Nostrzyk żółty- pomocna roślina na gojące się rany i nie tylko

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis)- Jest to roślina dwuletnia, występuje w stanie naturalnym w miejscach nasłonecznionych, na nieużytkach, miedzach, nasypach, przy torach kolejowych. Inaczej może być nazywana również jako nostrzyk lekarski, nostrzyk zwyczajny, tatarska trawa, nozderek. 

Krótka charakterystyka tej rośliny 

Kwitnie od lipca do października. Kwiaty ma drobne, żółte, są zebrane w grona. Jej wysokość może osiąga do 1m wysokości. Jest to gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych, ale może być też nazywana motylkowatymi. 

Na co może nam pomóc stosowanie nostrzyka żółtego?

Kolejna rzecz, o której będzie mowa w tym artykule to to na co może nam pomóc stosowanie nostrzyka żółtego. A będzie to m.in.:

-Wzmacnia naczynia żylne i limfatyczne

-Gojące się rany 

-Zmniejsza krzepliwość krwi

-Leczyć hemoroidy

-Stany zapalne skóry 

-Nadciśnieniu tętniczym 

-Niestrawność 

-Bóle reumatyczne 

-Zapaleniu spojówek 

– Uspokajające 

-Moczopędne 

-Przeciwgrzybicze

W jakich postaciach możemy spotkać nostrzyk żółty?

Teraz przyszedł czas na to, aby odpowiedzieć na pytanie w jakich postaciach możemy spotkać nostrzyk żółty. Otóż moi kochani będzie to m.in.:

-Krem

-Susz

-Napar

-Maść

-Miód ziołowy 

-Tabletka 

Jakie witaminy posiada w sobie ta roślina?

Myślę, że to pytanie może pojawić się w głowach wielu z Was. Więc dlatego szybko spieszę z odpowiedzią. Otóż będzie to m.in.:

-Flawonoidy 

-Garbniki 

-Sole mineralne

-Związki kumarynowe

-Alantoinę

-Witaminę E

-Witaminę C

-Polisacharydy

-Triterpeny

-Kumaryny 

-Aminokwasy

-Kwasy tłuszczowe 

-Kwasy fenolowe 

-Saponiny triterpenowe 

-Karotenoidy 

Jaka dzienna dawka będzie bezpieczna do stosowania?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie brzmi tą roślinę możemy stosować w postaci naparu. Aby go przygotować musimy ½ lub 1 ½ łyżeczki suszu zalać szklanką wrzącej wody, następnie zaparzamy pod przykryciem od 10 do 15 minut, a następnie odcedzamy i pijemy do 3 razy dziennie po 1 szklance. 

Jakie mogą być skutki uboczne przedawkowania stosowania tej rośliny?

Uważam, że ta informacja będzie jedną z najważniejszych, która będzie zawarta w tym artykule. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą stosować tej rośliny.  A będzie mowa teraz o skutkach ubocznych jakie mogą pojawić się przy przedawkowaniu zalecanej dziennej dawki. Otóż moi kochani czytelnicy mogą się pojawić takie objawy jak:

-Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

-Reakcje alergiczne skórne

-Bóle głowy 

-Krwawienia

– Nudności

Gdzie jeszcze możemy spotkać nostrzyk żółty?

W tym momencie opowiem Wam o tym, gdzie jeszcze oprócz Polski możemy spotkać nostrzyk żółty. Otóż moi kochani tą roślinę możemy spotkać również: 

– w Azji 

– na Antarktydzie

-Alasce

-północne rejony Kanady

-Grenlandię

-północną Syberię 

-południowe krańce Ameryki Południowej, Afryki Południowej i

-Nową Zelandię 

Jakie są jeszcze odmiany nostrzyku oprócz żółtego?

Oprócz nostrzyka żółtego możemy spotkać 2 rodzaje tego kwiatu, a będzie to m.in.:

-Nostrzyk ząbkowany (Melilotus dentatus) Również pochodzi z rodziny roślin bobowatych. Tą odmianę możemy spotkać w Azji i Europie. Natomiast w Polsce jest dość rzadką odmianą. Posiada łodygę, która jest owłosiona w górnej części. Osiąga wysokość do 150 cm. Listki są podługowate, piłkowane, tępe. Przylistki trójkątnie lancetowate i ząbkowane. Natomiast kwiaty motylkowe, bladożółte, długość od 3 do 3,5 mm. Kwitnie od lipca do września 

-Nostrzyk wyniosły (Melilotus altissimus Thuill)- Można go spotkać w Europie został również zawleczony do Ameryki Północnej. W Polsce głównie rośnie w zachodniej, północnej i południowej części kraju. Posiada łodygę, która jest naga, łukowato wzniesiona, a jej wysokość osiąga od 50 do 150 cm. Listki liści dolnych są odwrotnie jajowate. A listki liści górnych są podługowate, tępe i odlegle ząbkowane. Kwiaty są motylkowe, żółte, długość mierzy się między od 5 do 9 mm, zebrane są w grono i długość osiąga od 2,5 do 6 cm. Łódeczka, żagielek, skrzydełka są równej długości. Słupek jest z dwoma zalążkami. Możemy go spotkać na wilgotnych łąkach, przydrożach, siedliskach ruderalnych, jak również nad rzekami. Kwitnie również od lipca do września.

-Nostrzyk biały (Melilotus albus)- Występuje w Afryce Północnej, Egipt, Libia, znaczna część Azji, wschodnia, środkowa i południowa Europa. W Polsce jest pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Łodyga jest naga w górze lekko owłosiona, wzniesiona. Osiąga wysokość od 30 do 150 cm. Liście dolne posiadają trzy listki, które są rombowatojajowate, lub lancetowate górne nieregularnie ząbkowane. Kwiaty są zebrane w grono, które mają od 8 do 10cm. Składają się z od 20 do 80 kwiatów, które mają długość do 5 mm. Kielich dzwonkowaty, nagi lub rzadko owłosiony, z ząbkami krótszymi od rurki. Jest to roślina segetalna, a także światłolubna. Preferuje gleby suche jak również żyzne. Kwitnie od lipca do października.

Kiedy należy kosić nostrzyk?

Myślę, że ta informacja będzie już jedną z ostatnich, która znajdzie się w tym artykule. I jednocześnie może ona zainteresować wiele osób, które chcą zacząć stosować tą roślinę. A mianowicie będzie mowa o, tym, kiedy należy kosić nostrzyk. Jak wiemy nostrzyk jest miododajny. Należy go zbierać w fazie pąkowania rano, bądź też wieczorem. Dlatego, że w ciągu dnia promienie słoneczne wpływają na wzrost zawartości kumaryny, która jest zawarta w tej roślinie. Dodatkowo koszenie należy wykonywać w miarę wysoko tak, aby młode pędy mogły odrastać ze ścierni. 

Czy wiesz, że…?

Nostrzyk żółty jest pradawną rośliną leczniczą, przyprawową, paszową, miododajną, ale również odstraszająca owady. Dodatkowo jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł należy zachować ostrożność przy jego spożywaniu jak również przy spasaniu nim trzody. Na świeżą paszę lub kiszonki stosuje się wyłącznie młode okazy tej rośliny, przed tym jak rozwiną się pąki kwiatowe. 

linki do produktów, które w składzie zawierają nostrzyk żółty: