Leki a suplementy diety
Udając się do apteki, możesz odebrać leki wydawane przez farmaceutę, które wymagały recepty, leki dostępne bez recepty lub suplementy diety/ziołowe.
Jaka jest różnica między lekami a suplementami?
Główna różnica polega na tym, jak każdy z nich jest klasyfikowany i jak są regulowany w sprzedaży przez Ministerstwo Zdrowia. Leki na receptę i bez recepty są klasyfikowane jako leki, podczas gdy suplementy są klasyfikowane jako żywność.
Dlaczego to ma znaczenie?
Aby coś mogło być reklamowane lub sprzedawane w celu leczenia, diagnozowania, zapobiegania lub leczenia chorób, musi być sklasyfikowane jako lek. Leki na receptę i leki bez recepty są regulowane przez Ministerstwo Zdrowia pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Zanim lek będzie mógł zostać sprzedany, musi uzyskać zgodę na testowanie na ochotnikach (zwykle na tysiącach) przez wiele lat, a następnie udowodnić, że lek jest bezpieczny i skuteczny, że oznakowanie i opakowanie jest dokładne i odpowiednie, oraz że produkt został wyprodukowany w sposób zapewniający siłę, jakość i czystość leku.
Suplementy diety i zioła
Suplementy diety i zioła, sklasyfikowane jako żywność, nie mogą być reklamowane w celu zapobiegania lub leczenia chorób. SANEPID wydaje jedynie zgodę na podstawie dokumentów przygotowanych do wprowadzenia produktu na rynek pod kątem bezpieczeństwa. Nie ma ustawy o suplementach diety i o zdrowiu dlatego setki producentów suplementów diety mają obowiązek produkowania produktów, które są bezpieczne, ale nie muszą udowadniać, że są bezpieczne lub skuteczne przed ich sprzedażą. Innymi słowy, musisz wierzyć producentom na słowo, jeśli chodzi o zawartość, jakość i moc. Nie oznacza to, że te produkty nie są tym, co mówią sprzedawcy.
Co warto wiedzieć przed zakupem
Agencja ds. Żywności i Leków nie testuje suplementów diety tak jak leków, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność, mówi Bethany Thayer, dyrektor Centrum Promocji Zdrowia i Zapobiegania Chorobom w Henry Ford Health System w Detroit w stanie Michigan.
Niezależne laboratoria mogą przetestować reklamowaną siłę, jakość i konsystencję produktu, mówi Thayer, „ale to nie znaczy, że faktycznie działa”.
Te laboratoria nie testują rzeczywistych oświadczeń zdrowotnych, mówi Thayer. I chociaż FDA nie reguluje suplementów, wymaga od firm spełnienia określonych standardów przed złożeniem oświadczeń zdrowotnych.
Po pierwsze, oświadczenie musi być oparte na znaczących dowodach naukowych łączących główny składnik suplementu z chorobą lub problemem zdrowotnym. Po drugie, producent nie może twierdzić, że suplement leczy lub leczy jakąkolwiek chorobę lub stan.
Znaki ostrzegawcze
Twierdzenia, które brzmią zbyt pięknie, aby mogły być prawdziwe, prawdopodobnie są. Należy szczególnie uważać na suplementy, które trąbią o „tajnym lekarstwie” lub „przełomie”. Kolejna czerwona flaga: reklama, pokazuje że brakuje produktu lub trzeba podać numer karty kredytowej, aby otrzymać „darmową” próbkę. Te twierdzenia są próbą oszustwa. Najlepiej trzymać się suplementów znanych Ci marek, które twierdzą, że są poparte nauką.
Nie goń za trendami
Kiedy wyniki badań naukowych sugerują korzyści dla określonej żywności lub substancji, często zyskuje ona na popularności. Ale wyniki pojedynczego badania, zwłaszcza z kilkoma pacjentami, rzadko cokolwiek udowadniają. Modny suplement może wzbudzić zainteresowanie, zwłaszcza gdy ma właściwości upiększające lub łagodzi ból. Ale korzyści rzadko dorastają do szumu. Do wszystkich roszczeń należy podchodzić ze zdrowym sceptycyzmem.
Jeśli chcesz wypróbować najnowsze suplementy, najpierw zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę. Mogą pomóc Ci ocenić roszczenia produktu i zdecydować, czy jest to bezpieczny wybór.
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy rozważaniu suplementów ziołowych i dietetycznych, jest własne bezpieczeństwo. Nie wszystkie suplementy są bezpieczne, tak jak nie wszystkie leki są bezpieczne. Różnica polega na tym, że wiesz dokładnie, co zażywasz, kiedy używasz leków. Tego samego nie można powiedzieć o suplementach, ponieważ producenci nie muszą udowadniać bezpieczeństwa, jakości, zawartości ani czystości sprzedawanych przez siebie produktów.
Nie ma lekarstwa na wszystko
Przyjmowanie multiwitamin nie oznacza, że nie potrzebujesz zdrowej diety i stylu życia. Suplementy mają wspierać zdrowy styl życia, a nie go zastępować.
Stosowanie suplementów multiwitaminowych i mineralnych nie zastępuje dobrych nawyków żywieniowych. Żywność zawiera tysiące składników, których po prostu nie można uzyskać z pigułki.
Co więcej, istnieją o wiele przyjemniejsze sposoby na pozyskiwanie potrzebnych składników odżywczych. Na przykład jedna pomarańcza zapewnia całodzienne zapotrzebowanie na witaminę C.