Oliwa

Olej kokosowy czy oliwa z oliwek?

Jeśli mówimy oliwie z oliwek i o oleju kokosowym to zdecydowanie wygrywa oliwa z oliwek pod względem zawierającymi w sobie witaminami. A jeśli już mówimy punkcie dymienia, czyli wtedy, kiedy jest najniższa temperatura, przy której jest ogrzewany tłuszcz. Wtedy rozpada się na glicerol, oraz na wolne kwasy tłuszczowe co powoduje to, że tracą wszelkie wartości odżywcze, które w sobie zawierają. Podsumowując zdecydowanie w tym pojedynku wygrywa olej kokosowy.

Jak najlepiej spożywać olej kokosowy?

Olej kokosowy zawiera w sobie dużej ilości kalorii. Dlatego zalecane jest dla osoby dorosłej, aby spożywała 3-4 łyżki dziennie. Najlepiej go spożywać podczas posiłków, wówczas będzie lepiej się wchłaniał. Może być wykorzystywany do smażenia jak i do gotowania. Ale także idealnie się sprawdzi do potraw na zimno ze względu na jego kokosowy smak. Można go stosować do upieczenia tortów, czy ciast. Możemy go wykorzystać do czekoladowych deserów jak również wykorzystać jako dodatek do sosów sałatkowych, lub dressingów. Możemy go stosować także do kawy.

Kiedy jeść olej kokosowy?

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach olej kokosowy może przyczynić się do podniesienia cholesterolu, przyspieszenia metabolizmu, zmniejszenia głodu. Regularne spożywanie jest odradzane, gdyż może to zwiększyć ryzyko, że wystąpi choroba układu krążenia.

Na co pomaga olej kokosowy?

Ciekawą informacją jaką możemy przeczytać w różnych źródłach jest to, że olej kokosowy może pomóc w różnego rodzaju infekcjach, biegunkach, dezynfekcji, czy w atopowym zapaleniu skóry. Ma też szerokie działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Chroni przed słońcem, reguluje pracę gruczołów łojowych. Naukowcy w 2006 roku udowodnili, że olej kokosowy może pomóc w walce z chorobą Alzheimera, otyłości, oraz niepokoju. Przyspiesza gojenie ran, wysypki, ukąszeń owadów. Łagodzi zmiany skórne oraz wysypki.

Olej kokosowy na wybielanie zębów

Olej kokosowy posiada w swoim składzie właściwości, które sprawiają, że szkliwo delikatnie się wybiela. Zawarte substancje nie są szkodliwe dla płytki nazębnej ani dla naszego zdrowia. Więc bez żadnych przeszkód możemy go stosować jako naturalny środek, który wybieli nam zęby.

Czy olej kokosowy jest dobry na zmarszczki?

Jest to idealny kosmetyk, który można wykorzystać w masażu. Zadziała skutecznie jako nawilżający preparat, który nadaje się dla wszystkich typów skóry. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry możemy go wmasowywać w skórę każdego wieczoru przed położeniem się spać. Smarowanie olejem kokosowym poprawi elastyczność skóry.

Olej kokosowy stosowany na włosy i ciało

O oleju kokosowym mówi się, że to olej piękności możemy go stosować zamiast masła do ciała, zamiast odżywki, lub maski do włosów, jako płyn do płukania jamy ustnej, maska do paznokci, golenia nóg, w walce z łupieżem, demakijażu, oraz pielęgnacji niemowlaka, wzmacnia paznokcie.

 Na co pomaga olej kokosowy na włosy?

Gdy położymy olej kokosowy na włosy tworzy tzw. tłusty film, czyli ochronną warstwę, który zatrzymuje nawilżenie we włosie. Nierafinowany olej kokosowy, kiedy nałożymy na włosy domyka jego łuski. Sprawia to, że włosy są sypkie i gładsze. Pomaga w walce z trądzikiem. Pomaga w odchudzaniu, działa także jako naturalny dezodorant.

Jak przechowywać?

Nie musi być przechowywany w lodówce, może stać spokojnie w temperaturze pokojowej. Nawet do roku czasu. Ale jak ktoś chce to jak najbardziej można przechowywać w lodówce niska temperatura przedłuży zdatność do spożycia.

Jakie witaminy zawiera w sobie?

Olej kokosowy zawiera w sobie witaminę B2 i 6, E, C napina skórę, rozjaśnia, wyrównuje. Również zawiera kwas foliowy, potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk oraz sód.

Ile trzymać olej kokosowy na twarzy?

Na oczyszczoną skórę nałóż i trzymaj przez około 15 do 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj letnią wodą. Z powyższych składników zrób pastę i nałóż ją na umytą buzię na 2-3 minuty, po czym dokładnie zmyj i nałóż krem lub serum.

Oliwa z oliwek jakie ma witaminy?

Oliwa z oliwek zawiera w sobie dużo witamin między innym będą takie jak witamina A, D, C, B, K, E ale również składniki mineralne będą takie potas, fosfor, jak i magnez. Niedobór witaminy E prowadzi między innym do zmęczenia, jest zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje, jak i problemów z kośćmi, oraz problemów z zębami.

Na jakim oleju nie można smażyć?

Oleje, które możemy zaliczyć do tych co się nie nadają do smażenia, które będą się szybko utleniały pod wpływem wysokiej temperatury będą to m.in. olej słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, kukurydziany oraz z pestek dyni.

Na jakim oleju smażyć warzywa?

Jeśli chcemy krótko podsmażyć warzywa, zrobić naleśniki, czy zeszklić cebulę najlepiej sprawdzi się do tego olej rafinowany. Który zawiera w sobie jedno lub wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć olej rzepakowy i oliwę z oliwek, a do drugiej grupy możemy zaliczyć wspomniany wcześniej olej słonecznikowy.

Jaki jest najgorszy olej?

Nie najlepszym, wręcz najgorszym wyborem spośród dostępnych na rynku olei będzie to zdecydowanie olej kokosowy, który jest nierafinowany. W 90% składa się z kwasów tłuszczowych, które są nasycone. Dlatego nie zaleca się, aby na nim smażyć. Kolejnym złym wyborem nawet, gdy krótko smażymy będzie na oleju z pestek dyni, czy nawet z pestek winogron. Olej słonecznikowy i kukurydziany może być niebezpieczny dla naszego zdrowia i powodować raka. Dlatego naukowy zalecają, aby smażyć na maśle, oliwie z oliwek lub na oleju kokosowym.

Oliwa z oliwek i jej pochodzenie

No dobrze dowiedzieliśmy się już jak możemy go wykorzystać to znaczy nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, jak również o jego właściwościach prozdrowotnych. To teraz przyszła kolej na odpowiedź na pytanie jakie właściwie ta oliwa z oliwek ma pochodzenie. Otóż historia oliwy przypada na rok 3000 r. p.n.e .Uważa się, że to drzewo pochodzi ze starożytnej Mezopotamii, ale to Fenicjanie przyczynili się do tego, aby pomóc rozprzestrzenić się tego drzewa oliwnego między innymi w rejonie basenu Morza śródziemnego. A uważa się, że na Polskie stoły trafiła za pośrednictwem królowej Bony.