Ostropest plamisty i jego pomoc w leczeniu różnych dolegliwościach
Ostropest plamisty (Silybum marianum) [L.] Geartn. Bywa nazywana dzikim karczochem, mlecznym ostem, świętym ostem. Jest rośliną jednoroczną. Na początku tworzy bujną rozetę szerokoeliptycznych lub odwrotnie jajowatych, sinozielonych liści z siateczkowatymi, białymi plamami i kolczastymi brzegami. Jego pęd może dochodzić nawet do 2 m wysokości. Posiada kwiaty koloru fioletowo-purpurowe. Kwitnie od lipca do sierpnia. Jest podobna do ostów. Jego system korzeniowy składa się z korzenia głównego, który sięga 150 cm w głąb ziemi, oraz dobrze rozwiniętych korzeni bocznych.
Gdzie możemy spotkać tę roślinę?
Ten kwiat najczęściej można spotkać w stanie naturalnym w takich krajach jak Europie Południowej, Azji Mniejszej jak i w Afryce. A w Polsce możemy ją spotkać jako roślina zdziczała na przychaciach jak również w ogrodach.
Ostropest plamisty i jej zastosowanie
Ostropest plamisty możemy używać jako roślinę leczniczą w zielarstwie. Była już znana w średniowieczu jak i starożytności. Owoce tej rośliny zawierają m.in. dużo witaminy K i C, białka, cukry, sole mineralne i inne. Działa odtruwająco, przeciwzapalnie, przeciwkrwotoczne, poprawia trawienie, przeciwzakrzepowe. Idealnie może wspomóc pracę pęcherzyka żółciowego. Ma działanie rozkurczowo, a także działa antyoksydacyjnie. Ta roślina także zawiera w sobie witaminę E, sterole roślinne oraz garbniki. Ostropest plamisty można także stosować na trądzik, choroba lokomocyjna, na endiometriozę , czy nawet gdy mamy nasilone migreny. Korzystnie może zadziałać na nerki m.in.
na kamicę nerkową może też chronić przed wystąpieniem piasku, oraz na pęcherz moczowy i oczyścić ich z toksyn. Może także korzystnie zadziałać w przypadku osób, które przyjmują chemioterapie. Pomóc może także na wrzody żołądka, nadkwasotę oraz dla osób, które nadużywają alkohol. Idealnie się sprawdzi także dla osób, które cierpią na osteoporozę. Ekstrakty z ostropestu mogą poprawić odporność organizmu człowieka. Może pomóc, gdy się zatrujemy grzybami. Również może pomóc przy chorobach skóry. Korzystnie może zadziałać na pracę mózgu. Kolejną zaletą jaką niesie za sobą ta roślina jest taka, że jak będziemy spożywać olej z tej rośliny zapewni nam zachowanie młodości, zmniejsza także zaczerwienie skóry, rozjaśnia ją jak również wzmacnia zdolności regeneracyjne. Pomaga także przy żylakach odbytu, krwawienie z jelita grubego, odbijanie, wzdęcia. Wykazuje działanie spazmolityczne.
Jak jeszcze możemy wykorzystać ostropest plamisty?
Inne zastosowania tej rośliny możemy spotkać między innymi w kuchni wykorzystać ją np. Do różnego rodzaju zdrowych sałatek. Można do niej wykorzystać dolne liście. Również w kosmetyce możemy tę roślinę wykorzystać zadziała nawilżająco na skórę jak i przyspieszy jej regeneracje. Olej z jej nasion ma podobne w sobie zastosowanie co olej z ogórecznika czy wiesiołka. Możemy ją spotkać w postaci herbatki ziołowej do przyrządzania naparów do picia. Możemy ziarenka dodawać także do potraw, gdyż mają w sobie najwięcej właściwości. Mają neutralny smak, więc nie zmieniają smaku potraw. Idealnie się sprawdzi jako dodatek do ciasta chlebowego, różnego rodzaju sałatek, jogurtu, zup, czy owsianki.
Czy ostropest może wpływać na ciśnienie?
Otóż odpowiedź na powyższe pytanie brzmi tak może wpływać na regulacje ciśnienia krwi w organizmie człowieka. Dodatkową zaletą tego, że ta roślina posiada w sobie zawartość dobrych tłuszczów. Pomaga także obniżyć poziom cholesterolu. A także może się przyczyniać do hamowania podziałów komórek nowotworowych.
Kiedy najlepiej przyjmować ostropest?
Zalecane jest, aby preparaty z tej rośliny przyjmować pół godziny przed posiłkami. Należy pamiętać, że ma działanie ochronne i wykazuje to, kiedy przyjmujemy ją przez długi okres czasu. Minimum przez kilkutygodniowym stosowaniu. Można go przyjmować przez okres czasu 3 miesięcy.
Ostropest plamisty jakie są przeciwskazania do przyjmowanie tej rośliny?
Jak każda roślina ma swoje zalecenia jak również przeciwskazania, na które właśnie przyszedł moment, żeby o nich opowiedzieć. Będzie to m.in. ciąża, karmienie piersią, antykoncepcja hormonalna jak również niedrożność dróg żółciowych. Nie jest także wskazany dzieciom poniżej 12 roku życia.
Także alergicy powinni uważać ,oraz osoby cierpiące na hipoglikemie nie powinny przyjmować tej rośliny.
W jakiej postaci możemy spotkać ostropest plamisty?
Na rynku możemy spotkać w dużej ilości form tą roślinę m.in.:
-tabletki
-kapsułki
-proszku
-wyciągu
-drażetek
-olej
Skutki uboczne przyjmowania ostropestu plamistego
Do najczęstszych skutków ubocznych przy zażywaniu ostropestu plamistego należy m.in.
-podrażnienie żołądka
-nudności i wymioty
-reakcje alergiczne
-biegunka
-zmniejszenie działania tabletek antykoncepcyjnych
-zgaga
-świąd
-niestrawność
Przed tym jak zaczniemy spożywanie ostropestu plamistego w różnych postaciach. Pamiętaj! Aby udać się przedtem do lekarza i się z nim w tym temacie skonsultować.
Czy ostropest plamisty może pomóc w odchudzaniu?
Możemy się spotkać z takim stwierdzeniem, że stosowanie ostropestu może wspomagać proces odchudzania. Lecz badania naukowe nie potwierdzają tego, że ta roślina ma takie zastosowanie. Jedynie jej działanie jest takie, że może wspierać w uzyskaniu prawidłowej masy ciała. Może ona dotyczyć jej wpływ na zwiększenie wrażliwości na insulinę oraz obniżenie glukozy we krwi na czczo. Podsumowując warto wprowadzić do swojego jadłospisu tą roślinę, gdyż niesie ona za sobą wiele pozytywnych cech. Ale też należy pamiętać o skutkach ubocznych, o których była mowa wyżej. Bo może nam pomóc na wiele dolegliwości, ale również może zaszkodzić.
Gdzie najczęściej możemy kupić ostropest plamisty?
Najczęstszym miejscem w jakich można dostać tą roślinę w różnej postaci będzie apteka, lub sklep zielarski.
Linki do produktów, które zawierają w składzie ostropest plamisty