Nawłoć pospolita i jej nieznane dotąd działanie

Nawłoć pospolita- Solidago virga- aurea, inaczej może być nazywana jako polska mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik. Pochodzi z rodziny złożone- Compositae. 

Gdzie możemy tą roślinę spotkać?

W tym momencie opowiem Wam o pierwszej Nawłoć pospolita występuje przy drogach, na zboczach, w zaroślach, lasach, na miedzach, suchych łąkach i wrzosowiskach często masowo. Oprócz Polski możem ją spotkać również w Europie oraz Azji.  

Krótki opis nawłoci pospolitej 

Jest to bylina o prostej i sztywnej łodydze w górnej części rozgałęzionej, jej wysokość osiąga 1m. Liście dolne ma ogonkowe. Kwiaty koloru żółtego zebrane w koszyczki tworzą na wierzchołkach rozgałęzień łodygi wielokrotne grona. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwitnie przez około 6tygodni. Jest w tym czasie bardzo dekoracyjna i bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły. Jej wydajność miodowa sięga od 800 do 900 kg z hektara.  Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Przy uprawie należy pamiętać o corocznym przycięciu tuż nad ziemią (tylko sucha część nadziemna). Najlepiej zrobić to jesienią lub wiosną. Warto także ścinać przekwitające kwiatostany. 

Nawłoć pospolita jako surowiec 

Ziele nawłoci (Herba Solidaginis) zawiera m.in.flawonoidy, garbniki, i inne środek o działaniu głównie moczopędnym. 

Nawłoć pospolita na co pomaga? 

Nawłoć pospolita ma właściwości osuszające, przeciwzapalne, ściągające i antyseptyczne. W praktyce często wykorzystywany jest jako napar przy schorzeniach dróg moczowych, nerek, kolce nerkowej, a nawet dolegliwościach stawowych. Skutecznie działa również w przypadku kaszlu, ataków astmy oraz nieżytu oskrzeli, pomaga obniżyć ciśnienie krwi, przyspiesza gojenie ran, hamuje powstawanie kamieni nerkowych (moczanowych), dezynfekujące, rozkurcza mięśnie gładkie dróg moczowych 

Ile razy dziennie można pić nawłoć?

Nawłoć pospolita- herbata (ziele cięte) Teraz powiem, jak możemy przygotować i ile razy dziennie powinniśmy napar z tej rośliny pić. Otóż moi drodzy 1 łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzącej wody, parzymy przez około 15-20 minut, przecedzamy. Spożywamy 2 razy dziennie. Wystudzony napar możemy zastosować zewnętrznie. 

Jakie są odmiany nawłoci pospolitej?

Nawłoć pospolita to nie jedyna odmiana tej rośliny. W Polsce możemy się spotkać m.in. z: nawłoć olbrzmia (nawłoć późna), nawłoć kanadyjska, i nawłoć ogrodowa. Pierwsze dwie pochodzą z Ameryki Północnej i są wyższe (do 2m) niż nawłoć pospolita. 

W jakich postaciach możemy spotkać nawłoć pospolita?

Teraz odpowiemy sobie na pytanie w jakich postaciach możemy spotkać tą roślinę. Otóż moi drodzy czytelnicy nawłoć pospolitą spotkamy m.in. w postaci: 

-Susz

-Napar 

-Odwar

-Nalewka 

-Syrop 

-Tabletka

-Kapsułka 

-Miód ziołowy

-Płyn doustny

-Żel na skórę 

Jakie zawiera substancje aktywne nawłoć pospolita?

Teraz odpowiem na pytanie jakie zawiera w sobie substancje aktywne nawłoć pospolita. Będzie to m.in.:

-Flawonoidy (np.kwercetyna, kemperol, rutozyd) 

-Olejki eteryczne 

-Garbniki 

-Irydoidy 

-Polisacharydy (galaktoza, glukoza, ramnoza, arabinoza, ksyloza)

-Glikozydy fenolowe (pochodne kwasu kawowego, chlorogenowego, salicylowego, chinowego)

-Diterpeny 

-Kwasy fenolowe 

-Saponiny triterpenowe

Jakie przeciwskazania ma nawłoć pospolita?

Ziele nawłoci nie jest zalecane u pacjentów z chorobami serca i nerek, oraz przy nadwrażliwości na rośliny z rodziny astrowatych. Może wywołać u niektórych osób alergię oraz nasilić objawy astmy. Nie powinno się stosować ziela nawłoci również u dzieci poniżej 12roku życia. 

Jakie objawy mogą się pojawić przy wystąpieniu uczulenia na tą roślinę? 

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł nawłoć pospolita wykazuje dobry profil bezpieczeństwa. Uczulenie na ziele nawłoci może się objawić pokrzywką, rumieniem, pieczeniem oraz świądem skóry.

Jak zrobić syrop z nawłoci? 

Teraz opowiem Wam o tym jak należy przygotować syrop z nawłoci. Mam nadzieje, że to o czym teraz powiem zainteresuje tym wiele osób. 

Cytryny szorujemy ciepłą wodą i zalewamy wrzątkiem, gdy ostygną, wyciskamy z nich sok. Dodajemy cukier na każdy litr płynu od 300 do 500g cukru i sok z jednej cytryny. Całość zagotowujemy i rozlewamy do wyparzonych słoiczków. Pasteryzujemy 10 minut od zagotowania się wody. 

Czy ta roślina jest trująca, jeśli tak to dla kogo i jakie mogą przy tym wystąpić objawy?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi tak nawłoć pospolita może być trująca. Zapewne spytacie dla kogo otóż dla bydła domowego. A przy zatruciu mogą wystąpić takie objawy jak gorączka, obrzęki oraz nadmiernym wydalaniem moczu. 

Nieznane ciekawostki o nawłoci pospolitej 

Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby powiedzieć o kilku ciekawostkach, które dotyczą tej rośliny. 

Otóż nawłoć możemy wykorzystać jako środek do przemywania cery trądzikowej, z mokrymi wypryskami. Ładnie oczyszcza skórę i zwęża pory. Polecany jest również jako dodatek do kąpieli szczególnie dla zwiotczałej skóry z wyraźnymi pękniętymi naczyniami krwionośnymi, obrzękami pourazowymi czy sińcami. Wspomaga również kurację antycellulitową. 

Co może symbolizować nawłoć pospolita?

Myślę, że ta informacja będzie jedną już z ostatnich wiadomości, którą omówię w tym artykule, ale równie ciekawą. Ciekawą informacją jest to, że nawłoć pospolita może symbolizować m.in. rozrost, rozkwit, ale również zbliżającą się jesień. Ziele w magii posiada działanie ochronne, rzekomo chroni przed negatywnymi energiami, dodaje odwagi i witalności. Roślina hodowana w ogrodzie może podobno zapewniać dostatek oraz wzrost dochodów, szczególnie w okresie kwitnienia. Mówi się, że przyciąga miłość, pieniądze, działa pozytywnie na intelekt. 

Jaka dzienna dawka będzie bezpieczna?

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach zalecana dzienna dawka wynosi 12g. I nie wolno jej przekraczać. Bo mogą wystąpić wtedy niepożądane skutki uboczne. A mamy sobie pomóc poprzez stosowanie tej roślinie, a nie zaszkodzić.

Link do produktu, który w składzie zawiera nawłoć