Oman wielki

Oman wielki i jego zbawienne działanie na żołądek i jelita

Oman wielki (Inula helenium L.) Nazwy gwarowe tej rośliny to korzeń bolączkowy, wielkie zioło.Jest zaklimatyzowany w całej Europie. Możemy go spotkać w zaroślach, porębach, rowach, mokrych łąkach. Uprawia się ją również jako roślina lecznicza. Jest rośliną wieloletnią należy do rośliny astrowatych. Pierwotnie występowała na terenie Europy, a także możemy ją spotkać w Azji Środkowej. Jak głosi legenda oman wielki wyrósł z łez Heleny, córki Jowisza, stąd jej jego łacińska nazwa.

 Krótki opis tej rośliny

Oman jest jedną z największych bylin osiągającą wysokość do 1,5m. Jej łodyga jest gruba, wzniesiona, bruzdowana, u góry rozgałęziona i wełnista. Liście łodygowe są lancetowate, prawie bez ogonków, nierówno karbowane, a odziomkowe jajowate i duże, osadzone na długich ogonkach, na spodniej stronie filcowate. Zewnętrzne listki okrywy są liściaste, jajowate, wewnętrzne mają łopatkowaty kształt. Kwitnie od czerwca do września.

Jakie ma wymagania ta roślina

Ta roślina najbardziej udaje się w miejscach wilgotnych, lecz nie błotnistych. Ze względu na system korzeniowy, który jest rozbudowany wymaga gleb głębokich, próchniczych oraz średnio zwięzłych. Natomiast nie odpowiadają mu gleby suche i zachwaszczone. Najlepsze pod uprawę jest stanowisko po okopowych warzywach, mieszankach motylkowych.

Oman wielki jako surowiec

Surowcem omanu wielkiego są wysuszony korzeń i kłącze, barwy brunatnoszarej lub żółtobrunatnej. Zapach surowca powinien być swoisty aromatyczny, smak palący, gorzki, długotrwały. Głównym składnikiem surowca jest olejek.

Jakie jest przeznaczenie tej rośliny

Składniki, które znajdują się w tej roślinie działają moczopędnie, pobudzają czynności żołądka i jelit, działają też żółciopędnie, wykrztuśnie i uspokajająco na drogi oddechowe przy kaszlu, a także przeciwbakteryjnie i przeciwrobacznie. Surowiec tego ziela również stosuje się w zaburzeniach trawiennych, w obrębie przypływu żółci, przy wzdęciach, uczuciu pełności, bólu brzucha, kolce jelitowej, odbijaniu i braku łaknienia.  Napar stosowany jest także w zaburzeniach dróg oddechowych, zwłaszcza nieżycie oskrzeli, jak również w zapaleniu gardła, jamy ustnej i jako środek wykrztuśny i łagodzący uporczywy kaszel. Dodatkowo może pomóc w walce z trądzikiem, przy zaburzeniach miesiączkowania. Kolejną ciekawą informacją, która dotyczy tej rośliny jest to, że idealnie może się sprawdzić również przy pobudzeniu laktacji u mam, ogranicza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych, co możemy zauważyć szczególnie w przypadku raka prostaty, a dodatkowo może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. Ostatnią zaletą tej rośliny, którą możemy dowiedzieć się z różnych źródeł jest to, że obniża glukozę we krwi.

Jak zrobić napar z tej roślinę?

Z takiego surowca jakim jest oman wielki najłatwiej jest przyrządzić napar. Teraz powiem Wam jak należy go przygotować. Ususzony korzeń należy zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na kilkanaście minut. Po odcedzeniu można pić go jak herbatę lub zastosować do okładów czy też jako płukankę.

Jakie są przeciwskazania do stosowania omanu wielkiego

Teraz powiem Wam bardzo ważną informację. A mianowicie jakie są przeciwskazania do stosowania omanu wielkiego.

Otóż tą roślinę odradza się osobom, które cierpią na dolegliwości naczyniowo-sercowe, miażdżyce, czy ciężkie choroby nerek. Również nie zaleca się go podawać kobietom w ciąży jak również karmiącym piersią.

W jakiej formie możemy spotkać oman wielki

 Pewnie wielu z Was w tym momencie zastanawia się w jakiej formie możemy spotkać tą roślinę. Spieszę już z odpowiedzią będzie to m.in.:

-Susz

-Napar

-Odwar

-Macerat

-Nalewka

-Miód ziołowy

-Maść

-Płyn doustny

-Żel na skórę

-Proszek

-Syrop

-Herbatka

-Winko

Co zawiera w sobie ta roślina

W tym momencie opowiem Wam o tym co zawiera oman wielki. Będzie to m.in. takie substancje aktywne jak:

-Fitosterole

-Olejki eteryczne

-Triterpeny

-Sole mineralne

-Poliacetyleny

-Laktony seskwiterpenowe

-Inulina

-Składniki mineralne

-Związki gorzkie

-Alantopiktyna

-Helenina

-Stigmasterol

-Alantol

-Allantoina

-Kwas alantolowy

-Germakren

-Dammarany

-Kwas alantolowy

-Kwas galusowy

-Kwas chlorogenowy

-Kwas kawowy

-Kwas rozmarynowy

Jaka dawka i ile razy dziennie należy stosować oman wielki

Jak możemy dowiedzieć się z różnych źródeł oman wielki należy pić od 2 do 6 razy dziennie po 100 ml przy chorobach pasożytnicznych-200ml 3 razy dziennie (napar z 2-3 łyżek suszu na 1 szklankę wrzątku parzyć przez 20 minut). Stosować również do płukanek, nasiadówek, okładów i przemywania (np. Skóry trądzikowej iłojotokowej).

 Jakie mogą wystąpić skutki uboczne tej rośliny

Uważam, że przyszedł odpowiedni czas na to, aby powiedzieć o kolejnej i równocześnie myślę, że bardzo ważnej informacji. A mowa będzie o tym jakie mogą wystąpić skutki uboczne przy przedawkowaniu tej rośliny.

Mogą pojawić się takie objawy jak:

-Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego będą to m.in. wymioty i biegunki

-Napady drgawkowe

-Paraliż

Czy oman wielki jest jadalny

Odpowiedź na wyżej zadane pytanie brzmi tak. Ta roślina jest jadalna już w starożytnym Rzymie był używany jako lek, przyprawa a korzeń smażony w cukrze stanowił cenny przysmak. Podsumowując mam nadzieje, że tym artykułem przybliżyłam tą roślinę tym, którzy jej nie znali. A Ci co już ją znali dowiedzieli się o niej czegoś nowego. Pamiętajmy o tym, aby przed rozpoczęciem stosowania tej rośliny zapoznać się z ulotką. Nie możemy również zapominać o kolejnej bardzo ważnej rzeczy, która dotyczy tej rośliny. A mianowicie o skutkach ubocznych jakie może posiadać każda rośliny. Mogliśmy się również dowiedzieć o nie to, że pomaga na wiele dolegliwości. Dlatego nie zwlekaj przekonaj się już dziś jak mogą wspaniale zadziałać na Twój organizm preparaty, które w składzie mają oman wielki. Pozwól sobie na nowe lepsze życie z udziałem tej rośliny.

link do produkty, który w składzie zawiera oman:https://suplementy-ziola.pl/produkt/herbatka-gleboki-oddech-breathe-deep-bio-17-x-18-g-306-g-yogi-tea/