Majeranek na zaburzenia układu trawiennego i nie tylko
Majeranek ogrodowy- Origanum majorana L. inaczej może być nazywana jako lebiodka, majeranek
Gdzie możemy go spotkać?
Majeranek ogrodowy rośnie dziko w klimacie śródziemnomorskim. Jednak obecnie uważa się, że są to rośliny zdziczałe z uprawy.
Krótki opis tej rośliny
W warunkach klimatycznych Polski majeranek ogrodowy jest rośliną jednoroczną wyrastającą do 30-50 cm. Łodyga majeranku jest silnie rozgałęziona, wzniesiona, w dolnej części zdrewniała. Liście są drobne, lancetowate, całobrzegie, pokryte włoskami, szarozielone. Kwiaty są niepozorne, białe lub różowawe, zebrane w gęste, główkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnie od lipca do września. W uprawie są dwie formy: niemiecka (kwiatowa), o słabiej rozgałęzionych, mniej ulistnionych łodygach, pokrytych kutnerem, barwy srebrzystej, o dużej liczbie kwiatów i nasion oraz francuską (liściową), o obfitym ulistnieniu, żywozielonej barwie, delikatnych łodygach.
Jakie ma wymagania?
Pod uprawę należy wybierać miejsca ciepłe, nasłonecznione, o wystawie południowej i osłonięte od wiatru. Majeranek ogrodowy wymaga gleb lżejszych, przepuszczalnych, żyznych, zasobnych w próchnicę i dostatecznie wilgotnych, a także na glebach torfowych, ale po wcześniejszym zwapnowaniu. Nie udaje się na glebach zakwaszonych, podmokłych lub zbyt suchych. Najlepszymi przedplonami dla majeranku są rośliny okopowe, warzywa, rzepak lub rośliny motylkowate.
Majeranek jako surowiec
Surowcem jest nieotarte lub otarte ziele majeranku o silnym aromatycznym zapachu i gorzkawym, korzennym smaku. Zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, gorycze i inne związki.
Jakie jest przeznaczenie tej rośliny
Majeranek jest powszechnie znaną rośliną przyprawową, a jego znaczenie lecznicze jest niewielkie. Stanowi niezbędny dodatek do tłustych potraw, gulaszu, wędlin, flaków, zup itp. Może być dodawany do pieczywa, przetworów warzywnych i mięsnych oraz do produkcji likierów. Olejku majerankowego używa się w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym oraz farmaceutycznym. W lecznictwie majeranek wchodzi w skład mieszanek ziołowych stosowanych w chorobach układu oddechowego i pokarmowego oraz poprawiających apetyt. Napar z majeranku reguluje trawienie pomaga w nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego. Ze względu na to, że zawiera dużą zawartość garbników zalecany jest przy biegunkach. Herbatka z ziela ma właściwości uspokajające. Ciekawą informacją będzie to, że majeranek może pomóc w zapobiegnięciu odkładania się złogów cholesterolowych. Dzięki temu zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Majeranek także może pomóc w złagodzeniu mdłości. Ta roślina ma również działanie wiatropędne. W diecie niskosodowej zaleca się go jako naturalny zamiennik soli. Następną ciekawą informacją będzie to, że w medycynie ludowej napar z suszonego majeranku zalecany jest do przemywania oczu w przypadku alergii.
Jakie są przeciwskazania do spożywania majeranku?
Mam dobrą wiadomość, która dotyczy tej rośliny, czy też przyprawy otóż nie ma zbyt wiele przeciwskazań, aby ją stosować. Jednak powinny na nią uważać kobiety w ciąży i karmiące, małe dzieci poniżej 5 roku życia, a także osoby, które mają niskie ciśnienie.
Jak zrobić napar z majeranku?
Wystarczy zalać 2-3 łyżki majeranku (suszonego lub świeżego) szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia na ok 10-15 minut. Po tym czasie napar można wykorzystać do inhalacji lub wypić. Herbatka z majeranku łagodzi kasze, ból gardła i przeziębienie. Może pomóc również na zapalenie zatok, bólach głowy oraz w problemach z krążeniem.
Ile razy dziennie można go pić?
Teraz odpowiem na najważniejsze pytanie, które dotyczy tej rośliny, a mianowicie ile razy dziennie można go pić? Otóż jak podają różne źródła naparu z majeranku nie powinno się pić więcej niż 2- 3 razy dziennie.
Ciekawostki o majeranku
A w tym momencie myślę, że powiem Wam o kilku ciekawostkach, które dotyczą tej rośliny/przyprawy. W Europie, majeranek był tradycyjnym symbolem miłości. Używany przez Rzymian jako afrodyzjak, oraz był używany do rzucania zaklęć miłosnych. W średniowieczu był noszony na weselach jako znak szczęścia w postaci wieńca zwanego ,,górska radość”. Był używany do warzenia piwa, dopóki nie zastąpił go chmiel.
Czy majeranek to narkotyk?
Otóż odpowiedź na powyższe pytanie brzmi tak duże dawki tej roślin/przyprawy mogą mieć działanie narkotyczne.
W jakich postaciach możemy spotkać majeranek?
Majeranek możemy spotkać w postaci takich jak:
-ziele
-napar
-maść
-olejek
Jakie witaminy możemy znaleźć w majeranku?
Teraz odpowiem na pytanie, które także może się pojawiać teraz w głowach wielu z Was, a mianowicie jakie witaminy możemy znaleźć w majeranku. Będą to m.in.:
– Witamina A
– Witaminy z grupy B1 i B2
– Witamina C
– Witamina K
A także minerały
– Fosfor
– Wapń
– Potas
– Magnez
– Żelazo
– Cynk
– Mangan
Ponadto zawiera wiele cennych utleniaczy będą to m.in.:
– Eugenol
– Karwakrol
– Kwas ursolowy
Również zawiera flawonoidy przede wszystkim m.in.:
-Diosmetyny
-Luteoliny
-Apigeniny
W olejku eterycznym nadającym majerankowi charakterystyczny smak i zapach znajdziemy również m.in. terpinenol, terpinen oraz borneol, sabinen, kamforę,linalol, a także beta- karoten.
link do produktu, który zawiera w sobie majeranek:https://suplementy-ziola.pl/produkt/przyprawa-do-kaczki-bio-40-g-dary-natury/