Nagietek lekarski

Nagietek lekarski idealna roślina na oparzenia i nie tylko

Nagietek lekarski – Calendula officinale L. inaczej może być znana pod takimi nazwami jak miesięcznica, nogietek, paznokietki, pazurki

Gdzie możemy ją spotkać?

Nagietek lekarski pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, gdzie spotykany jest do dzisiaj na stanowiskach naturalnych. Jest uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej. Na wsi można go spotkać w wielu ogródkach, a czasami rośnie zdziczały na osypiskach. Z powodu leczniczych właściwości stał się znowu popularną i poszukiwaną rośliną i dlatego uprawiany jest nie tylko w ogrodach, ale i na plantacjach. Również w Egipcie możemy ją spotkać, Morza Śródziemnego, jak również w regionie obejmujące Wyspy Kanaryjskie.

Krótki opis nagietka lekarskiego

Nagietek jest rośliną jednoroczną. Cała roślina jest delikatnie owłosiona i posiada gruczołki wydzielnicze, co nadaje jej pewną lepkość i delikatny zapach. Łodygę ma wzniesioną, rozgałęzioną, soczystą i łamliwą. Zakończona jest koszyczkami kwiatowymi składającymi z zielonego osadnika kwiatowego, na którym brzeżne kwiaty są języczkowate, a środkowe rurkowate. Pod koniec kwitnienia koszyczki kwiatowe stają się coraz mniejsze i mniej pełne. Kwitnienie trwa od czerwca do później jesieni.

Jakie ma wymagania ta roślina?

Nagietek do uprawy wymaga terenu słonecznego i ciepłego. W miejscach zacienionych kwitnie i rozgałęzia się słabo. Wymagania glebowe ma średnie. Udaje się nawet na glebach słabszych. Ta roślina jest do tych, które są ciepłolubne, dlatego do uprawy zaleca się stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione, gdyż w miejscach zacienionych słabo rozgałęzia się, tworzy mniejsze koszyczki kwiatowe i mniej obficie kwitnie. Nie ma szczególnych wymagań glebowych. Udaje się nawet na glebach słabych, przy czym bujnie rośnie i wytwarza dorodniejsze kwiatostany na glebach słabych, przy czym bujnie rośnie i wytwarza dorodniejsze kwiatostany na glebach żyznych, strukturalnych i dostatecznie wilgotnych.

Nieodpowiednie pod jego uprawę są gleby ciężkie, zlewne, zimne, nadmiernie wilgotne oraz zbyt suche. Sadząc kwiat nagietka w ogrodzie możemy się pozbyć się mszyc, gdyż one się tej rośliny boją.

Nagietek jako surowiec

Przemysł odbiera dwa rodzaje surowca: koszyczki kwiatowe nagietka, czyli całe, wysuszone kwiatostany, względnie tylko kwiat nagietka tzw.,,płatki”, czyli kwiaty języczkowe wyskubane z koszyczka. Powinien on mieć intensywnie pomarańczową barwę, smak gorzki oraz swoisty, słaby zapach.

Jakie jest przeznaczenie nagietka lekarskiego?

Nagietek ma działanie przeciwskurczowe, przyśpieszające proces ziarninowania i gojenia się ran, nawet ropnych, oparzeń, może zadziałać również na odmrożenia, wykwitów skórnych, liszajów, stłuczeń oraz miejsc po ukąszeniach owadów. Bywa także stosowany w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i pochwy oraz zapaleniu spojówek. Napar podawany doustnie zalecany jest w stanach skurczowych i zapalnych przewodu pokarmowego, w owrzodzeniu żołądka i jelit i bolesnym, a także nieregularnym miesiączkowaniu. W Średniowiecznej Europie nagietek był powszechnie dostępny i był znany jako ,,szafran biednego”, ponieważ był używany do barwienia i przyprawienia różnych potraw, w szczególności zupy. Używano go także jako barwnika do włosów jak i masła.

Na co jeszcze może nam pomóc nagietek lekarski?

Ciekawą informacją, która dotyczy nagietka lekarskiego będzie to, że może nam pomóc na raka. Nagietek będąc rośliną oczyszczającą krew jest bardzo pomocny w żółtaczce zakaźnej, działa oczyszczająco, pobudza krążenie, żylaki. Maść nagietkowa jest również bardzo pomocna na grzybicę stóp. Również na odleżyny może nam pomóc, krwiomoczu. Kwiaty nagietka, stosowane w ilości dwóch płaskich łyżeczek do herbaty na szklankę wody, są łagodnym środkiem przeczyszczającym. Działa moczopędnie jak również żółciopędnie. Z uwagi na działanie przeciwzapalne stosowany bywa również w łagodzeniu oparzeń słonecznych. Kolejną ciekawą informacją jest to, że wyciąg z nagietka lekarskiego działa przeciwzapalnie i łagodząco, neutralizuje wolne rodniki oraz wzmacnia naczynka włosowate skóry głowy. Zapobiega łysieniu i łupieżowi, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.

Jakie mogą być skutki uboczne przy stosowaniu nagietka lekarskiego?

Nagietek lekarski jak każda roślina może mieć różne przeciwskazania do jej stosowania. Szczególnie wtedy, kiedy jest przyjmowana w nadmiarze. Może zaszkodzić osobom uczulonym na rośliny z rodziny astrowatych, które mogą wywoływać silną reakcje alergiczną. Może również wzmagać działanie leków na bezsenność, niepokój i stres.

Jak długo pić nagietek lekarski?

Jak już wcześniej wspomniałam nagietek lekarski działa rozkurczowo, dlatego łagodzi bóle menstruacyjne. Herbatę z nagietka można pić 3-4 razy dziennie na kilka dni przed pojawieniem się okresu.

Jakie zawiera w sobie witaminy?

Surowiec zawiera związki triterpenowe (arnidiol, baradiol, ursadiol, kalenduladiol) pochodne lupeolu, saponiny, olejek eteryczny, poliacetyleny, flawonoidy, sterole, gorycze. Ale również witaminę C, karotenoidy, kwasy organiczne oraz duże ilości magnezu.

Nagietek lekarski jako roślina używana w medycynie ludowej

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach nagietek może być również stosowany w medycynie ludowej w postaci herbatki, która może kobietom pomóc w zapobiegnięciu poronieniom.

Co symbolizuje ta roślina?

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach ostatnią ciekawą informacją będzie to, że nagietek jest symbolem niespełnionej miłości i odrzucenia przez ukochaną osobę. Symbolizuje także pamięć o zmarłych, a zabieranie jego kwiatów na groby bliskich osób jest często spotykane w wielu kulturach na całym świecie. Podsumowując myślę, że warto jest zacząć stosować profilaktycznie na co dzień nagietek zachowując środki ostrożności w przypadku alergii na tą roślinę. I na wiążące się z nią skutki uboczne.

link do produktu, który zawiera w składzie nagietekhttps://suplementy-ziola.pl/produkt/balsam-do-ust-ochronny-nagietek-i-witamina-e-eco-48-g-cosnature/