast przy drugim wydłużamy ten czas od 3 do 4 minut.  

Jakie stanowisko lubi jaśmin?

Kolejną ważną informacją jaka dotyczy tej rośliny będzie to, jakie stanowisko lubi jaśmin. Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł jaśmin wymaga słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowisko. Gleba, na której planujemy posadzić tą roślinę powinna być wilgotna, żyzna, przepuszczalna, próchnicza. Jaśmin nie urośnie nam na podłożu, które jest piaszczyste lub gliniaste. 

Co oznacza kwiat jaśminu?

Zapewne niewiele z Was wie, ale kwiat jaśminu może oznaczać niewinność lub czystość, posiada działanie, które ma na celu utrwalić miłość, a także co ciekawe potęguje pożądanie. W Indiach jest nazywany jest ,,darem Boga”. Kolejną ciekawą informacją jest to, że pięknie pachnie nocą, dlatego też mówi się na niego ,,księżycowy kwiat”.

Skąd pochodzi jaśmin?

Myślę, że znajdzie się duże grono osób, których interesuje ta informacja. A będę mówiła o tym skąd pochodzi jaśmin. Chodzą słuchy na temat tej rośliny, że zdobił on ogrody cesarskie. Jedne źródła mówią, że wywodzi się ona z południowych Indii, inne natomiast, że pierwszy raz można było ją spotkać Egipcie, czy też Persji. A jeszcze inne źródła mówią o Azji i Afryce. Jeśli chodzi o Polskę to ta roślina nie przetrwałaby jesieni lub zimy. 

Rodzaje jaśminu 

Teraz opowiem Wam o tym jakie mamy rodzaje jaśminu i je krótko opisze. 

-Jaśmin kwiecisty- Jest to najbardziej atrakcyjny i jednocześnie najpopularniejszy gatunek tej rośliny. Bardzo szybko rosnąca i jednocześnie okazała odmiana tej rośliny. Jej wysokość w naturze może osiągać około 6 metrów, natomiast w uprawie możemy ją zobaczyć znacznie niższą. Posiada długie, wiotkie, zielone pędy, które są pokryte nieparzystopierzastymi, miękkimi, zielonymi liśćmi. Kwiaty w pąku ma ciemnoróżowe, a po rozwinięciu są jasnoróżowe na zewnątrz i białe wewnątrz korony.

Jaśmin lekarski- Jest to mniej popularna odmiana od tej, którą wyżej opisałam. Posiada pięknie pachnące kwiaty. Ta odmiana jest pnączem, ale również może mieć postać luźnego krzewu. Jej wysokość może osiągać od 4 do 6 metrów wysokości. Wszystko co ma ta odmiana jest takie samo jak w poprzedniej odmianie różni je tylko to, że tworzy białe kwiaty.

Jaśmin gwiazdkowy- Jest to odmiana, która posiada zdrewniałe pnącze i mlecznym sokiem we wszystkich jej częściach. Posiada pięciopłatkowe kwiaty w zapachu są takie same jak jaśmin lekarski, chociaż jeśli chodzi o pokrewieństwo to bliżej mu do trojeści lub barwinka. W klimacie jaki panuje u nas w Polsce jest on zwykle uprawiany w pojemnikach, które na zimę możemy przenieść do pojemnika. 

Linki do produktów, które w składzie zawierają jaśmin: