Pięciornik gęsi i jej niezwykłe działanie na dolegliwości z układem pokarmowym i nie tylko

Pięciornik gęsi (łac. Potentilla anserina)- Znana jest również pod takimi nazwami jak pięćperset gęsi, srebrnik, gęsiówka, gęsie ziele, gęsia trawa, drabniki, grzmotnik lub dziewicze. Jest to gatunek byliny kłączowej z rodziny różowatych. W Polsce rośnie jako gatunek pospolity. 

Gdzie możemy spotkać pięciornik gęsi?

Teraz opowiem Wam, gdzie możemy spotkać tą roślinę, bo myślę, że wiele osób to może zaciekawić. Jak dowiadujemy się z różnych źródeł pięciornik gęsi rośnie w większej części Europy, z wyjątkiem południowych jej części. A także w Azji i Ameryce Północnej. 

Krótka charakterystyka pięciornika gęsiego

Teraz krótko opisze to jakie stanowisko jest najlepsze dla tej rośliny i jak ona wygląda. Otóż pięciornik gęsi preferuje, gdy jej stanowisko jest dobrze nasłonecznione, gleby bogate w azot, również, gdy są dość wilgotne. Lubi wilgotne łąki, pastwiska, zręby, zarośla, przydroża, brzegi zbiorników wodnych i podwórza. Jej wysokość sięga od 20 do 45 cm. Łodyga posiada pokładającą się o długości 20 cm. Kwitnie od maja do sierpnia. Korzenie i młode pędy są jadalne. Mieszkańcy północnej Europy kiedyś z młodych pędów przygotowywali różnego rodzaju sałatki, a kłącza można dodawać do herbaty. 

Na jakie choroby pomoże ta roślina?

Ta roślina ma działanie ściągające, przeciwbiegunkowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo. Działa również moczopędnie, żółciopędnie. Poprawia również przemianę materii, bolesne miesiączkowanie, niweluje trądzik, cienie pod oczami, przebarwienia.

Pięciornik gęsi i jej nieznane magiczne działanie 

Z pewnością niewiele osób wie, ale tej roślinie od zawsze przypisywano również magiczne działanie. A mianowicie uważa się, że pozwala uwierzyć w siebie, zapewnia ochronę, daje mądrość, spokojny sen, i zdrowie. Gdy się nosi ją w portfelu to pozytywnie działa na finanse. 

W jakich postaciach możemy spotkać pięciornik gęsi?

Uważam, że przyszedł idealny moment na to, aby opowiedzieć w jakich postaciach możemy spotkać pięciornik gęsi. A będzie to m.in.:

-Napar

-Odwar

-Nalewka 

-Krem

-Szampon do włosów

-Odżywka do włosów

Jakie posiada substancje aktywne ta roślina?

A teraz powiem o tym jakie pozytywne substancje aktywne posiada ta roślina. Będzie to m.in.:

-Kwas askorbinowy

-Katechiny 

-Kemferol

-Kwercetyna

-Kwercytryna

-Garbniki 

-Proantocyjanidyny

-Triterpeny

-Sole mineralne

-Kwas elagowy

-Kwas galusowy 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania pięciornika gęsiego?

Jak wiemy z poprzednich artykułów każda roślina może mieć różne przeciwwskazania. Nie jest inaczej również i w tym przypadku. A mianowicie nie zaleca się tej rośliny kobietom w ciąży, karmiącym piersią, osoby z przewlekłą biegunką i owrzodzeniami jelita grubego. W szczególności dzieciom nie można podawać tej rośliny. 

Jak prawidłowo przygotować napar z pięciornika gęsiego i jak go stosować?

Przyszedł odpowiedni moment na to, aby opowiedzieć, jak należy prawidłowo przygotować napar i w jakiej dawce. 

Otóż moi kochani w celu przygotowania naparu należy zalać 1 łyżkę ziela tej rośliny 200ml wody i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Gdy mamy problemy trawienne oraz z miesiączkowaniem należy go pić od 2 do 3 razy dziennie. 

Skutki uboczne jakie może wywoływać ta roślina?

W tym momencie opowiem o skutkach ubocznych w przypadku, gdy przedawkujemy zalecaną dzienną dawkę. O, której już wyżej była mowa. I myślę, że to będzie przedostatnia rzecz, która będzie dotyczyła tej rośliny, ale jednocześnie bardzo ważna. Mogą wystąpić m.in.:

-Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zaparcia, nudności oraz wymioty

Jakie gatunki możemy spotkać pięciornika gęsiego?

Kolejną rzeczą i myślę, że już jednocześnie ostatnią, o której opowiem w tym artykule to jakie gatunki tej rośliny możemy spotkać. A wyróżniamy ich 7. Są to m.in.:

-Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)- Jest to gatunek rośliny wieloletniej, należy do rośliny różowatych. Występuje na obszarach strefy umiarkowanej w Ameryce Północnej, Azji i obu Europach

-Pięciornik kurze-ziele (Potentilla erecta)- Inaczej może być nazywana również jako pięciornik kurzyślad, panieński korzeń, pięciornik czteropłatkowy, pięciornik leśny. Występuje w Europie i Azji oraz Ameryce Północnej

-Pięciornik biały (Potentilla alba) – Gatunek byliny kłączowej pochodzi z rodziny różowatych. Występuje na centralnej i wschodniej Europie, północne Włochy oraz Macedonię Północną

-Pięciornik błotny, siedmiopalecznik błotny (Potentilla palustris)- Jest to kępiasta bylina. Posiada mocno ubarwione kwiaty, które są zebrane w luźne kwiatostany. Łodyga osiąga wysokość do 50 cm. Można go spotkać w Europie i Azji, a także w Ameryce Północnej. 

-Pięciornik rozłogowy (Potentilla reptans)- Rośnie dziko w Europie, Azji oraz Afryce Północnej. Posiada łodygę płożącą się lub podnoszące się. Wyrastają z grubego i słabo rozgałęzionego się kłącza. Osiąga długość między 30 a nawet dochodzi do 100cm

-Pięciornik wyprostowany (Potentilla recta)- Ten gatunek możemy spotkać w Azji i Europie. Łodygę ma wzniesioną osiąga wysokość od 30 do 70 cm. A listki są podługowate, ząbkowane, obustronnie zielone i obficie owłosione 

-Pięciornik skalny- Gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Turcji, Chin i Europy. W Polsce możemy go spotkać rzadko i możemy go spotkać tylko w środkowej części kraju

Podsumowując mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł Was zaciekawił. I przekonał do tego, aby rozpocząć jej stosowanie. Dodatkową zaletą jest to, że istnieje nie tylko jedna, ale aż siedem odmian tej rośliny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki, gdyż wtedy mogą wystąpić niepokojące skutki uboczne ze strony układu pokarmowego. 

Dlatego podkreślam jeszcze raz nie przekraczajmy zalecanej dziennej dawki, bo chcemy, aby ta roślina nam pomogła, a nie zaszkodziła.

Link do produktu: