Kminek zwyczajny jako środek na dolegliwości i nie tylko
Kminek zwyczajny- Carum carvi L. inne nazwy tej rośliny to m.in. karolek, kminek pospolity, kmin polski, kminek polny, karolek pospolity, kinin, karulek pospolity, karba. Jest gatunkiem należącym do rodziny selerowatych.
Krótki opis tej rośliny
Kminek zwyczajny jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wegetacji tworzy gęstą rozetę liści odziomkowych, a w drugim proste nagie, podłużne bruzdowane, na przekroju okrągłe i wewnątrz puste pędy owocujące wysokość od 60 do 100 cm. Liście rozetowe są podwójnie pierzaste, o równowąskich odcinkach i długich ogonkach. Kminek kwitnie od maja do lipca. Kminek ma palowy system korzeniowy.
Gdzie możemy go spotkać?
Kminek zwyczajny w stanie naturalnym występuje w całej Europie, Afryce Północnej, Ameryce, Australii, a także Azji (poza Chinami i Japonią) również w Tunezji możemy ją spotkać. W Polsce spotyka się go przy drogach, na miedzach i pastwiskach.
Jakie wymagania ma kminek zwyczajny
Kminek zwyczajny jest rośliną dobrze przystosowaną do uprawy w naszym klimacie i udaje się doskonale w całym kraju. Wysiewa się go na polach nasłonecznionych, co sprzyja dojrzewaniu i gromadzeniu olejku oraz osłoniętych od wiatru, ponieważ może on hamować wzrost roślin lub powodować osypywanie się owoców. Wykazuje on dużą wytrzymałość na wymarzanie. Udaje się dobrze na glebach średnio zwięzłych, ciepłych, żyznych, utrzymywanych w dobrej kulturze, zasobnych w wapń i wodę. Do uprawy najodpowiedniejsze są gleby piaszczysto- gliniaste, rzadziej mady, lessy, rędziny i czarne ziemie.
Surowiec z kminku zwyczajnego
Surowcem z kminku zwyczajnego jest owoc, w którego skład wchodzi olejek eteryczny. Surowiec ma barwę szarobrunatną z odcieniem zielonkawym, aromatyczny zapach i korzenny, nieco piekący smak. Głównymi składnikami olejku eterycznego są m.in.: karwon, karwoel, limonen, flawonoidy, leukoantocyjany, poliacetyleny. Surowiec zawiera także: olej tłusty, białko, cukry, peptydy, kwas kawowy.
Jakie jest przeznaczenie kminku zwyczajnego
Kminek jest jedną z najstarszych roślin przyprawowych i leczniczych. Jego owoce wchodzą w skład mieszanek pobudzających apetyt i czynności żołądka. Owoce mają także działanie rozkurczowe oraz mleko- wiatropędne. Są również szeroko stosowane w przemyśle spożywczym i gospodarstwie domowym jako przyprawa do potraw mięsnych i warzywnych, pieczywa serów i kwaszeniu ogórków itp. Olejek kminkowy jest używany w przemyśle spożywczym, spirytusowym, konserwowym, perfumeryjnym i mydlarskim.
Na co może nam pomóc kminek zwyczajny
Kminek działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka, jelit, przewodów żółciowych, a także reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek pomaga więc na wiele dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia, zaparcia, odbijanie, bóle brzucha, lekkie zaparcia czy brak apetytu, na choroby grzybicze, bóle menstruacyjne czy zapalenie gardła. Ciekawą informacją jest to, że kminek, który jest stosowany doustnie wykazuje działanie przeciw lękowe i przeciwdepresyjne. Kminek zwyczajny możemy także stosować na nudności, biegunkę.
Jakie są przeciwskazania do stosowania tej rośliny?
Teraz myślę, że przyszedł odpowiedni czas na to, aby powiedzieć jakie są przeciwskazania do przyjmowania kminku zwyczajnego. Otóż owoc kminku nie powinien być stosowany u osób z chorobami wątroby, kamieniami żółciowymi i zapaleniem dróg żółciowych. Może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, uspokajających i moczopędnych.
Czy kminek może obniżać ciśnienie krwi?
Jedną z jego składowych jest skopoletyna, która działa przeciwnowotworowo i właśnie też może obniżać ciśnienie krwi. Można więc włączyć napar z tej rośliny do leczenia tej dolegliwości tylko przed rozpoczęciem jej stosowania należy udać się do lekarza, aby się z nim w tej sprawie skonsultować.
Ile razy dziennie można go pić?
W przypadku dolegliwości żołądkowych można przygotować napar z kminku. 1 łyżeczkę zmielonych owoców zalewa się 250 ml wrzątku i odstawia na 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu napar należy pić 3 razy dziennie.
Czy kminek zwyczajny może mieć jakieś skutki uboczne?
A teraz odpowiemy sobie na pytanie jakie może pojawić się w tym momencie u wielu z was, a mianowicie, czy kminek zwyczajny może mieć jakieś skutki uboczne. Kminek jest rośliną, która nie powinna powodować żadnych skutków ubocznych np. alergii, dlatego zalecany jest nawet w przypadku terapii u dzieci.
Czy kminek można zastąpić kminem rzymskim?
Kmin rzymski (inaczej kumin) oraz kminek zwyczajny to dwie różne przyprawy, które bardzo często są ze sobą mylone lub nawet utożsamiane. Tymczasem nie należy stosować ich zamiennie.
Co jest podobne do kminku?
Innym dobrym zamiennikiem kminku rzymskiego kminu rzymskiego są zmielone nasiona kopru włoskiego. Obie przyprawy mają zbliżony smak, a dodatkowo wykazują podobne właściwości lecznicze.
Kminek na przeziębienie
W przypadku infekcji gardła należy przygotować płukankę z herbatki lub z suszonych nasion kminku. Taki preparat to naturalne remedium na mokry kaszel, stan zapalny i wszelkie podrażnienia. Napar z kminku doskonale radzi sobie z infekcjami grzybicznymi jamy ustnej.
Czy kminek spala tłuszcz?
A teraz odpowiemy sobie na ostatnie pytanie, które postawiłam wyżej, a mianowicie czy kminek pozwala spalać tłuszcz. Kminek wykazuje działanie odchudzające. Potwierdzają to badania ekspertów Irańskiego Uniwersytetu Medycznego Shadid Sadoughi. Ich zdaniem spożywanie tej przyprawy przynajmniej raz dziennie podkręca metabolizm i pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Podsumowując myślę, że warto jest zacząć stosować kminek zwyczajny w codziennej diecie, gdyż może ona pozytywnie zadziałać na nasz organizm. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jej stosowania musimy udać się do lekarza, aby się z nim skonsultować w tym temacie. Bo chcemy, by ona nam pomogła, a nie zaszkodziła.