Waleriana

Kozłek lekarski i nieznane jej działania

Kozłek lekarski- Valeriana officinalis L. znana jest również pod takim nazwami jak baldrian, biedrzan, biełdrzan, kocia trawa, odolan, stoniebo, waleriana

Gdzie możemy go zobaczyć?

Kozłek lekarski możemy spotkać w stanie naturalnym m.in. w Europie jak również Azji Środkowej poza strefami pustynnymi oraz arktycznymi. Można ją także spotkać w Ameryce Północnej. Natomiast w Polsce występuje na niżu i w górach, w miejscach wilgotnych, nad brzegami rzek oraz na łąkach, torofiskach, lasach i w zaroślach.

Krótki opis kozłek lekarski

Kozłek lekarski w pierwszym roku wytwarza przyziemną rozetę ogonkowych, nieparzystopierzastych liści, a w drugim masywną łodygę. Jej wysokość może osiągać od 50 do nawet 200 cm. Liście są łodygowe, najczęściej naprzeciwległe, czasem skrętoległe, zebrane po trzy lub cztery. Kwiaty są drobne, pachnące, obupłciowe. Kwitnie od maja do sierpnia. Występuje w kolorach biały, różowy oraz lekko fioletowy.

Jakie są wymagania dotyczące tej rośliny

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł kozłek lekarski jest doskonale przystosowany do warunków klimatycznych Polski. Wymaga ona gleb, które są głębokie, żyzne, dostatecznie wilgotne, zasobnych w próchnicę i wapń. Natomiast pod jej uprawę nie nadaje się gleba ciężka, zlewna, sucha i piaszczystych. Zazwyczaj uprawia się po roślinach okopowych i warzywnych po oborniku, rzepaku jak również roślinach motylkowatych.

Kozłek lekarski jaki jest jego skład?

Surowcem farmaceutycznym są korzenia i kłącza. Korzeń ma silny, charakterystyczny zapach, smak początkowo słodkawy, potem zmienia się na gorzkawy. W jego skład wchodzi m.in. olejek eteryczny, walepotriaty, kwasy organiczne, alkaloidy, monoterpenowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, związki irydoidowe, seskwiterpeny, kwas walerenowy, kwas izowalerianowy, flawonoidy, baldrynal, walerenal, walerenal, waleranon, waltroksal

Jak możemy wykorzystać kozłek lekarski?

Zarówno kłącze jak i korzeń tej rośliny mogą być wykorzystywane w ziołolecznictwie, w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych jako środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie. Wykazuje również działanie nasercowe. Wyciągi etanolowe są stosowane przy bólach i zawrotach głowy oraz bólach nerwicowych żołądka jak i jelit. Preparaty z tej roślin możemy nazywać walerianą. Kozłek wchodzi w skład wielu preparatów galenowych jak i mieszanek ziołowych. Ciekawą informacją, którą możemy się dowiedzieć z różnych źródeł jest to, że ta roślina działa pomocnie w schorzeniach układu moczowego, wypłukuje piasek, który zalega w nerkach, zwalcza łupież, a nawet pomaga w walce z łuszczycą, pomaga na bolesne miesiączki, suchość w ustach, mdłości, zbyt żywe i barwne sny.

Jakie są przeciwskazania do stosowania tej rośliny?

W tym momencie powiem Wam o najważniejszej rzeczy, która dotyczy tej rośliny. A mianowicie jakie mogą być przeciwskazania do stosowania tej rośliny. Otóż nie możemy go brać, gdy przyjmujemy leki na uspokojenie, przeciwlękowych, antydepresyjnych, zwiotczających mięśnie, nasennych oraz przeciwpadaczkowych, alkoholem oraz przeciwhistaminowymi, przeciwalergiczne, przeciwgrzybiczne, leki stosowane w chorobach nowotworowych, leki obniżające poziom cholesterolu, przeciwpadaczkowe, grypę i przeziębienie. Nie powinno się go również podawać dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i tym, które karmią piersią, prowadzącym pojazdy mechaniczne oraz w podeszłym wieku. A także osoby, które cierpią na choroby nerek, i wątroby.

Jakie mogą być objawy przy przedawkowaniu kozłka lekarskiego?

Jak wiemy każda roślina, gdy się ją za długo stosuje może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Tak jest i w tym przypadku mogą wystąpić m.in. bóle i zawroty głowy, palpitacja serca, nadpobudliwość, pogorszenie wzroku, nadmierna senność, alergia, uszkodzenie wątroby, mdłości, problemy z trawieniem. Preparatów walerianowych nie powinno się stosować dłużej niż 30 dni.

Jaka dzienna dawka będzie bezpieczna do stosowania?

Następną bardzo przydatną informacją jaką powiem będzie to jaka dzienna dawka będzie bezpieczna do jej stosowania. Jak czytamy w różnych źródłach zazwyczaj zaleca się od 20 do 60 kropli trzy razy dziennie. Najlepiej będzie, gdy rozcieńczymy je w 50ml wody.

W jakich postaciach możemy spotkać kozłek lekarski?

Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby powiedzieć już o przedostatniej ciekawej informacji, o której powiem i która może pojawić się w głowach wielu z Was, a mianowicie w jakich postaciach możemy się spotkać z tą rośliną będzie to m.in.:

-Susz

-Nalewka

-Mikstura

-Krople

-Syrop

-Tabletka

-Kapsułka

-Płyn doustny

-Szampony i odżywki do włosów

-Żel na skórę

-Maść

-Szamponach

-Balsamach

Kiedy się zbiera kozłek lekarski?

Myślę, że ta informacja będzie już ostatnią, ale równie ciekawa jak te co wymieniłam powyżej, która pojawi się w tym artykule. A mianowicie kiedy powinno się zbierać kozłek lekarski. Korzenie i kłącza zbiera się wiosną przed kwitnieniem oraz jesienią po dojrzeniu nasion. Najpierw usuwa się części nadziemne, następnie wykopuje lub wyoruje korzenie i kłącza, oczyszcza je z najdrobniejszych korzeni i ziemi, przecina na pół wzdłuż i suszy w suszarniach naturalnych. Podsumowując mam nadzieje, że tym artykułem zachęciłam te osoby, które znały tą roślinę do rozpoczęcia jej stosowania. I przybliżyłam tym, którzy jej nie znali. Uważam, że opowiedziałam o tej roślinie wszystko co tylko jest możliwe. I rozwiałam wszelkie pytania i wątpliwości, które mogły się zrodzić w kwestii dotyczącej tej rośliny, nawet wspomniałam o tym, kiedy powinno się zbierać tą roślinę jak też o tym w jakich postaciach możemy się z nią spotkać. Przed rozpoczęciem stosowania tej rośliny zalecam udać się do lekarza w celu konsultacji w przypadku chęci rozpoczęcia stosowania tej rośliny. Bo pamiętajmy chcemy, aby ona nam pomogła, a nie zaszkodziła.