Lubczyk ogrodowy i jej znane i nieznane oblicza

Lubczyk ogrodowy- Levisticum officinale, inaczej może być znana również pod takimi nazwami jak maggi, czy też ziele miłości, lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele, mleczeń.

Gdzie możemy go spotkać i jakie możemy spotkać odmiany?

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł lubczyk ogrodowy prawdopodobnie może pochodzić z górzystych rejonów Azji (Iran) oraz Europy Południowej, Niemczech, Włoch, Francji, Czech, Słowacji, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce możemy spotkać w przydomowych ogrodach, a jako zdziczały rośnie w rowach i na łąkach. Ta roślina również pochodzi z Afganistanu i Iranu. A jej odmiany zwane są jako lubczyk morski, szkocki, lub shunis, a drugi rodzaj jest nazywany czarnym lubczykiem lub alexanders.  Krótki opis tej rośliny

Lubczyk ogrodowy to roślina wieloletnia o bardzo charakterystycznym zapachu określanym jako ,,magii”. Kwiaty są pięciokrotne, bladożółte, drobne zebrane w wieloszypułkowe baldachy szczytowe. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Korzeń jest silnie rozwinięty, składający się z krótkiego kłącza i grubych korzeni bocznych. Należy do gatunku roślin selerowatych

Jakie ma wymagania lubczyk ogrodowy

Warunki klimatyczne, które panują w Polsce w zupełności odpowiadają wymaganiom tej rośliny. W uprawie zajmuje miejsca ciepłe i słoneczne. Wymaga dobrego zaopatrzenia w wodę. Pod odpowiednią uprawę będą się nadawać gleby głębokie, żyzne, przepuszczalne, lecz dostatecznie wilgotne oraz zasobnych w wapń.

Jakie jest przeznaczenie tej rośliny

Lubczyk ogrodowy jest rozpowszechnioną rośliną przyprawową i leczniczą. Korzenie lub liście mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym do wyrobu, np. Przyprawy do zup typu ,,maggi”, kostek bulionowych, zup, ryb, drobiu, wołowiny, a także do twarogów, sosów. Znajduje też zastosowanie w przemyśle spirytusowym (do wyrobu wódek gatunkowych) oraz perfumeryjnym (olejek). Natomiast w lecznictwie jest pomocny w chorobach dróg moczowych oraz schorzeniach przebiegający ze zmniejszeniem wydalania moczu. Z kolei w medycynie ludowej stosuje się go w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, jako lek pobudzający krwawienie miesiączkowe, a także zwiększający pobudliwość seksualną. Według medycyny naturalnej napar z tej rośliny również możemy zastosować przy problemach trawiennych i wzdęciach, a także w przypadku kolki u dziecka. Jest pomocna również w leczeniu łuszczycy, miażdżycy. Lubczyk jest znany przede wszystkim osobom, które cierpią na piasek lub kamienie w nerkach, dny moczanowej czy reumatyzmu. Według wierzeń lubczyk dodany do pierwszej kąpieli dziecka po narodzinach ma przynieść szczęście w miłości. Ciekawą informacją jest to, że lubczyk ogrodowy może również pomóc na problemy z sercem i śledzioną, nefropatii, ranach i ropieniach, cuchnącym pocie spowodowanym niewydolnością nerek, obrzękach stóp

 Jakie są przeciwskazania do stosowania tej rośliny

Teraz przejdziemy do równie ważnej informacji, która dotyczy tej rośliny, a mianowicie będzie mowa o przeciwskazaniach, które jak każda jak i ta ma. Otóż, jak możemy przeczytać w różnych źródłach jest to tylko jedno przeciwskazanie. Nie zaleca się jej kobietom w ciąży.

Jak zrobić napar z lubczyku

W tym momencie powiem Wam bardzo ciekawą i jakże przydaną informację. A mianowicie jak możemy zrobić napar z lubczyku.

1łyżeczkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem od 15 do 20 minut, przecedzamy i pijemy od 1 do 2 szklanki naparu w ciągu dnia.

Co możemy sadzić obok lubczyku

Jestem pewna, że w tym momencie również to pytanie się nasuwa w głowach wielu z Was. A mam na myśli to co tak właściwie możemy sadzić obok lubczyku. Odpowiedź jest następująca będzie to m.in. mięta, bazylia i trubula ogrodowa. Majeranek dobrze czuje się z koprem natomiast nie lubi bazylii. Estragon może być posadzony obok lubczyku, mięty bądź też pietruszki naciowej.

Lubczyk ogrodowy co w sobie zawiera

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach najwięcej właściwości leczniczych posiada korzeń. Zawiera on kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole, garbniki, błonnik, witaminy z grupy B i C oraz duże ilości skrobi.

Po jakim czasie wschodzi lubczyk

Odpowiedź brzmi następująco nasiona wysiew w marcu i kwietniu do doniczek, skrzynek lub do gruntu albo w sierpniu tylko do gruntu. Głębokość siewu powinna wynosić od 1 do 1,5cm. Lubczyk ogrodowy z siewu wiosennego kiełkuje po około 20 dniach, zaś z siewu sierpniowego dopiero w kwietniu następnego roku.

Co zrobić z łodygami lubczyku?

Łodygi lubczyku należy umyć i osuszyć w papierowym ręczniku, oberwać listki, pokroić w paski i umieścić z solą w kamiennym moździerzu lub użyć elektrycznego blendera. Rozcierać lub blendować liście dolewając oliwę porcjami, aż powstanie gładka masa.

Jaka jest różnica między lubczykiem, a magii Myślę, że to pytanie w tym momencie pojawia się w głowach wielu z Was, a mianowicie jaka jest różnica między lubczykiem, a magii. Otóż aromat liści lubczyku jest korzenny i intensywny, natomiast jego smak to umami, czyli połączenie słodkości, słoności, kwaśności oraz gorzkości. Można w nich wyczuć nutę ostrości. Właśnie ze względu na walory smakowe to zioło określane jest jako ,,maggi roślina” Podsumowując mam nadzieje, że zaciekawił Was dzisiejszy artykuł i przekonał do tego, aby włączyć do swoich codziennych potraw tą roślinę/przyprawę. Jak mogliście się sami przekonać ma ona wiele pozytywnych działań oraz bardzo cenne witaminy, a przy tym bardzo mało przeciwskazań, aby ją stosować. Ale pamiętajmy, że o nich również nie możemy zapominać. Bo chcemy, aby ona nam pomogła na te dolegliwości, z którymi się zmagamy. Zachęcamy do zajrzenia do naszego sklepu i skorzystania z oferty naszych produktów, które mają w swoim składzie właśnie tą roślinę. Oraz przekonania się samemu jakie może mieć zbawienne skutki ta roślina na nasz organizm.