Pora na zapachowe doznania w ciągu dnia – wanilia, bergamotka, drzewo sandałowe

Wstęp

Za pomocą zmysłu węchu możemy odbierać jak i nadawać bodźce w codziennym życiu.

Odczucia zapachowe w naszym otoczeniu wpływają na nasz nastrój, a nawet emocje. 

Wanilia

Temat wanilii był już poruszany w jednym z poprzednich artykułów. Opisując dziś tę kwestię warto do niej wrócić. Wywodzi się z Ameryki Południowej i Środkowej. Największe ilości tej przyprawy zbiera się także na Madagaskarze i Indonezji. Istnieje ponad 100 gatunków wanilii. Wanilia sama w sobie ma wiele zastosowań, a oto kilka z nich:

Aromaterapia

Należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość dodawanego olejku waniliowego. Rekomendowane jest to, by dodać maksymalnie 2 krople.

Olejek waniliowy pomaga stymulować pragnienie lub apetyt. Stosowanie olejku waniliowego w tej formie może mieć również korzystny wpływ na nasze zdrowie, poprawiając samopoczucie.

Wanilię spotykamy na co dzień

Ze względu na charakterystyczny zapach, olejek jest bardzo często stosowany w produkcji perfum, a także w branży kosmetycznej. 

W kuchni

Wanilia bywa często wykorzystywana jako dodatek do wielu potraw ze względu na swój charakterystyczny aromat – urozmaicając nasze dania.

Bergamotka – roślina pochodząca z Włoch.

Olejki eteryczne z bergamotki mają działanie:

 uspokajające,

działają na układ nerwowy,

 wpływa na nastrój,

 zmniejsza częstotliwość bicia naszego serca.

Bergamotka  jest znakomitym przeciwutleniaczem Dlaczego? Witamina A i witamina C wspomagają walkę z procesem starzenia. Bergamotka zapobiega nadmiernemu powstawaniu wolnych rodników w naszym organizmie. Ponadto stosowanie bergamotki poprawia krążenie krwi i pracę tętnic.

Bergamotka jest doceniana za swój specyficzny zapach. Bergamotka może być składnikiem naparów, dzięki czemu będzie działała na nasz układ trawienny.

Bergamotka ma kwaśny smak, dodając ją do potraw należy zawsze postępować z umiarem.

Przeciwwskazania

Olejki eteryczne nie zawsze są zalecane, a można tu wspomnieć o:

  • kobietach w ciąży,
  • kobietach karmiących piersią,
  • dzieciach.

Uprawa bergamotki

Drzewa preferują ciepły i wilgotny klimat. Zalecana jest wówczas temperatura pokojowa sięgająca od 15 do 25, a nawet 30 stopni Celsjusza.

We Włoszech, skąd pochodzi; sady bergamotowe zwyczajowo sadzi się w nietypowym terenie – na stromych wzgórzach. Istotne jest poddawanie drzewa bergamotki regularnemu procesowi nawadniania.

Podsumowując,

Już od wieków, aż do aktualnej chwili bergamotka nadal jest cenionym składnikiem branży kosmetycznej, czy perfumach. Bergamotka kojarzy się ze świeżym i przyjemnym zapachem, który odpowiednio pasuje do obecnej pory roku.

Drzewo sandałowe

Pochodzi z Nepalu. Duże ilości drzewa sandałowego pochodzą z Indii.

Jakie niesie ze sobą korzyści drzewo sandałowe ?

  • łagodzi stany zapalne,
  • wspomaga leczenie infekcji skórnych,
  • ma działanie uspokajające,
  • poprawia nastrój.

 W aromaterapii drzewo sandałowe jest bardzo popularne; 

  • wspomaga leczenie wielu dolegliwości,
  • jest składnikiem wielu kosmetyków, w tym perfum.

Dla „ciekawskich” – jak wygląda uprawa drzewa sandałowego?

Uprawa drzew sandałowych jest bardzo pracochłonna i wymagająca dużo cierpliwości. Drzewa te wymagają skrupulatnej opieki. Może minąć 25 lat,  zanim osiągną pełną dojrzałość i będą gotowe do dalszego wykorzystania. W tym okresie, by zachować optymalny rozwój drzewa sandałowe wymagają:

  • odpowiedniego nawadniania,
  • temperatury,
  • ochrony przed szkodnikami.

Należy wspomnieć, iż w pewnym okresie import drzewa sandałowego był tak drogi, że wiele osób szukało wszelkiego rodzaju substytutów zapachowych tej rośliny.

Kadzidło z aromatem, o jakim dziś mowa – zapach drzewa sandałowego jest znane od setek lat ze względu na szereg właściwości leczniczych, czy codziennych zastosowań – mających wpływ na nasze samopoczucie. 

Podsumowując,

Drzewo sandałowe, wanilia, czy bergamotka mogą pomóc poprawić jakość naszego snu. To nie jest wszystko, ponieważ omawiane dziś rośliny mogą przyczynić się poprawy koncentracji. Należy pamiętać również o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych. 

Pamiętajmy, że omawiane dziś to nie jedyne rośliny działające na nasze codzienne zapachowe odczucia. Odpowiedni aromat może wpłynąć na postrzeganie naszego codziennego otoczenia. Pamięć zapachowa może przypominać nam o pozytywnych lub negatywnych wspomnieniach. Zapachy, jakimi otaczamy się na co dzień mogą mieć wpływ na nasze funkcje poznawcze, dlatego tak ważny jest skrupulatny dobór odpowiednich aromatów. Wiele mówi się o tym, że zapach może wpływać na nasz proces decyzyjności w codziennych sytuacjach.

Linki