Kwiaty wrotyczu i jej nieznane oblicze w medycynie

Wrotycz pospolity (łac. Tanacetum vulgare) – Jest to rodzaj rośliny, która pochodzi z rodziny astrowatych. Istnieje od 140 do 160 gatunków. Posiada charakterystyczne kwiaty, które są spłaszczone w kulki, skupione w koszyczek mają również żółtopomarańczowy kolor. Łodygę posiada silną i może ona osiągać wysokość nawet do 160 cm. 

Gdzie możemy je spotkać?

Jak dowiadujemy się z różnych źródeł wrotycz występuje w strefie umiarkowanej na półkuli północnej m.in. w Europie północnej, Azji, Afryce oraz Ameryce Północnej. W Polsce możemy ją spotkać przy drogach czy na obrzeżach, na budowach, ugorach. Wrotycz jest mrozoodporny. 

Jak sadzić wrotycz?

Można go wysiewać wczesną wiosną jak również jesienią. Pamiętajmy o utwardzeniu zasianej powierzchni (ugniatając podłoże najlepiej wałem, ręką lub butami) i podlewaniu jej przez kilka tygodni po wysiewie, aby podłoże było stale wilgotne.

W jakich dolegliwościach może nam pomóc wrotycz?

Przyszedł odpowiedni czas na to, aby opowiedzieć Wam na co może nam pomóc wrotycz. Otóż moi kochani ta roślina ma następujące działanie:

-Działa na nużycę

-Świerzb

-Wszawice

-Świąd 

-Zmniejsza stany zapalne

-Padaczka

-Zaparcia

-Rozkurczowo

-Przeciwzapalnie

-Antybakteryjnie

-Napotnie

-Moczopędnie

-Bakteriobójczo

-Likwiduje ból głowy i zatok 

-Bóle stawów 

-Bóle reumatyczne

-Choroby skórne 

-Nieregularne i bolesne miesiączki 

Wrotycz jakie ma właściwości magiczne?

Była mowa o medycynie tradycyjnej, a teraz powiem o tym jakie właściwości magiczne ma wrotycz. Otóż moi kochani ta roślina ma działanie m.in.:

-Pobudzające- czyli dodające energii

-Wzmacniające- wzmacnia organizm i dodaje odwagi 

-Oczyszczające- Pozbywa się negatywnej energii

-Relaksacyjne- Pomaga nam się uspokoić, rozluźnia napięcia w naszym ciele 

Również kiedyś była pomocna m.in. w leczeniu histerii, stanów depresyjnych, do łagodzenia dolegliwości związanych z bolesnymi miesiączkami.

Czy wrotycz może być trujący?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi tak wrotycz może być trujący. Dodatkowo też może powodować halucynacje. Dlatego przy stosowaniu należy zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Można go pić od 1 do 4 razy dziennie po 1 szklance. 

Jakie mogą wystąpić objawy przedawkowania 

Jak już wyżej wspomniałam nie możemy przekroczyć zalecanej dziennej dawki, gdyż mogą wystąpić niepokojące objawy. O, których teraz opowiem. Będą to m.in. takie objawy jak:

-Wymioty

-Biegunka 

-Nudności

-Zawroty głowy

-Nadmierne pocenie się

-Zmiana rytmu serca

-Krwiomoczu

-Pobudzenie

-Halucynacji 

-Utraty świadomości 

W jakich postaciach możemy spotkać tą roślinę i jakie substancje aktywne w sobie zawiera?

Odpowiedź na pierwszą część pytania w jakich postaciach możemy spotkać wrotycz, brzmi susz, napar, nalewka oraz odwar. Z kolei na drugą część to zawiera m.in.: flawonoidy, karotenoidy oraz tanacetyna, tujom (trująca może wywołać m.in.drgawki,wymioty, krwawienia z macicy), również laktony seswiterpenowe, polifenole roślinne takie jak kwasy ferulowe, kwasy hydroksycynamonowe. 

Jak zrobić wywar z tej rośliny? Napar możemy stosować donosowo oraz do płukanek. Teraz powiem, jak możemy go przygotować. 2 łyżeczki kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. Ta nalewka, gdy ją przygotujemy na 70% alkoholu może działać rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wrotyczu?

A teraz opowiem o kolejnej bardzo ważnej rzeczy, która dotyczy tej roślin. Będzie mowa o przeciwwskazaniach jakie posiada wrotycz, bo jak wiemy każda roślina może mieć jakieś przeciwskazania. W tym przypadku będą to kobiety w ciąży, karmiące piersią. 

Co nie lubi wrotyczu?

Odpowiedź na kolejne pytanie jest następujące wrotyczu nie lubią m.in.:

– Mrówki

-Komary 

-Kleszcze

-Muchy 

-Mole

-Stonka ziemniaczana 

-Mszyce 

Kiedy możemy zbierać nasiona tej rośliny?

Prawdopodobnie w tym momencie wielu z Was zastanawia się, kiedy możemy zbierać nasiona wrotyczu. Otóż moi kochani najlepszym miesiącem do zbierania tej rośliny jest sierpień. Wtedy zawiera najwięcej olejków eterycznych. Jednakże wrotycz możemy zbierać przed jak i w czasie jego kwitnienia. Kwitnie od lipca do końca września. 

Z czym możemy pomylić wrotycz?

Odpowiadając na to pytanie z czym możemy pomylić wrotycz brzmi kocanki piaskowe. Jak czytamy w różnych źródłach to te dwie rośliny posiadają właściwości lecznicze jednak ich zastosowanie jest różne. 

Kilka ciekawostek o wrotyczu 

Czy wiesz, że:

-Wrotycz był kiedyś wykorzystywany do przemywania twarzy to podobno pomagało w rozjaśnieniu i oczyszczeniu skóry

-Kiedyś zasuszone ziele tej rośliny noszono w modlitewnikach. Podobno zapach miał zapobiegać zasypiania podczas nudnego kazania 

 Jakie odmiany wrotyczu możemy spotkać?

Teraz powiem już myślę, że o ostatniej rzeczy, która dotyczy tej rośliny. A będzie mowa o odmianach z jakimi możemy się spotkać, a jest ich tylko 5:

-Wrotycz pospolity 

-Wrotycz alpejski

-Wrotycz baldachogroniasty 

-Wrotycz maruna- (Tanacetum parthenium)- Występuje naturalnie we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale szeroko rozpowszechniony jako roślina uprawiana i dziczejąca niemal w Całej Europie, Azji północnej, środkowej, na Dalekim Wschodzie, Ameryce Północnej, Chile. Rośnie w górskich zaroślach, miejscach kamienistych, nad strumieniami, na nieużytkach. 

-Wrotycz wielkolistny

Podsumowując mam nadzieję, że tym artykułem przekonałam wielu z Was do rozpoczęcia stosowania tej rośliny. Jak mogliśmy się przekonać może nam pomóc w wielu dolegliwościach. Jednak równocześnie nie możemy zapomnieć o tym, że ta roślina ma również przeciwwskazania. Przed rozpoczęciem stosowania tej rośliny należy udać się do lekarza w celu skonsultowania się. Bo chcemy, aby ta roślina nam pomogła, a nie zaszkodziła. A także nie zapominajmy o tym, że mogą wystąpić skutki uboczne, gdybyśmy ją przedawkowali. Mogliśmy się przekonać o tym, że możemy ją spotkać w wielu krajach nie tylko w Polsce 

linki do produktów, które w składzie zawierają wrotycz: