Kiedy najlepiej pić oliwę z oliwek?
Oliwa z oliwek ma właściwości prozdrowotne. Najlepiej się sprawdzi, gdy będziemy pić ją rano. Pomoże ona szybciej przyswoić zawarte w niej składniki odżywcze.
Dlaczego warto pić oliwę, z oliwek?
Oliwa z oliwek zawiera w sobie kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Mogą pomóc w poprawie kondycji wielu układów między innymi nerwowego, zmysłu wzroku, a także sercowo-naczyniowego.
Czy od oliwy z oliwek się tyje?
Jak możemy przeczytać w różnych źródłach zostały przeprowadzone różne badania, z których wynika, że gdy dodamy niewielkie ilości oliwy z oliwek nie spowoduje to, że przytyjemy. Wręcz przeciwnie sprawia to, że możemy utracić kilka kilogramów. Ten dodatek też ma taką zaletę, że może zmniejszać uczucie głodu.
Czy oliwa z oliwek jest dobra na nerki?
Kwas oleinowy, który znajduje się w oliwie z oliwek, dzięki procesom utleniania chroni nerki przed niszczeniem. W szczególności poleca się dla osób, które cierpią na kamicę nerkową naturalną i prostą miksturę oczyszczającą.
Czego nie lubią nasze nerki?
Nasze nerki nie lubią, gdy palimy papierosy, pijemy mocne alkohole, czy, gdy spożywamy posiłki. W których zawarta jest sól i są wysoko przetworzone, kiszone ogórki, oraz kapustę.Mleko w, którym jest zawarty wapń może powodować to, że będą się pojawiać kamienie, więc zaleca się do ograniczenia tego produktu w diecie osób, które mają problemy.
Co lubią nasze nerki?
No dobra dowiedzieliśmy się czego nie lubią nasze nerki to teraz przyszedł czas na to co lubią nasze nerki? Sięgajmy po czosnek, marchew, brokuły, cebulę, bakłażan, pietruszkę, seler, arbuzy, jabłka, żurawina, pomarańcza, brzoskiwnia, truskawki, gruszki, poziomki. To pozwoli oczyścić nerki. Świetnie też się sprawdzi imbir może oczyścić i wzmocnić prace naszych nerek,oraz pomoże w poprawie jakości krwi. Ocet jabłkowy także pomoże w walce z kamicą nerkową. Zielona herbata nam też może pomóc w walce z kamicą nerkową.
Czy kawa szkodzi nam na nerki?
Kawa ma działanie moczopędne, wspomaga w wydalaniu płynów. Gdy będziemy ją spożywali w umiarkowanych ilościach to nam nie zaszkodzi ma działanie moczopędne. Ale, gdy będziemy ją spożywali w zbyt dużej dawce może to spowodować, że zacznie się pojawiać kamica nerkowa.
Czy oliwki podnoszą cukier?
Kochani w jednym z poprzednich artykułów zadaliśmy sobie pytanie czy oliwki mogą podnosić cukier,więc myślę,że przyszedł czas,aby odpowiedź na to pytanie przypomieć. Wręcz przeciwnie wspomagając wydzielanie insuliny, oliwki przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Zawarte w nich tłuszcze jednonienasycone i antyoksydanty zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet 40 %.
Starożytna metoda produkcji oleju
1. Świeżo zebrane oliwki są mielone na jednolitą masę za pomocą kamiennych kamieni młyńskich
2.Podczas procesu przędzenia, płyn zawierający cenny olej jest oddzielany od tej owsianki
3.Jest gromadzonych w specjalnych pojemnikach, w których może osiąść przez kilka godzin. Jednocześnie składnik oleju unosi się na powierzchnie i wtedy jest zbierany przez specjalne marki
4.Pierwszy tłoczony olej jest niewiarygodnie silnym lekiem, więc po filtracji jest starannie zbierany i używany dopiero po końcowym dojrzewaniu, po upływie półtora miesiąca
5. Pozostała masa jest zbierana w płóciennych workach i ponownie ściskana, umieszczając ją pod uciskiem. Aby przyspieszyć proces, ładunek jest podgrzewany gorącą wodą
Drugi olej spinowy nadaje się tylko do gotowania lub do celów technicznych.
