Por pomaga obniżyć ciśnienie krwi i nie tylko
Por(Allium ampeloprasum L.)- Jest to gatunek rośliny dwuletniej. Pochodzi z rodziny amarylkowatych (podrodzina czosnkowa).
Gdzie możemy go spotkać?
Pierwszą rzeczą, o jakiej opowiem w dzisiejszym artykule to miejsca w, których możemy znaleźć to warzywo. A będzie to m.in.:
-Polska (trafił tu już w średniowieczu)
-Azja Mniejsza
-starożytny Rzym, Egipt, Grecja (uprawiano ją tam w celach konsumpcyjnych)
Krótka charakterystyka tego warzywa
W tej części artykułu scharakteryzuje pora. Posiada łodygę, która jest bardzo skrócona i tworzy tzw. piętkę. Liście są wydłużone i płaskie. W drugim roku wegetacji wyrastają wysokie pędy kwiatostanowe, które mogą osiągać nawet do 2 metrów wysokości. Mają kolor biały lub biało różowy są zebrane w baldachy. Posiada system korzeniowy wiązkowy, który jest silnie rozwinięty. Większość korzeni sięga od 20 do nawet 125 cm w głąb gleby.
Jakie witaminy możemy znaleźć w tym warzywie?
Myślę, że przyszedł odpowiedni moment na to, aby wymienić witaminy, które możemy znaleźć w tym warzywie. A będzie to m.in.:
-Izoleucyna
-Leucyna
-Lizyna
-Metionina
-Kwas asparaginowy
-Kwas glutaminowy
-Białko
-Węglowodany
-Woda
-Tłuszcze
-Tiamina
-Ryboflawina
-Witamina C
-Niacyna
-Witamina B6
-Foliany
-Witamina B12 (kobalamina)
-Witamina D
-Witamina A
-Witamina E
-Witamina K
-Witamina PP
-Sód
-Fosfor
-Magnez
-Potas
-Wapń
-Żelazo
-Jod
-Cynk
-Miedź
-Mangan
-Błonnik
-Witamina B9 (Kwas foliowy)
Na co pomaga jedzenie tego warzywa?
Kolejną rzeczą, o jakiej opowiem Wam moi drodzy czytelnicy w dzisiejszym artykule będą to pozytywne korzyści płynące z jedzenia tego warzywa. Por może pomóc nam w takich chorobach jak:
-Miażdżyca
-Nowotwory
-Cukrzyca
-Pomaga obniżyć ciśnienie krwi
-Zmniejsza stężenie trójglicerydów i homocysteiny
-Chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
-Ma działanie przeciwutleniające i bakteriobójcze
Przeciwwskazania do jedzenia pora
Była mowa o tym komu jest zalecane jedzenie tego warzywa. Teraz przyszedł czas, aby powiedzieć o przeciwwskazaniach. Otóż moi drodzy czytelnicy nie zaleca się jedzenie takiej grupie osób jak:
-Małe dzieci
-Osoby starsze
-Zgaga
-Refluks
-Choroba wrzodowa
-Choroba wątroby
-Zespół jelita drażliwego
KURCZAK ZAPIEKANY Z PORAMI
SKŁADNIKI
-2 duże filety z kurczaka (600 gramów)
-Sól
-Pieprz
-1/2 łyżeczki czerwonej w proszku
-1/2 łyżeczki suszonego tymianku
-2 ząbki czosnku
-1 łyżeczka oliwy
-1 łyżeczka soku z cytryny
-2pory
-łyżka masła
-łyżki (60 ml) śmietanki kremówki
-70gramów mozzarelli (do zapiekania)
PRZYGOTOWANIE
Każdy filet pokroić wzdłuż na 4 części. Mięso doprawić solą, pieprzem, papryką w proszku, tymiankiem, posmarować przeciśniętym przez praskę czosnkiem, oliwą i sokiem z cytryny. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Białą i jasnozieloną część pora przekroić wzdłuż na pół i pokroić na plasterki. Ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego, doprawić solą. Na wierzchu położyć filety z kurczaka, na nim ułożyć wiórki masła. Wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut. Po tym czasie polać kurczaka śmietanką a następnie posypać tartym serem. Piec jeszcze przez 5 minut (z funkcją grilla jeśli ser ma się lekko zrumienić).
