Macierzanka Thymus serphyllum L.

Macierzanka piaskowa jako pomoc w reumatyzmie i nie tylko

Macierzanka piaskowa-Thymus serphyllum L. inaczej może być znana pod takimi nazwami jak cząber leśny, cząberek, dzięcielnica, macierzanka pospolita, tymian, tymianek wąskolistny

Gdzie możemy ją spotkać?

Macierzanka piaskowa występuje prawie w całej Europie, Afryce Północnej, Ameryce Północnej oraz w środkowej i północnej Azji. Jest bardzo rozpowszechniona na ziemiach polskich, o czym świadczy szereg nazw ludowych, jakie to zioło otrzymało przez wieki, np.: cząberek, macierzanka pospolita, dzięcielnica. Macierzanka piaskowa występuje w Polsce na niżu, na stanowiskach piaszczystych i słonecznych, porasta suche leśne polany, pagórki, nasypy, przydroża, nieużytki, gdzie tworzy charakterystyczne gęste, darniowe skupiska. Rośnie ona dobrze w warunkach klimatycznych Polski, chociaż w bezśnieżne i ostre zimy może wymarzać. Jest rośliną ciepłolubną. Zaleca się ciepłe, przepuszczalnych glinkach, glebach piaszczysto-gliniastych, o dobrej kulturze i wolnych od chwastów. Nieodpowiednie pod jej uprawę są gleby zwięzłe, ciężkie, zlewne, podmokłe i zachwaszczone.

Krótki opis macierzanki piaskowej

Macierzanka piaskowa jest krzewinką o wysokości do 15cm. Łodygi ma cienkie, delikatnie owłosione, silnie rozgałęzione, płożące się i drewniejące u nasady. Pędy osiągają długość 30-40 cm, łatwo się ukorzeniają w węzłach, tworząc bardzo gęste kępy. Liście są drobne, równowąskie lub lancetowate, krótkoogonkowe, barwy szarozielonej, osadzone są na łodydze naprzeciwlegle. Kwiaty są małe, zrosłopłatkowe, dwuwargowe, barwy fioletowoczerwonej, różowofioletowej, rzadziej białej. Macierzanka kwitnie od czerwca do września.

Macierzanka piaskowa co wchodzi w jej skład i co jest jej surowcem?

Surowcem zielarskim jest ziele macierzanki. Głównym składnikiem surowca jest olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są: linalol, terpenol, botneol, tymol i kamfora. W zielu macierzanki występują również garbniki, związki goryczkowe, kwasy organiczne, flawonoidy oraz sole mineralne.

Jakie ma przeznaczenie ta roślina?

Macierzanka piaskowa i jej przetwory stosowane wewnętrznie pobudzają czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych i działają wykrztuśnie. Flawonoidy, które są zawarte w zielu wykazują nieznaczne działanie rozkurczowe i zmniejszają napięcie mięśni gładkich górnych dróg oddechowych, a także przewodu pokarmowego. Można ją stosować na wzdęcia. Ponadto zaleca się stosowanie na uporczywy kaszel. Również przy anginie może się dobrze sprawdzić także na reumatyzm. Jak możemy przeczytać w różnych książkach zielarskich macierzanka piaskowa może być również stosowana przy takich chorobach jak: udar mózgu, stwardnieniu rozsianym, zaniku mięśni, skurczach podbrzusza czy w czasie miesiączki. Macierzanka piaskowa może być stosowana również w leczeniu chorób nerek, pęcherza oraz krążeniowych. Kąpiel w tej roślinie może przynieść ulgę w biegunkach.

Jakie są przeciwskazania do stosowania macierzanki piaskowej?

Jak podają różne źródła przeciwskazaniem do stosowania macierzanki będą zaburzenia tarczycy. Macierzanka piaskowa może spowolnić aktywność tarczycy, ponieważ możliwe, że będzie wpływać na hormony, które kontrolują tarczycę. Dlatego osobom, które mają problemy właśnie z tarczycą to zalecane jest się udać do lekarza, żeby się z nim skonsultować w tej sprawie. Również nie zaleca się jej stosowania kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak danych w tej kwestii. Nie zaleca się także do podawania dzieciom, które są poniżej 3 roku życia.

Czy macierzanka piaskowa jest jadalna?

Odpowiadając na wyżej postawione pytanie tak macierzanka piaskowa jest jadalna. Macierzanka ma podobny zapach do macierzanki tymianek, dlatego można z powodzeniem wykorzystać ją jako przyprawę do potraw m.in. do mięs, ale także do zup czy sosów.

Czy macierzanka cytrynowa jest jadalna?

Jest to roślina miododajna, zimozielona oraz ozdobna na skalniaki, rabaty. Macierzanka cytrynowa to bardzo cenna przyprawa w kuchni włoskiej i greckiej. Dlatego odpowiadając na powyżej zawarte pytanie tak macierzanka cytrynowa jest jadalna. Zalety tej rośliny docenił również przemysł perfumeryjny.

Jak zaparzyć macierzankę piaskową?

Jedną łyżkę stołową wysuszonego ziela macierzanki zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Przecedzić i pić trzy razy dziennie przed jedzeniem jako środek wykrztuśny albo po jedzeniu dla lepszego trawienia. 

Macierzanka stosowana na pamięć

Interesującą informacją jaka dotyczy tej rośliny to to, że może być stosowana na pamięć. Picie naparu z macierzanki piaskowej to dobry sposób na naturalne wzmocnienie organizmu. Osoby, które są przemęczone, którym brakuje energii oraz które mają problemy z pamięcią i koncentracją, powinny sięgnąć po ten naturalny suplement diety. Warto go pić przed snem, by wyciszyć umysł i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Macierzanka, a medycyna ludowa

Kolejną ciekawą informacją jest to, że medycyna ludowa stosuję tą roślinę do kąpieli niemowląt. Naparem macierzanki przepłukuje się jamę ustną przy bólach gardła, dziąseł i zębów.

 W jakiej postaci możemy spotkać tą roślinę?

Odpowiadając na powyższe pytanie macierzankę piaskową możemy spotkać w takich postaciach jak:

-napar

-herbatek

-maści

-kremów

-suszu

Jak szybko rośnie macierzanka?

Odpowiadając na ostatnie wyżej postawione pytanie, które może także wiele z was zainteresować jest to jak szybko rośnie macierzanka piaskowa. Uprawa macierzanki trwa 2-3 miesiące lub krócej, w zależności od tego, jak duży okaz chcemy uzyskać.

 Podsumowując myślę, że warto jest zacząć stosować, bo może nam na wielu dolegliwości pomóc, a przeciwskazań do jej stosowania jest nie wiele. Pamiętajmy jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania macierzanki piaskowej należy udać się do lekarza po poradę w tym temacie, bo chcemy, aby nam ona pomogła, a nie zaszkodziła.

linki do produktów, którw w składzie mają macierzankę:

https://suplementy-ziola.pl/produkt/herbatka-trzustkowa-bio-25-x-2-g-50-g-dary-natury/https://suplementy-ziola.pl/produkt/herbatka-na-dzien-dobry-bio-25-x-15-g-375-g-dary-natury/