Jeżyna magiczny owoc pomocny na przeziębienie i nie tylko

Jeżynę, inaczej możemy nazywać również ożyna i ostrężyna. Pochodzi z rodziny roślin różowatych. A nazwa naukowa tego owoca to rubus. W języku polskim część przedstawicieli określa się zwyczajowo jako malinami. 

Gdzie możemy spotkać ten owoc?

Teraz odpowiem na pytanie, które w pierwszej kolejności może pojawić się w głowach wielu z Was. A mianowicie mam tu na myśli, gdzie tak właściwie możemy spotkać te owoce. Otóż moi kochani odpowiedź jest następująca będzie to m.in. w stanie dzikim te owoce możemy spotkać głównie na skrajach w lesie, skarpach, przydrożach, w olszynach, nad brzegiem rzek. Występuje w Azji, Europie, a także w Ameryce Północnej.

Krótka charakterystyka jeżyny?

Wysokość krzewu owocu jeżyny jaki osiąga wynosi nawet do 1,5 metra. Charakteryzuje się tym, że posiada liście trój lub pięciolistkowymi, ogonkowymi. Są one jajowate, na szczycie zaokrąglone. Kwiaty tych owoców są promieniste, o barwie jasno różowej lub białej. Kwitnie od czerwca do lipca.

Na co może nam pomóc jeżyna?

Kolejnym ważnym pytaniem jest to na jakie dolegliwości może nam pomóc stosowanie jeżyny. Będą to takie dolegliwości jak m.in.:

-Przeziębienie 

-Ma działanie antynowotworowe 

-Pomaga regulować poziom cukru we krwi 

-Zmniejsza ryzyko chorób serca 

-Działa wykrztuśnie, uspokajająco, moczopędnie, poprawia przemianę materii, ściągająco, przeciwzapalnie

-Działa uspokajająco 

-Napotnie 

-Wzdęcia 

-Zaparcia

-Korzystnie wpływa na układ kostny 

-Pomaga opóźnić proces starzenia się

-Poprawia pamięć i koncentrację

-Wzmacnia odporność 

-Reumatoidalne zapalenie stawów 

-Po przebyciu operacji 

-Wrzody żołądka i dwunastnicy 

Jaka będzie bezpieczna dawka do stosowania tych owoców?

Jak możemy przeczytać z różnych źródeł należy pić od 2 do 3 razy dziennie po od ½ do 1/3 szklanki między posiłkami.

 Jakie witaminy zawierają w sobie owoce jeżyny?

Przyszedł czas na to, aby opowiedzieć jakie właściwości odżywcze zawierają w sobie owoce jeżyny. A mianowicie będą to m.in.:

-Flawonoidy

-Garbniki- Działanie ściągające, bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe, grzybobójcze

-Cukry 

-Witaminę C

-Kwasy organiczne 

-Potas 

-Magnez 

-Pektyny 

-Związki mineralne

-Triterpeny 

-Śluzy 

-Sód

-Fosfor

-Witamina A

-Witamina K

-Witamina B6

-Białko 

-Tłuszcz

-Błonnik 

-Węglowodany 

-Cynk

-Żelazo

W jakich postaciach możemy spotkać ten owoc?

Myślę, że wiele osób teraz może zaciekawić to w jakich postaciach możemy spotkać owoce jeżyny. A będzie to m.in.:

-Napar 

-Susz 

-Odwar

-Nalewka 

-Sok

-Kapsułka 

-Syrop

-Tabletki do ssania 

-Płyn doustny 

-Pastylki do ssania 

-Proszek 

Co zbierać w lipcu w lesie?

Kolejnym pytaniem na jakie odpowiem w dzisiejszym artykule to będzie to co możemy zbierać w lipcu. Otóż moi kochani będzie to m.in.:

-Jagody, czyli owoce borówki czernicy

-Maliny 

-Jeżyny 

I grzyby takie jak:

-Kurka, czyli pieprznik jadalny

-Prawdziwek, czyli borowik szlachetny 

Do czego możemy dodawać te owoce?

