Mniszek lekarski roślina , która ma zastosowanie w medycynie

Mniszek lekarski roślina , która ma zastosowanie w medycynie

Mniszek lekarski (łac. taraxacum oficinale )Ta roślina należy do tych roślin ,które nie mają spoczynku zimowego i wypuszczają liście także w chłodniejszej porze roku . Potocznie zwany mleczem lub dmuchawcem ,także w starych książkach zielarskich można spotkać pod takimi nazwami jak : ,,świni mlecz “ , ,,męska stałość “ , ,,wole oczy “ ,,lwi ząb “ ,,podróżnik mleczowaty “ ,,brodawnik “ , ,,pępawa” , ,,wilczy ząb”. Mniszek rośnie na trawnikach, miedzach ,łąkach ,przydrożach , sadach i nieużytkach jest bardzo uciążliwym chwastem, którego trudno wyplenić .

Mniszek należy do roślin astrowatych ma długie pierzasto wcięte liście zebrane są w rozetę, z której wyrasta długa na około 20 cm rurkowata, przewodząca mleczny sok łodyga , zwieńczona na szczycie jasnożółtym koszyczkiem kwiatu. W miarę dorastania kwiat przekształca się w biały kulisty dmuchawiec . Korzeń mniszka jest również wykorzystywany na wiosnę jak i jesienią . Wiosenny korzeń działa napotnie i moczopędnie . Natomiast jesienne są kopane i suszone, bo mają dużą zawartość insuliny . Zalecane są osobom cierpiącym na cukrzycę .


W medycynie ludowej z tej rośliny jest wszystko wykorzystywane :

Kwiaty – ma właściwości moczopędne .Dzięki czemu oczyszcza i odtruwa ,wspomagająco stosowany jest w przypadku obrzęków ,chorób nerek ,w dnie moczanowej ,otyłości. Pomocniczo stosuje się go również w stanach reumatycznych

Łodyga – Mleczno-biały sok wyciśnięty z łodyg i korzeni pomaga zwalczyć brodawki, kurzajki ,trądzik ,a także łupież

Liście – Napary z liści mleczu działają przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo oraz eliminują nadmiar kwasu moczowego, przez co zwalcza zapalenie stawów (dna ) i zapobiega powstawaniu kamicy dróg moczowych

Korzenie – zawiera aż do 40 % inuliny należącej do rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego . Preparaty z korzenia mniszka posiadają również łagodne właściwości przeczyszczające oraz przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek

Na wiosnę największe właściwości mają łodyżki i liście są wykorzystywane na soki i surówki np. sok z wyciśniętych młodych łodyg ma właściwości oczyszczające krew . Z kwiatów robiony jest syrop, wino, miód, czy nalewkę , a młode łodyżki zjadane przez około 10 dni wspomagają obniżanie cukru we krwi. Osoby, które czują się zmęczone , przygnębione , niedomagają powinny zastosować kurację 14-dniową zjadając łodyżki mniszka, będą zdumione działaniem. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego ,czynności wątroby jak i pęcherzyka żółciowego . Mają istotne znaczenie w leczeniu chorób przemiany materii . Pomaga także w dnie moczanowej jak i reumatyzmie. Dlatego warto korzystać z dóbr natury.

Do zażycia mniszka lekarskiego są zalecenia jak i przeciwskazania między innymi to są :
Przeciwwskazania :

 • Alergia na roślinę
 • Przewlekła zgaga
 • Niedrożność jelit i dróg żółciowych
 • Choroba wrzodowa
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Ropniak pęcherzyka żółciowego
 • Nadkwaśność
 • Zażywające przewlekle leki (mniszek może wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami leczniczymi )
 • Chorobami nerek
 • Kamicą dróg żółciowych

W przypadku niektórych osób mniszek lekarski może powodować biegunkę oraz niestrawność . Nie wolno brać niektórych leków jak i antybiotyków, gdyż ta roślina może wchodzić w niekorzystne interakcje , szczególnie tymi stosowanymi na wątrobę . Dlatego przed zaczęciem zażywania zaleca się ,aby udać się do lekarza i się z nim skonsultować w tym temacie .