Oliwa z oliwek i jej pochodzenie
No dobrze dowiedzieliśmy się już jak możemy go wykorzystać to znaczy nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, jak również o jego właściwościach prozdrowotnych. To teraz przyszła kolej na odpowiedź na pytanie jakie właściwie ta oliwa z oliwek ma pochodzenie. Otóż historia oliwy przypada na rok 3000 r. p.n.e .Uważa się, że to drzewo pochodzi ze starożytnej Mezopotamii, ale to Fenicjanie przyczynili się do tego, aby pomóc rozprzestrzenić się tego drzewa oliwnego między innymi w rejonie basenu Morza śródziemnego. A uważa się, że na Polskie stoły trafiła za pośrednictwem królowej Bony.
Ile może stać oliwa z oliwek po otwarciu?
Gdy mamy do czynienia z oliwą z oliwek dobrej jakości ona nie ma ścisłej daty do przydatności spożycia. Jest to naturalny produkt spożywczy. Oliwę z oliwek najlepiej jest przechowywać do 1 roku, gdy ją otworzymy. Powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu, jednocześnie unikając bezpośredniego nasłonecznienia.
Jakie są rodzaje oliw?
Teraz Wam przypomnę coś co w poprzednich także pisałam, ale to jest ciekawe, więc czemu by nie wspomnieć kolejny raz, a mianowicie jakie są rodzaje oliw:
1.Olej z pierwszego tłoczenia- To są takie oleje, które są wytwarzane przy użyciu tylko i wyłącznie procesów mechanicznych jak i również co najważniejsze to w niskich temperaturach. Nie wymaga dalszej obróbki chemicznej i nadaje się, aby od razu można byłoby go zacząć używać
2.Olej Extra Virgin- Jest to olej, który jego kwasowość jest mniejsza, lub jest równa 0,8%. Idealnie nadaje się do dań na zimno między innymi sałatki, ale także sosów na tego typu oliwie zaleca się krótkotrwałe smażenie
3.Oliwa Virgin- To jest olej, który jego kwasowość wynosi więcej niż 2,0%. Sprawdza się idealnie do przygotowywaniu potraw za równo na ciepło jak i na zimno
4.Olej niezdatny do spożycia inaczej zwany lampante – Jest to olej, który jego kwasowość wynosi więcej niż ,2,0%
5. Oleje inne niż pierwszego tłoczenia – To są takie oleje, które są otrzymywane przy zastosowaniu rozpuszczaliników, lub z wykorzystaniem innych środków chemicznych w wysokich temperaturach
6. Rafinowana oliwa z oliwek w tym procesie jest jeszcze nie zdatna do spożycia. W procesie rafirmacji zmniejsza się takie rzeczy jak kwasowość oleju, który jednocześnie eliminuje on wiele korzystnych substancji. Kwasowość tych olei rafinowanych nie może przekraczać 0,3%. Zalecana jest do gotowania, ale również smażenia jest doskonałym zamiennikiem olejów, które są wytworzone z nasion
7. Oliwa z oliwek, który nie jest z pierwszego tłoczenia-Mieszanka oliwy z oliwek, która jest rafinowana i oliwa, która pochodzi z pierwszego tłoczenia o kwasowości wynoszącej poniżej 2%. Kwasowość tej mieszaniny nie może przekraczać 1%.
8. Surowa oliwa z oliwek ze skrawek- Skrawki jest to produkt odpadowy, który pochodzi z procesu ekstrakcji oleju z pierwszego tłoczenia. Te części stałe oliwki, z których nie możemy wydobyć mechanicznie większej ilości oleju na zimno są, one poddawane działaniu rozpuszczalnika jak również wysokiej temperatury.
9.Oliwa z oliwek ze skrawek- To jest mieszanka dwóch olei oleju rafinowanego są łączone ze skrawkami z olejem z pierwszego tłoczenia i jego kwasowość wynosi poniżej 2%. A kwasowość mieszaniny nie może przekraczać 1%.