Jestem pewna, że wiele osób wie, ale może być część osób, które mogą nie wiedzieć, jak możemy wykorzystać te owoce. Otóż moi kochani idealnie się sprawdzą jako dodatek do m.in.:

-Konfitur

-Soków 

-Dżemów 

-Kompotów 

-Nalewki 

Odmiany jeżyny 

Myślę, że ta informacja będzie już ostatnią o jakiej opowiem w tym artykule, a będę teraz mówiła o odmianach jeżyny z jakimi możemy się spotkać. Będzie to m.in.:

-Jeżyna Loch Ness- Posiada duże, ciemno wybarwione soczyste owoce. 

-Black Satin-

-Chester

-Arapaho

-Rubus odoratus- jeżyna pachnąca- Nazwa naukowa to rubus odoratus. Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. Dorasta do 3m wysokości. Liście są pojedyncze, pięcioklapowe i opadające na ziemi. Kwiaty są duże do 5cm średnicy, pachnące. Jest mrozoodporna. Preferuje przepuszczalne, słoneczne i średnio żyzne stanowiska

-Rubus koehleri- jeżyna Köhlera

-Rubus alleghaniensis- jeżyna alegańska

-Rubus caesius- jeżyna popielica- Jest to krzew o wysokości od 0,5 do 2m.  Kwiaty ma białe, szerokie, pomięte, gruczołowate

-Rubus hirtus- jeżyna gruczołowata- W Polsce można ją spotkać głównie w Karpatach i Sudetach. A także na obszarze południowej i środkowej Europie jak również w regionie Kaukazu

-Rubus praecox- jeżyna pręcikowa

-Rubus sanctus- jeżyna krwista- Możemy ją spotkać m.in. w Azji (Cypr, Afganistan, Irak, Iran, Liban, Izrael, Turcja, Syria, Pakistan, Armenia). Krzew tworzy rozgałęzione, wyprostowane pędy, które osiągają 4,5m długości. 

-Jeżyna wcinanolistna- (Rubus laciniatus) Jest to gatunek pochodzący z rodziny różowaty. Osiąga od 2 do nawet 3m wysokości. Posiada pędy łukowato wygięte, kanciaste, czerwonobrązowe 

 -Jeżyna fałdowana- Znana jest również pod takimi nazwami jak czarna malina, jeżyna, dziady. W Polsce możemy ją spotkać głównie na niżu oraz w niższych partiach górskich. Jest to kolczasty krzew. Pędy osiągają wysokość do 1,5m. Liście są nieparzysto-pierzastozłożone. Listek szczytowy jest sercowaty. Kwiaty są w kolorach białych lub jasnoróżowych. Posiada w sobie substancje aktywne takie jak witamina C, flawonoidy, garbniki, proantocyjanidyny, pektyny, kwasy organiczne, śluzy, triterpeny, związki mineralne, związki cukrowe. Liście zbieramy młode, wyrośnięte, w pierwszej połowie lata i suszymy rozkładając cienką warstwą w miejscu przewiewnym, zacienionym. Owoce zbieramy w końcu lata i na początku jesieni, kiedy dojrzeją. Suszymy początkowo w temperaturze 40 stopni Celsjusza, osuszamy w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Pomaga na liszaje, w walce z anemią, chorobie reumatycznej. 

Czy wiesz, że…?

Jeżyna w symbolice chrześcijańskiej może symbolizować żal, za grzechy. Pojawia się również mitologii greckiej. Roślina ta miała powstać z krwi tytanów.Podsumowując mam nadzieję, że tym artykułem przekonałam do rozpoczęcia jej stosowania tych, którzy do tej pory się bali. Dobrą wiadomością jest to, że nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jedynie osoby, które mają alergię na te owoce powinny uważać. Pamiętajmy o tym, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.