Krwawniki jako pomoc dla układu pokarmowego i nie tylko

Krwawniki jako pomoc dla układu pokarmowego i nie tylko

Krwawnik pospolity z łac. Achillea millefolium milia oznacza tysiąc , a słowo millefolium może oznaczać tysiąc liści . Jest także znany pod nazwami takimi jak: rannik ,twardziec ,złotnica, kruownik, krwawnica ,krfawczyk, zeniszeń, pokrętnik ,ale również jako krzewnik. Łodyga tej rośliny jest mocarna wznosi się wysoko niczym jak pień drzewa . Pochodzi on z rodziny roślin gatunku astrowatych W starożytności nazywany on był herba militaris ,czyli zielem żołnierzy . Tą roślinę można spotkać nie tylko w Europie , ale również między innymi w Azji jak i w Ameryce  Północnej , Azji ,Chinach  ,Australii jak również w Nowej Zelandii .  Ona rośnie między innymi na pastwiskach, ugorach jak i na łąkach ,polnych dróżkach przy drogach jak i na skraju pól uprawnych .Kwiaty krwawnika mają kolor biały do różowo-czerwonych ,a w słoneczny dzień wydzielają aromatyczny cierpki zapach. Wtedy również należy zbierać tą roślinę w momencie kiedy jest silne słońce ,dlatego ,że zawierają wtedy najwięcej olejku eterycznego . Wtedy wzrastają ich właściwości lecznicze. Ma zastosowanie nie tylko w medycynie , ale można jej używać także jako przyprawy w kuchni do dań takich jak zup i sosów. Dodatkową zaletą krwawnik można używać jako dodatek w kosmetyce do produkcji kremów, szamponów czy masek.

Krwawnik jest dość niskim zielem , który osiąga wysokość do ok.80 cm . Tą roślinę charakteryzuje to , że ma delikatne owłosienie na łodydze jak i na liściach .Kłącza krwawnika wykopuje się z matecznika jesienią lub wczesną wiosną ,gdy tylko gleba się ogrzeje i obeschnie . Plantacja krwawnika pospolitego może być niekiedy uszkadzane przez różnego rodzaju mszyc (Aphididiae) między innymi  ,np.: mszyca krwawnikowa (Dactynotus achillae ), które w zależności od wielu czynników mogą wyrządzić znaczące szkody . Krwawnik kwitnie od lipca do października .

Skąd się wzięła nazwa krwawnik ?

Na początek zastanówmy się skąd się wzięła nazwa krwawnik, otóż dlatego ,że ta roślina ma działanie ,które przyspiesza gojenie się ran ,czyli inaczej mówiąc ,,powściąga krew “

Teraz zastanówmy się czy krwawnik może , być trujący?

Otóż odpowiedź brzmi tak ta roślina może być trująca , gdy zaczniemy go spożywać na surowo. Może to się objawiać takimi objawami jak : ból głowy, wysypka czy oszołomienie jak i nadwrażliwość na światło . Dlatego więc tą roślinę należy stosować tylko w odpowiednio przygotowanej postaci, a także według zaleceń . Trzeba poruszyć również jakże istotną kwestię , czy zwierzętom można podawać tą roślinę ? Odpowiedź brzmi nie ,ponieważ może dojść do ich zatrucia. Nie zaleca się także podawania do spożycia tej rośliny kobietom w ciąży jak i w okresie karmienia piersią .

Krwawnik i jego właściwości lecznicze

Najbardziej leczniczą częścią tej rośliny są jego kwiaty jak i również liście . Ziele tej rośliny można stosować wewnętrznie przykładowo można z niej wykonać nalewkę , napar, czy herbatę z krwawnika . Dodatkowo można z tej rośliny wykonać okłady na skórę (To zależy od dolegliwości ,które dana osoba posiada .

Właściwości tej rośliny poznano już w średniowieczu . Wtedy używano go przeciw krwotoczne . Głównymi substancjami jakie można spotkać w krwawniku jest to np. Magnez , cynk , potas ,wapń witamina C,A.K, olejek eteryczny czy cholina . Warto jest też wspomnieć to , że ziela krwawnika posiadają  charakterystyczny związek, który to jest chamazulen wspomniany związek ma ważną zdolność do hamowania reakcji alergicznych jak i zapalnych . Ciekawą informacją jaką  należy wspomnieć jest to , że ta roślina ma również właściwości mające na celu  pobudzać apetyt . Kolejną ważną właściwością krwawnika jest to , że wywar z tej rośliny może pomóc kobietom podczas bolesnych miesiączek ( Na tą dolegliwość zalecana jest również  półkąpiel po niej bóle ustępują , a zapalenie powoli się cofa.

 Ale również możemy znaleźć różnego rodzaju kwasy np. Organiczne,   szczególnie salicylowy, dikawoilochinowy ,kawowy odpowiedzialne są za działanie żółciotwórcze surowca jak i przeciwzapalne .

Wyciąg z krwawnika można stosować w kosmetyce jest on dodawany do różnego rodzaju regenerujących i łagodzących maseczek ,płynów do twarzy ,a także do kremów . Można go spotkać także jako jeden ze składników produktów takich jak szampony do włosów jak i również w pastach do zębów . Warto też wspomnieć ,że krwawnik ma działania moczopędne . Pomaga na pozbycie się trądziku .

Zastosowanie :

– Rany

-Grypa

-Choroby nerek 

-Choroby wrzodowe

– Niestrawność

– Wzdęcia

-Zaparcia

-Nudnościach

-Zawrotach głowy

– Bezsenność

– Choroby jelit

-Choroby żołądka

– Wspomaga pracę serca

– Wspomaga pracę nerek

– Menopauza

– Hemoroidy

– Zaburzenia krążenia

– Obrzęki

Przeciwwskazaniem jest to ,że nie należy podawać tej rośliny dzieciom poniżej 12 roku życia jak i kobietom w ciąży i karmiącym piersią .

Sok z krwawnika kiedy i jak należy go spożywać ?

Należy go pić 2- 3 razy dziennie 10-15 minut przed posiłkiem.

Napar z tej rośliny można zastosować dezynfekująco ,jego działanie bakteriostatyczne powoduje to , że jest on wykorzystywany w płynach do higieny intymnej .

Zaleca się picie herbaty z krwawnika w celu złagodzenia ryzyka rozwoju torbieli .

Kolejną zaletą tej rośliny jest to , że może być wykorzystywana w przypadku gdy wypadają  włosy najlepiej się sprawdzi wyciąg z tej rośliny .

W krwawniku znajdziemy także różnego rodzaje soli mineralnych głównymi będą takie związki jak wapnia i potasu jak również magnez i cynk . Ale również możemy znaleźć różnego rodzaju kwasy np. Organiczne ,  szczególnie salicylowy, dikawoilochinowy ,kawowy odpowiedzialne są za działanie żółciotwórcze surowca jak i przeciwzapalne . Następną ciekawostką , którą możemy przeczytać w źródłach jakie mamy wokół siebie , czyli np. W Internecie  jest to ,że krwawnik zawiera w sobie takie witaminy jak witamina A,C,K .

Jedną z ostatnich ciekawostek o, tej jakże drogocennej roślinie jaką mamy wokół siebie jest to , że działa również przeciwpasożytniczo .

Ostatnią ciekawostką  jaką możemy  dowiedzieć się o tej roślinie jest to , że młode i świeże liście krwawnika w kulturze ludowej były jedzone na wiosnę dlatego , że pomagało to w wspomaganiu organizmu jak i jego odtruć .

Linki do produktów :