Jemioła pospolita- roślina pomocna na odmrożenia i nie tylko

Jemioła pospolita (Vicsum album L.), znana może być również pod takimi nazwami jako jemioła biała, a także strzęśla. Jest to gatunek rośliny, który pochodzi z rodziny sandałowcowatych, czasem jest zaliczana do rodziny lub podrodziny jemiołowatych. 

Gdzie możemy spotkać jemiołę?

Pierwszą rzeczą jaką omówię w dzisiejszym artykule, będzie to, gdzie możemy spotkać jemiołę. Jak dowiadujemy się z różnych źródeł jemioła występuje na terenie całej Europy, Afryki, jak również południowej i zachodniej Azji. 

Krótka charakterystyka tej rośliny

Jemioła jest rośliną półpasożytniczą, ma ona zdolność prowadzenia fotosyntezy, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Ta roślina jest rośliną leczniczą. Kiedyś odgrywała ważną rolę w dawnych wierzeniach, które istniały jak również obyczajach. Jemioła jest zimozielona, o pędzie rozgałęzionym, w ten sposób, że przybiera ona kształt zbliżony do kulistego, osiąga średnicę do 1 m. Łodyga jest zielona, nie korkowaciejąca, rozgałęziająca się pseudo dychotomicznie (niby widlasto). Korzenie ma rozbudowany system ssawek, który się rozrasta w gałęziach. Drzewa dostarczają jej wody i sole mineralne. Liście mają długość od 2 do 8 cm, a szerokości ich wynosi od 0,5 do 2 cm. Są grube, nagie, skórzaste, szeroko lancetowate, całobrzegie, tępo zakończone lub zaokrąglone. Mają kolor żółto-zielony i zielony, natomiast zimą przybierają odcień oliwkowy. Zagnieżdża się ona na drzewach, a będą to takie drzewa jak brzoza, sosna, topola, a także lipa. Dodatkową informacją będzie to, że kwitnienie przypada na dość nietypowy okres, bo jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł przypada on od lutego do kwietnia. Wtedy, gdy cała otaczająca nas przyroda jest pogrążona w zimowym śnie. 

 Na co może nam pomóc stosowanie jemioły?

Wydaje mi się, że wiele osób w tym momencie może się zastanawiać na jakie dolegliwości może pomóc stosowanie tej rośliny. A będą to takie dolegliwości jak:

-Przewlekłych skurczach i dolegliwościach gastrycznych

-Na trzustkę

-Cukrzycę 

-Choroby przemiany materii

-Zakłócenia równowagi hormonalnej

-Zwapnienie tętnic

-Udarze mózgu

-Krwawienie z nosa, płucne, jelitowe

-Na serce 

-Pobudza krążenie

-Pomaga obniżyć ciśnienie 

-Zawroty głowy

-Zaburzenia miesiączkowania 

-Przeciwnowotworowe

-Pamięć 

-Koncentracje

Z jakimi postaciami tej rośliny możemy się spotkać?

Teraz opowiem Wam moi kochani czytelnicy o tym w jakich postaciach możemy spotkać jemiołę pospolitą. Otóż moi kochani czytelnicy będzie to m.in.:

-Maść

-Płyn doustny

-Susz

-Napar

-Tabletka 

Jakie substancje aktywne możemy spotkać w tej roślinie?

Kolejną rzeczą o jakiej teraz opowiem myślę, że zaciekawi wielu Was. A mianowicie mam na tu na myśli jakie substancje aktywne możemy spotkać w jemioły pospolitej. Będzie to m.in.:

-Wapń 

-Potas 

-Witamina C

-Fitosterole

-Flawonoidy 

-Żywice

-Saponiny 

-Fenolokwasy (kwas kawowy, ferulowy, betulinowy

-Cholina 

-Triterpeny

-Śluz

-Poliole

-Polisacharydy (arab

Jaka dawka stosowana tej rośliny będzie bezpieczna i jak przygotować napar?

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł, gdy dokuczają nam problemy z ciśnieniem tętniczym to najbezpieczniejsza dawka wynosi 2 łyżeczki naparu zalewamy około 0,5 l wody. Zostawiamy to na 30 minut do czasu zaparzenia. Następnie przecedzamy i pijemy 1/3 szklanki 3 razy dziennie. 

Kto nie może stosować jemioły pospolitej?

Teraz powiem komu nie wolno stosować jemioły pospolitej. Kochani moi czytelnicy jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł przyjmowanie jemioły nie zaleca się m.in. dla kobiet w ciąży, karmiące piersią, dzieci, a także młodzież. Również, gdy w naszym domu znajdują się koty lub psy to lepiej będzie, jeśli odpuścimy sobie wieszanie tej rośliny. Gdyż ta roślina może zaszkodzić naszym zwierzakom, a przede wszystkim kotom. 

Jakie skutki uboczne mogą pojawić się przy przedawkowaniu zalecanej dziennej dawki?

Uważam, iż ta informacja będzie jeszcze bardziej ważniejsza od tych, które już zawarłam w dzisiejszym artykule. A będzie teraz mowa o skutkach ubocznych jakie mogą pojawić się przy przedawkowaniu zalecanej dziennej dawki. Mogą wystąpić takie objawy jak:

-Ból głowy

-Halucynacje

-Nudności 

-Wymioty 

-Gorączka

-Zaburzenia widzenia 

-Drgawki 

-Poronienia 

-Ból brzucha

-Biegunka

 Z jakimi odmianami jemioły możemy się spotkać?

Kolejną ciekawą informacją, która znajdzie się w dzisiejszym artykule będzie mowa o tym z jakimi odmianami jemioły możemy się spotkać. Występują 2 odmiany jemioły. Będą to m.in.:

Jemioła pospolita (w dzisiejszym artykule omówiona)

Jemioła biała 

Czy wiesz, że…?

Pędy jemioły były wykładane kiedyś zimą jako wartościowy przysmak dla żubrów, jeleni saren, a także zajęcy. Dodatkowo jak mogliśmy się już wcześniej dowiedzieć jest bogaty w wapń. Z różnych źródeł możemy dowiedzieć się również to, że podobno już IV w. p.n.e stosowano je dodatkowo do karmienia zwierząt domowych m.in. bydła i koni. Nazwa może jest niechlubna, ale zapisała się ona w dziejach ludzkości. Mowa o nazwie ,,półpasożyt”. Kolejną ciekawostką jest to, że gdy się ją powiesi w domu to ona pomagała odpędzić uroki jak również demony. A jak się ją powiesi w progu to podobno to miało przynieść mieszkańcom miłość, zgodę i szczęście. Natomiast w dzisiejszych czasach uznaje się, że pocałunek pod jemiołą może przynieść szczęście zakochanym i potomstwo. Według tradycji po świętach jemiołę należy suszyć i przechowywać do następnego roku. Można ją również schować, a następnie spalić w święto Trzech Króli, czyli to wypada 6 stycznia. Jemioła z racji specyfiki swojej biologii nazywana jest ,,królewskim pasożytem”. Ma chronić przed pożarami oraz piorunami. Dlatego wieszana była kiedyś nad domowymi paleniskami, kominami jak również kuchennymi piecami. Odmowa pocałunku pod jemiołą w czasie świąt Bożego Narodzenia może spowodować to, że kobieta nigdy nie wyjdzie za mąż. Ostatnią ciekawostką jest to, że ma ona chronić przed złodziejami.

Linki do produktów, które w składzie mają jemiołę: