Oliwa z oliwek czy olej

Olej rzepakowy niczym nie różni się od śródziemnomorskiej oliwie z oliwek. Wręcz, przeciwnie w wielu parametrach może mieć nad nią przewagę. Ma m.in. wyższą zawartość witaminy E, ale za to ma niższą zawartość kwasów nasyconych, ale również 10-krotnie wyższą zawartość kwasów Omega-3, korzystniejsza jest zawartość proporcji kwasów omega- 6 do omega-3.


Olej, a oliwa z oliwek jakie mają różnice?


Olej i oliwa z oliwek różnią się m.in. pochodzeniem jak również wartościami odżywczymi, które są znacznie wyższe w przypadku towaru, który nie zostaje poddany nadmiernemu przetworzeniu. Do najzdrowszych olejów zaliczamy przede wszystkim oleje nierafinowane.


Kiedy oliwa z oliwek, a kiedy olej?


Zarówno oliwa z oliwek jak i olej rzepakowy mogą być pozytywnie wykorzystywany do smażenia. Ale, gdy mówimy o oleju lnianym i oleju z czarnuszki należy pamiętać, aby były one podawane na zimno. Pozwoli na to, że skutecznie będą dostarczane do organizmu to co w nich jest najcenniejsze.


Czy oliwa z oliwek to olej roślinny?


Oliwa z oliwek pochodzi tylko z oliwek jest mniej przetworzona, a olej roślinny jest mieszanką kilku olejów roślinnych jest wysoce przetworzonym produktem o neutralnym smaku.


Na jakim oleju smażyć warzywa?


Jeśli chcemy krótko podsmażyć warzywa, zrobić naleśniki, czy zeszklić cebulę najlepiej sprawdzi się do tego olej rafinowany. Który zawiera w sobie jedno lub wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć olej rzepakowy i oliwę z oliwek, a do drugiej grupy możemy zaliczyć wspomniany wcześniej olej słonecznikowy.


Na jakim oleju nie można smażyć?


Oleje, które możemy zaliczyć do tych co się nie nadają do smażenia, które będą się szybko utleniały pod wpływem wysokiej temperatury będą to m.in. olej słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, kukurydziany ,oraz z pestek dyni.


Cechy charakteryzujące oliwę z oliwek


Jak podają źródła krajem z, jakiego pochodzi oliwa z oliwek są to kraje śródziemnomorskie. Jest to olej nieschnący. W jego skład wchodzi m.in. nasycone kwasy tłuszczowe to jest (14,86g na 100g), kwas palimitynowy (2,51g), mirystynowy(0,04). Przydatność do jego zużycia po otwarciu jest to około 8-10 miesięcy.


Oliwa z oliwek i jej pochodzenie


No dobrze dowiedzieliśmy się już jak możemy go wykorzystać to znaczy nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce, jak również o jego właściwościach prozdrowotnych. To teraz przyszła kolej na odpowiedź na pytanie jakie właściwie ta oliwa z oliwek ma pochodzenie. Otóż historia oliwy przypada na rok 3000 r. p.n.e .Uważa się, że to drzewo pochodzi ze starożytnej Mezopotamii, ale to Fenicjanie przyczynili się do tego, aby pomóc rozprzestrzenić się tego drzewa oliwnego między innymi w rejonie basenu Morza śródziemnego. A uważa się, że na Polskie stoły trafiła za pośrednictwem królowej Bony.


Jakie są rodzaje oliw?


Teraz Wam powiem coś co może zaciekawić wiele osób, a mianowicie jakie wyróżniamy rodzaje oliw i jakie są jego nazwy:
1.Olej z pierwszego tłoczenia- To są takie oleje, które są wytwarzane przy użyciu tylko i wyłącznie procesów mechanicznych jak i również co najważniejsze to w niskich temperaturach. Nie wymaga dalszej obróbki chemicznej i nadaje się, aby od razu można byłoby go zacząć używać
2.Olej Extra Virgin- Jest to olej, który jego kwasowość jest mniejsza, lub jest równa 0,8%. Idealnie nadaje się do dań na zimno między innymi sałatki, ale także sosów na tego typu oliwie zaleca się krótkotrwałe smażenie
3.Oliwa Virgin- To jest olej, który jego kwasowość wynosi więcej niż 2,0%. Sprawdza się idealnie do przygotowywaniu potraw za równo na ciepło jak i na zimno
4.Olej niezdatny do spożycia inaczej zwany lampante – Jest to olej, który jego kwasowość wynosi więcej niż ,2,0%

  1. Oleje inne niż pierwszego tłoczenia – To są takie oleje, które są otrzymywane przy zastosowaniu rozpuszczaliników, lub z wykorzystaniem innych środków chemicznych w wysokich temperaturach
  2. Rafinowana oliwa z oliwek w tym procesie jest jeszcze nie zdatna do spożycia. W procesie rafirmacji zmniejsza się takie rzeczy jak kwasowość oleju, który jednocześnie eliminuje on wiele korzystnych substancji. Kwasowość tych olei rafinowanych nie może przekraczać 0,3%. Zalecana jest do gotowania, ale również smażenia jest doskonałym zamiennikiem olejów, które są wytworzone z nasion
  3. Oliwa z oliwek, który nie jest z pierwszego tłoczenia-Mieszanka oliwy z oliwek, która jest rafinowana i oliwa, która pochodzi z pierwszego tłoczenia o kwasowości wynoszącej poniżej 2%. Kwasowość tej mieszaniny nie może przekraczać 1%.
  4. Surowa oliwa z oliwek ze skrawek- Skrawki jest to produkt odpadowy, który pochodzi z procesu ekstrakcji oleju z pierwszego tłoczenia. Te części stałe oliwki, z których nie możemy wydobyć mechanicznie większej ilości oleju na zimno są, one poddawane działaniu rozpuszczalnika jak również wysokiej temperatury.
    9.Oliwa z oliwek ze skrawek- To jest mieszanka dwóch olei oleju rafinowanego są łączone ze skrawkami z olejem z pierwszego tłoczenia i jego kwasowość wynosi poniżej 2%. A kwasowość mieszaniny nie może przekraczać 1%.
    Cechy charakteryzujące oliwę z oliwek
    Jak podają źródła krajem z, jakiego pochodzi oliwa z oliwek są to kraje śródziemnomorskie. Jest to olej nieschnący. W jego skład wchodzi m.in. nasycone kwasy tłuszczowe to jest (14,86g na 100g), kwas palimitynowy (2,51g), mirystynowy(0,04). Przydatność do jego zużycia po otwarciu jest to około 8-10 miesięcy.
    Jaki jest najgorszy olej?
    Nie najlepszym, wręcz najgorszym wyborem spośród dostępnych na rynku olei będzie to zdecydowanie olej kokosowy, który jest nierafinowany. W 90% składa się z kwasów tłuszczowych, które są nasycone. Dlatego nie zaleca się, aby na nim smażyć. Kolejnym złym wyborem nawet, gdy krótko smażymy będzie na oleju z pestek dyni, czy nawet z pestek winogron. Olej słonecznikowy i kukurydziany może być niebezpieczny dla naszego zdrowia i powodować raka. Dlatego naukowy zalecają, aby smażyć na maśle, oliwie z oliwek ,lub na oleju kokosowym.