Melisa lekarska i jej nieznane działania
Melisa lekarska- Melissa officinalis jej inne nazwy to m.in. cytrynowe ziele, melisa lekarska, matecznik, pszczelnik, starzyszek. Jest wieloletnią rośliną, która należy do rodziny wargowych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina wydziela silny cytrynowy zapach.
Gdzie możemy spotkać tą roślinę?
Przyszedł czas, aby powiedzieć, gdzie ją możemy spotkać. Otóż ta roślina obecnie jest znana na całym świecie i także się ją wszędzie uprawia, a pochodzi z południowej Europy, z rejonu Morza Śródziemnego. Melisa lekarska w naszym klimacie udaje się dość dobrze, choć gdy są bezśnieżne i ostre zimy może wymarzać. Dlatego należy ją sadzić w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Wymaga gleb żyznych w wysokiej kulturze, ciepłych oraz zasobnych w próchnicę i wapń. Może się sprawdzić na czarnoziemach, lessach, rędzinach, madach oraz na glebach gliniasto-piaszczystych.
Do czego możemy wykorzystać melisę lekarską? Myślę, że to idealny moment, aby powiedzieć do czego możemy ją wykorzystać. Melisa lekarska jest rośliną leczniczą, miododajną oraz przyprawową. Napar z liści może być używany jako napój lub nadający cytrynowy aromat dodatek do herbaty. Może stanowić doskonałą przyprawę do mięsa, sosów, sałatek lub marynat. Ziele można wykorzystać do produkcji likierów, natomiast olejek melisowy jest ceniony w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym (ze względu na posiadające właściwości kojące jest cennym składnikiem do wszelkiego rodzaju kremów, które się nadadzą idealnie na skórę twarzy). Ma działanie uspokajające, stosuje się ją w bezsenności, depresji oraz nerwicy. Może się sprawdzić na ból głowy, menstruacyjny i w zespole przewlekłego zmęczenia, zmniejsza wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego, zmniejsza napięcie jelita grubego, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, na grzybice oraz na opryszczkę, pomaga przy gorączce, pobudza trawienie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, zwalnia napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy. Maść z melisy łagodzi zranienia i ukąszenia przez owady, likwiduje bolesne obrzęki, a inhalacje pomagają przy alergii i kaszlu. Melisę można również stosować do płukania włosów przy wypadaniu i łupieżu.
Melisa lekarska, a ciąża?
Teraz pewnie wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy melisę lekarską można zażywać w ciąży? Otóż już odpowiadam na to pytanie napary z melisy są bezpieczne, więc kobiety, które są w ciąży mogą przyjmować produkty, które w sobie zawierają właśnie melisę.
Skutki uboczne jakie mogą wystąpić po zażyciu melisy lekarskiej
Melisa jako takich w sobie skutków ubocznych nie zawiera, ale należy jednak pamiętać, że może wystąpić otępienie, senność, czy nawet osłabienie koncentracji.
Na co jeszcze może nam pomóc melisa lekarska?
Ciekawą informacją jaką możemy się dowiedzieć z różnych źródeł o tej roślinie jest to, że jest pomocna w stabilizacji poziomu cukru we krwi, zaburzenie rytmu serca, dolegliwościach płucnych, przeziębieniach, grypie, wskazana jest dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu. Działa przeciw lękowo, działa przeciwstarzeniowo, mlekopędnie oraz żółciopędnie
Jakie mogą być przeciwwskazania do zażywania tej rośliny?
Przeciwskazań do zażywania melisy lekarskiej jest nie wiele, ale jednak są m.in. wrzody żołądka i marskość wątroby. Należy pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność przy zażywaniu jej, gdy mamy prowadzić samochód lub gdy, mamy prace na wysokości, gdyż ma działanie nasenne i uspokajające. Osoby, które są uczulone nie powinny tej rośliny zażywać może to spowodować powstanie takich objawów jak: obrzęków, zaburzeń oddychania, zaburzeń świadomości, świądu i zaczerwienienia skóry, wrażenie ciasnoty w gardle lub ucisku w klatce piersiowej. Osobom, które mają problemy z tarczycą również nie zaleca się, aby spożywały melisę lekarską. Nie możemy stosować melisy z innymi lekami.
Jak często możemy pić melisę?
Teraz odpowiemy sobie na pytanie jak często możemy pić melisę. Melisę jak wszystko można przedawkować, więc ta informacja, którą teraz podam będzie bardzo przydatna w życiu, a mianowicie jak już wyżej napisałam odpowiemy sobie na pytanie jak często możemy pić melisę. Zalecana dawka do picia to maksymalnie 2-3 filiżanki naparu dziennie. A jeśli już mówimy o melisie w postaci tabletek to dopuszczalna dzienna dawka będzie wynosić nie więcej niż około 30 mg
Melisa i jej magiczne właściwości
Ciekawą informacją, o której zapewne niewiele osób może wiedzieć, że dawniej wierzono, że melisa ma magiczne właściwości. Była związana z miłości i często dodawano ją do miłosnych napojów jako afrodyzjak. Uważano także, że pomaga odepchnąć melancholię.
Ile czasu przed snem pić melisę?
Gdy mamy problem ze stresem co wiąże się też z zasypianiem w takiej sytuacji należy godzinę przed pójściem spać wypić melisę, ale także można wypić napar z rumianku lub lawendy. Jak długo działa melisa?
Teraz myślę, że już to będzie przed ostatnia informacja, która będzie dla Was wszystkich przydatna, a mianowicie po jakim czasie może zadziałać melisa lekarska. Otóż już po 30 minutach od momentu wypicia naparu z suszonych liści tej rośliny organizm się uspokaja.
Jakie witaminy zawiera w sobie melisa?
Teraz przyszedł czas na odpowiedź na ostatnie pytanie jakie witaminy tak właściwie zawiera w sobie melisa. Otóż będzie to m.in. witamina C, olejek eteryczny, taniny, flawonoidy oraz fenolokwasy.
Czy melisa jest bezpieczna dla dzieci i od kiedy można ją zacząć podawać?
Jeśli już mówimy o dzieciach to najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy będziemy podawać im ją w postaci syropu już od 4 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że przed podaniem dziecku tego produktu należy się skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. Podsumowując mam nadzieje, że te wszystkie informacje, które poruszyłam w tym artykule będą dla Was przydatne i pomocne, gdy zdecydujecie się sięgnąć po tą roślinę.