Zalecenia :

 • Wspomaga pracę wątroby
 • Pomaga w leczeniu nowotworów
 • Pomaga również na tarczycę
 • Wspomaga w odchudzaniu
 • Wspomaga trawienie
 • Wzmacnia on wzrost włosów
 • Choroby układu moczowego
 • Zapobiega tworzeniu się piasku i kamieni moczowych
 • Schorzeniach reumatycznych
 • Choroby gardła
 • Bóle i obrzęki
 • Kaszel w przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych
 • Wzmacnia odporność
 • Pomaga na niestrawność
 • Usuwa nadmiar cholesterolu


Kolejną ciekawą rzeczą jaką możemy się dowiedzieć o tej roślinie to ,że jest bogata w witaminę C, A,D oraz w witaminy z grupy B . Oraz możemy w tej roślinie znaleźć różnego rodzaju minerału główne to są : żelazo, potas , krzem oraz magnez .


Zaleca się tą roślinę podawać wieczorem , gdyż pomaga w poprawie kondycji jelit . Mniszek lekarski jest wykorzystywany zarówno w homeopatii jak i kosmetyce. W starych książkach zielarskich opisują , że kobiety zaparzały ziele korzenia mniszka następnie przemywały twarz i oczy . Ma działanie upiększające urodę kobiet jak i ma na celu pozbycie się zmarszczek . Picie herbatki z tej rośliny pomaga na trądzik .


Liście tego kwiatu są najsmaczniejsze od kwietnia do czerwca. Mniszek pospolity kwitnie od kwietnia do lipca ,a potem ponownie od września . Kwiatostany otwierają się rano , natomiast zamykają się popołudniu i w dni pochmurne .


Mniszek występuje w postaci maści , tabletek ,syropów lub soku .


Ciekawą informacją , która dotyczy tej rośliny jest to , że korzenie i liście zawierają w sobie mannitol jest to substancja , która obniża ciśnienie . Oraz także działa moczopędnie .

Jak możemy się dowiedzieć z różnych źródeł tą roślinę możemy spotkać nie tylko u nas w Polsce, ale także m.in. w Północno-zachodniej części Afryki jaki i Azji z wyjątkiem jej północnych jak i południowych krańców . Mniszek prawdopodobnie pochodzi z Europy . Rozprzestrzenił się także w Ameryce Północnej i niektórych krajach Ameryki Południowej .
Nie wiele osób wie ,ale ta roślina jest również wykorzystywana w medycynie chińskiej , ajurwedyjskiej czy arabskiej .


We współczesnych publikacjach możemy dowiedzieć się , że nie tylko ta roślina ma zastosowanie w medycynie ,ale także w magii naturalnej (oczywiście stosując jako zapachy) . Sprzyja w znalezieniu drugiej połowy wprowadza harmonię do związku , sprzyja w osiągnięciu sukcesu zawodowego , przyciąga pieniądze i pomyślne ich zainwestowanie , chroni przed zazdrością .


Mając tak bogatą roślinę można ją wykorzystać na wiele sposobów jak i zarówno na wiele dolegliwości. Mniszek często nazywany mleczem , być może dlatego , że jego łodyga po przełamaniu wydziela biały lepki sok . Ta roślina szczególnie łatwo pobiera i akumuluje ołów oraz inne substancje toksyczne pochodzące ze spalin , pyłów oraz gazów przemysłowych . To jest jej negatywna cecha pod względem leczniczym , a pod względem ekologicznym jest dużą zaletą .


Więc cieszmy się ,że mamy w swoim otoczeniu tak bogatą roślinę jaką jest mniszek lekarski .