Pokarmy, które uwielbia Twój mózg
Jak jedzenie, które spożywasz, ma wspólnego z funkcjonowaniem mózgu? Okazuje się strasznie dużo. Chociaż od zawsze wiedzieliśmy, że to, co jemy, wpływa na nasze ciało i na to, jak wyglądamy, naukowcy coraz częściej dowiadują się, że to, co jemy, odbija się na naszych mózgach.
Często wymieniana jako przykłady zdrowego odżywiania dla naszego umysłu i przy okazji serca jest dieta śródziemnomorska. Koncentruje się na produktach pochodzenia roślinnego, takich jak owoce i warzywa i obejmuje produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Dieta śródziemnomorska, pierwotnie pomyślana jako sposób odżywiania przyjazny dla serca, okazuje się równie korzystna dla mózgu, ponieważ koncentruje się na warzywach, produktach pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktach mlecznych. Kiedy wydobędziesz esencję tego stylu odżywiania, otrzymasz najlepsze w dzisiejszych czasach myślenie o zapewnieniu swojemu organizmowi najbardziej korzystnego odżywiania, określanego jako dieta MIND.
Dieta śródziemnomorska zmniejsza prawdopodobieństwo demencji i wydłuża pamięć oraz inne funkcje poznawcze. W rzeczywistości badania pokazują, że przestrzeganie tej diety w luźny sposób zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera o 35%, a ścisłe przestrzeganie jej może poprawić długowieczność mózgu nawet o 53%.
Co takiego jest w dicie śródziemnomorskiej co sprawia że nasz mózg staje się sprawniejszy?
Oleje pochodzenia roślinnego
Do najbardziej skutecznych olejów roślinnych, poprawiających czynności fizjologiczne mózgu, należą oliwa z oliwek, olej z nasion lnu lub pestek dyni, a także olej rzepakowy. Są one konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórek mózgowych ze względu na dużą zawartość niezbędnych tłuszczów nasyconych, które w 70% tworzą tzw. mielinę tłuszczowo białkową powłokę neuronu, odżywiającą go i przewodzącą impulsy nerwowe. Dzięki nim poprawia się zaś zdolność jednostki do koncentracji i lepszego zapamiętywania, a neurony zyskują ochronę przed upośledzeniem zasadniczych funkcji układu nerwowego.
Ryby i owoce morza
Ryby i owoce morza to źródło drogocennych kwasów omega-3 oraz tryptofanu, substancji, której niedobór w diecie upośledza proces uczenia się. W diecie mającej na celu wzmocnienie pracy mózgu zaleca się spożycie m.in. łososia, śledzia, makreli, halibuta, tuńczyka, dorsza lub sardynek.
Nasiona
Produktami poprawiającymi zdolności koncentracyjne i pamięć są nasiona i ziarna zbóż. Szczególne znaczenie dla kondycji mózgu człowieka mają m.in. siemię lniane, nasiona chia, pestki dyni oraz nasiona słonecznika bogate w lecytynę poprawiającą procesy zapamiętywania. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 korzystnie wpływają na funkcje poznawcze, budują specjalne osłonki komórek nerwowych i zapewniają ich elastyczność i właściwą ochronę.
Antyoksydanty w diecie dla mózgu
Antyoksydanty to substancje, które wiążą wolne atomy tlenu. Opóźniają procesy starzenia się komórek, chronią przed demencją starczą, pozytywnie wpływają na pamięć. Znajdziesz je między innymi w:
- owocach jagodowych (truskawkach, jagodach, borówkach, malinach, poziomkach)
- wiśniach,
- morelach,
- arbuzach,
- owocach cytrusowych,
- brokułach,
- kalafiorze,
- natce pietruszki,
- szpinaku,
- marchwi,
- brukselce,
- cebuli.
Wino
Posiada właściwości przeciwzapalne, a odmiany czerwone charakteryzują się wysokim stężeniem polifenoli. Osoby, które nie spożywają alkoholu, prawdopodobnie nie powinny zaczynać. Ale jeśli lubisz od czasu do czasu kieliszek wina, wybierz czerwone ma ono większy wpływ na zdrowie niż białe dzięki wyższej zawartości polifenoli.
Dieta śródziemnomorska może na kilka sposobów obniżyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu, zwłaszcza poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zapalenie i utlenianie są zaangażowane w wiele stanów chorobowych. Zapalenie często występuje w organizmie po urazie i infekcji, ale może również wystąpić w wyniku diety. Utlenianie, które jest wywoływane przez kontakt z zanieczyszczeniami, chemikaliami, stresem i niektórymi pokarmami jest jak rdzewienie komórek i tkanek.
Niektórzy eksperci, którzy przyjrzeli się wynikom badań, twierdzą, że orzechy i oliwa z oliwek były odpowiedzialne za efekty zdrowotne dla serca, opierając się na fakcie, że wszystkie trzy diety zawierały mniej więcej taką samą ilość tłuszczu.
Magia Morza Śródziemnego
Mamy bardzo mocne wskazówki jak ważne jest odżywianie nie tylko dla serca i ogólnego stanu zdrowia, ale także dla funkcjonowania mózgu. Prawdziwą magią diety śródziemnomorskiej może być to, że ogranicza ona czerwone mięso, wysokotłuszczowy nabiał i słodycze. Zamienia masło i smalec na zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i odrzuca przetworzone przekąski. Co zostaje? Owoce, warzywa i chude białka, takich jak ryby, orzechy, ziarna i fasola.
Ogólnie rzecz biorąc, bycie świadomym tego, co jesz, może mieć wiele korzyści zdrowotnych dla całego ciała w tym dla mózgu i pamięci. Nawet małe zmiany mogą mieć duże znaczenie. Poznaj nowe diety lub zmień niektóre pokarmy w codziennych posiłkach, aby zapewnić trochę dobroci pobudzającej mózg.