ZUPA POROWO-ZIEMNIACZANA Z KURCZAKIEM
SKŁADNIKI
-2 udka kurczaka bez kości i skóry
-1 większy por (około 500 gram)
-1 cebula
-2 łodygi selera naciowego
-50 gram masła
-1 litr bulionu drobiowego lub rosołu
-500 gram ziemniaków
-2 łyżki listków świeżego tymianku
-2 łyżeczki suszonego estragonu
-2 liście laurowe
-100 ml śmietanki 18% do zup i sosów
PRZYGOTOWANIE
Mięso umyć, osuszyć i pokroić na kawałki (ok. 1,5 cm). Pora przekroić na 2 części – białą i zieloną. Dokładnie umyć, wypłukując piasek spomiędzy zielonych liści. Zbrązowiałe brzydkie końce pora wyrzucić. Białą część pokroić wzdłuż na 4 części, następnie w poprzek na plasterki, odłożyć. Tak samo posiekać zielone części pora i odłożyć. Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Selera na plasterki. W szerokim dużym garnku roztopić masło, dodać zielone części pora, cebulę oraz selera i co chwilę mieszając smażyć aż warzywa zmiękną (ok. 10 minut). Dodać bulion oraz obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Całość zagotować, doprawić solą i pieprzem. Przykryć i gotować przez ok. 10 – 13 minut aż ziemniaki będą miękkie. Odłożyć 2 łyżki wazowe ziemniaków z porami a resztę zupy zmiksować w blenderze kielichowym. Zmiksowaną zupę umieścić z powrotem w garnku. Zagotować z dodatkiem pokrojonych białych części pora, pokrojonego na małe kawałki kurczaka oraz ziół. Zagotować, przykryć i gotować pod przykryciem przez ok. 10 – 13 minut, aż kurczak będzie miękki. Dodać odłożone ziemniaki z porami i zagotować. Odstawić z ognia. Stopniowo dodawać śmietankę ciągle mieszając.
PASTA Z FASOLI
Wege pasta kanapkowa z fasoli
SKŁADNIKI
-1 puszka białej fasolki
150 gram korzenia selera
-1 por
-2 ząbki czosnku
-3 łyżki oliwy extra
-Sól
-Pieprz
-Tymianek
-1 liść laurowy
-1 goździk
-60 ml wody
– natka pietruszki
-1 łyżeczka soku z cytryny
PRZYGOTOWANIE
Fasolkę odcedzić na sitku. Selera obrać i pokroić w kosteczkę. Odkroić białą część pora, przekroić wzdłuż na pół i dokładnie opłukać, następnie pokroić na 1 cm plasterki. Zielone części pora można wykorzystać do wywaru, bulionu itp. Czosnek obrać i zetrzeć na tarce. W garnku, na 2 łyżkach oliwy, poddusić selera i pora oraz połowę czosnku (co chwilę mieszając smażyć przez około 5 minut). W międzyczasie doprawić solą, pieprzem, tymiankiem. Dodać listek laurowy i goździka. Następnie wlać wodę, przykryć garnek i gotować przez ok. 5 – 10 minut, do miękkości selera i aż cała woda zostanie wchłonięta przez warzywa. Z ugotowanych warzyw usunąć listek oraz goździka i przełożyć do pojemnika malaksera. Dodać odcedzoną fasolę, pozostały świeży czosnek, pozostałą 1 łyżkę oliwy, łyżkę listków natki pietruszki i sok z cytryny. Zmiksować na pastę (niekoniecznie idealnie gładką). Pastę doprawić w razie potrzeby solą i pieprzem.
PROPOZYCJA PODANIA
Do kanapki z pastą fasoli pasują różne warzywa np. papryka, rzodkiewka, pomidorki koktajlowe, świeży ogórek. A także ogórek kiszony i suszone pomidory.
Czy wiesz, że…?
Ostatnią rzeczą, jaka się znajdzie w dzisiejszym artykule to będzie ciekawostka. Pewnie niewiele z Was wie, ale por jest jednym z symboli Walii. To warzywo się stosuje w medycynie ludowej w przypadku ukąszenia owadów.
Linki do produktów, które w składzie zawierają por: