Prawoślaz lekarski na problemy układu pokarmowego i nie tylko

Prawoślaz lekarski- Althaea officinalis L. jest znany jako malwa prawdziwa, topolówka, ślazem lekarskim lub ślazem prawdziwym jest rośliną bujną i wieloletnią. Rośnie na nisko położonych wilgotnych terenach. Lubi porastać brzegi potoków, zbiorników wodnych, rowów melioracyjnych i bagien. Często uprawiany w ogródkach, łąkach, murawach, rowach, solniskach. W średniowiecznej Europie zioło to chętnie uprawiali mnisi do celów leczniczych. Wszystkie tradycje zielarskie wykorzystywały prawoślaz jako środek kojący, zmiękczający, łagodzący i moczopędny. 

Skąd pochodzi?

Prawoślaz lekarski pochodzi z rejonu rozciągającego się od basenu Morza Śródziemnego do wybrzeża Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego, Syberii i Ałtaju. Występuje także na Wyspach Brytyjskich i wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Krótki opis tej rośliny

Prawoślaz lekarski jest byliną. Łodygę ma wzniesioną, dochodzącą do 1,5m. Liście są 3-5 klapowe, w zarysie sercowate lub okrągławe, ogonkowe, pokryte gęsto włoskami nadającymi roślinie srebrzysty odcień. W ich kątach pojedynczo lub po kilka, wyrastają bladoróżowe kwiaty. Są one dość duże, umieszczone głównie na wierzchołku łodygi. Prawoślaz kwitnie w lipcu i sierpniu. Owocem jest guzikowata rozłupka rozpadająca się na 10-18 okrągławych, ciemnobrązowych niełupek długości 3,5-4,5 mm, grubości 0,9-1,3 mm i średnicy około 2mm. Masa 1000 niełupek wynosi 1,6-3,5 g. Część podziemna składa się z krótkiego, grubego kłącza, z którego wyrastają sięgające dość głęboko liczne, białe, mięsiste korzenie okryte żółtawobrunatną skórką.

Jakie ma wymagania prawoślaz lekarski?

Jedną z pierwszych informacji jakie w dzisiejszym artykule poruszę będzie to jakie ma właściwie wymagania ta roślina. Prawoślaz jest dość dobrze przystosowany do warunków klimatycznych Polski. W uprawie wymaga gleb głębokich, średnio zwięzłych, ciepłych, dostatecznie wilgotnych i zasobnych. Natomiast nie odpowiednimi będą gleby zwięzłe, zaskorupiające się, sapowate oraz zbyt suche. W niekorzystnych warunkach korzeń zatraca swój palowy charakter i wytwarza dużo drobnych nitkowatych korzonków bocznych, które są nie przydatne jako surowiec. Prawoślaz zwykle się uprawia po roślinach okopowych lub po zbożach.

Prawoślaz lekarski jako surowiec

Surowcem jest walcowaty, jasnobrunatny korzeń, na przekroju mączysty, słabo pylący, o swoistym, słabym zapachu i śluzowato-słodkawym smaku. Może być okorowany, wówczas ma białe lub lekko żółtawe zabarwienie. Surowcem są także liście i kwiaty. W korzeniu występuje śluz, pektyny, skrobia, sacharoza, olej tłusty, związki białkowe i inne. W liściu znajduje się śluz, olejek lotny, kwasy organiczne i skrobia, pektyna, asparagina, sole mineralne, garbniki, betaina.

Na co może pomóc prawoślaz lekarski?

Kolejną ciekawą informacją będzie to, jak może działać prawoślaz i na co on może nam pomóc. Surowiec działa przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego (podrażnienia, uszkodzenia nabłonka, wrzód żołądka, nadkwaśność), w schorzeniach górnych dróg oddechowych, jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem. Zewnętrznie stosowany jest na trudno gojące się rany, wrzody, czyraki, w ropnym zapaleniu powiek. Także do lewatyw w przewlekłych zaparciach. Resztki pozostałe po czyszczeniu korzeni mogą być wykorzystywane jako dodatek do paszy dla zwierząt. Idealnie się także może sprawdzi w problemach skórnych. Działa prawidłowo na pracę jelit i struny głosowe. Może pomóc na zgagę, a także na anginę.

Jak pić prawoślaz?

Prawoślaz można pić w postaci syropu do picia, tabletek do ssania, a także w postaci suszu z korzenia czy suszu z liści. Z prawoślazu możemy przygotować zimny wyciąg. 2-3 łyżki ziela prawoślazu zalewamy 2 szklankami przegotowanej, ostudzonej wody.

 Prawoślaz jakie są przeciwskazania do jej stosowania?

Następną ciekawą i równie ważną informacją będzie to jakie są przeciwskazania do stosowania towaru, które w składzie mają w sobie prawoślaz. Produktów na bazie prawoślazu lekarskiego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ta roślina zawiera w sobie cukier, dlatego dużą ostrożność zaleca się diabetykom. W przypadku dzieci poniżej 3 lat konieczna jest konsultacja z lekarzem. Również padaczka jest przeciwskazaniem do stosowania prawoślazu, choroba alkoholowa oraz astma oskrzelowa.

Syrop prawoślazowy działania niepożądane

W przypadku złożonego syropu prawoślazowego może dochodzić do dolegliwości ze strony układu krążenia będzie to m.in. podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, tachykardia.

Czy syrop prawoślazowy jest bezpieczny?

Jak możemy przeczytać w różnych źródłach syrop z prawoślazu jest powszechnie uważany za jeden z najbezpieczniejszych leków na kaszel, także dla dzieci. Natomiast należy zwrócić uwagę na zalecenia producentów, które mówią o ograniczeniach wiekowych dotyczących tego produktu nie zaleca się stosowania syropu prawoślazowego poniżej 3. roku życia.

Jakie składniki zawiera w sobie prawoślaz?

Ostatnią ciekawą informacją będzie to jakie właściwie zawiera w sobie składniki ta roślina. Prawoślaz jest surowcem zielarskim. Głównym składnikiem występującym w korzeniu prawoślazu jest śluz, pektyny skrobia, sacharoza, olej tłusty, związki białkowe, asparagina oraz składniki mineralne takie jak: cynk, selen fosfor, wapń, żelazo. Liści prawoślazu zawierają dużo śluzu, kwasów organicznych, związków flawonowych oraz skopolotynę.

Podsumowując uważam, że warto jest zacząć stosować prawoślaz lekarski na co dzień, bo niesie za sobą wile cennych składników mineralnych, o których wspomniałam wyżej. Może nam pomóc na wiele dolegliwości m.in. na zaparcia, przeciwkaszlowo, na struny głosowe, ale należy również pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem stosowania tej rośliny trzeba się udać do lekarza, żeby skonsultować się z nim w tej kwestii.

link do produktu, który zawiera w sobie prawoślaz:https://suplementy-ziola.pl/produkt/syrop-prawoslazowy-bio-200-ml-mir-lek/